Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnsanlar Kedi Videolarını Neden Bu Kadar Çok Seviyor?

0 512

Kedi videoları bugünlerde oldukça popüler hale geldi ve bu küçük tüy yumaklarını izlemek için saatlerimizi harcayabiliyoruz. İster sevimlilikleri olsun ister komik ve eğlenceli hareketleri olsun, söz konusu internet olduğunda kediler her zaman kazanmaktadır.

İnsanlar Kedi Videolarını Neden Bu Kadar Çok Seviyor?Kediler acayip hareketleri ile ünlüdür eşyalarınızı kırarlar, perdelerinizi ve halılarınızı tırmalar en sonunda da ayakkabınızın içinde uyurlar ancak onları oldukları gibi severiz. Sürekli mırlamaları evimizi yaşanılır kılar. Kötü bir gün geçirdikten sonra eve gittiğinizde kedinizin masum bakışları kalbinizi eritmeye yetecektir. Bugünlerde internet pek çok kedi videosu ile dolup taşmaktadır. Peki, kediler neden bu kadar komik ve sevimlidir?

Kedi sahipleri ve köpek sahipleri arasında hangisinin daha iyi bir evcil hayvan olduğu hakkında bitmek bilmeyen bir savaş var. Köpekler bir insanın en yakın arkadaşıyken, kediler bir insanın internetteki en iyi arkadaşıdır. Köpekler eğitildiğinde bütün talimatlarınızı yerine getirecektir. Buna rağmen kediler pek de oralı değildir, onları kimin gözlemlediği ya da insanların onların hakkında ne düşündüğü pek umurlarında değildir. İnanılmaz bir şekilde; kedi videoları ve resimleri, diğer komik hayvanlara göre daha fazla tıklama sayısına sahiptir. Üzgünüm köpek sahipleri, kediler burada kazanıyor!

Neden Kedi Videolarını Bu Kadar Çok Seviyoruz?

Bir kediyi yalnız bırakırsanız, yine de kendini eğlendirebilir. Kimsenin yakınında olması ya da ona ne yapması gerektiğini söylemesi gerekmez. Günümüzde kedi videolarını ve komik kedi resimlerini internette aratan pek çok insan var. Kedileri izlemeyi neden bu kadar çok sevdiğimize bir bakalım.

-Kaygısız Doğaları:

Kediler, bu dünyadaki herhangi bir şey tarafından rahatsız edilemez. Eğer hareket etmek istemiyorlarsa, etmezler. Kucağınız onun için en sıcak yer olabilir. Onlara biraz yün, eski bir karton kutu ya da ufalanmış bir kağıt verin. Onlar kendi kendilerini eğlendirebilir. Oyun oynamadıkları ya da yemek yemedikleri zamanlarda ise sadece uyurlar.

-Bağımsız Doğaları:

Bir kediyi yalnız başına bırakırsanız, kendi kendini eğlendirebilir yanındaki kişileri umursamaz. Tıpkı bir kedi gibi istediğiniz her şeyi yapıp yine de, kimsenin sizi deli olarak yargılamaması hatta bunun yerine şirin olduğunuzu düşünmesi harika olmaz mıydı?

-Sevimlilikleri:

İnsanlar Kedi Videolarını Neden Bu Kadar Çok Seviyor?Her şeyden önce, kedilerin görünüşü onların bazı fiziksel özelliklerinden ötürü bize oldukça sevimli gelmektedir. Örneğin büyük gözler ve minik bir burun onların tatlılığına tatlılık katmaktadır. Aynı nedenden dolayı bebekleri de sevimli bulmuyor muyuz? Mırlamaları ise işimizi bırakıp bir an önce eve koşma isteği yaratıyor. Kediler tatlılıkları ile bizi çıldırtabilir. Aynaya baktıklarında ise kafaları karışıyor ve bu şapşal görünüşleri onları daha da tatlı hale getiriyor. Oysa ki çevrelerinde onları izleyen ve yorum yapan insanlar olabileceğinden habersizler.

-Meraklı Halleri:

Kediler doğal birer kaşiftir. Girişimci olmayı ve bir şeyleri keşfetmeyi çok severler, doğal olarak meraklı hayvanlardır. Bu merak bazen bir felaket olur çünkü kediler kendilerini tehlikeli durumlara sokabilirler. Kedi sahipleri sayıca köpek sahiplerinden fazladır. Köpekler insanlarla arkadaş olma eğilimindedir ve bize itaat etmek için eğitilebilirler. Ancak kediler kendilerinin efendisidir. Gerçekten aç olmadıkları takdirde insanlarla pek ilgilenmezler. Kediler kendi mahremiyetlerinden hoşlanırlar ve işlerine burnunuzu sokmamalısınız. Her kedinin kendine özgü kendi tarzı vardır.

-Stres Azaltıcı Özellikleri:

Çalışmalar, bir kedi ile vakit geçirmenin stres seviyelerini düşürmeye ve sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kedi sahipleri kedilerine olan sevgilerini göstermek için interneti seçmektedir. Ayrıca bir kediye sahip olacak kadar şanslı olmayıp yine de onlarla vakit geçirmek için kedi videoları izlemekten keyif alan pek çok insan var.

Kedi Videosu İzleme Festivali

2012 yılında “The Walker Art Center” tarafından internet kedi video festivali başlatıldı. Bu festival çeşitli yarışmalar düzenliyor, birlikte kedi videoları izlemek için fanları çağırıyor. Bu festival bir deneme olarak başlamasına rağmen 10.000 den fazla kişi festivale katılmak için bilet aldı. 2012 den beri bu festival her yıl düzenlenmeye devam ediyor.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/why-do-people-love-cat-videos.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku