Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken 12 Malzeme

0 761

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken 12 Malzemeİnsan hayatı pamuk ipliğine bağlıdır. Bu nedenle gün içinde başına nasıl bir hadise geleceğinden emin olamaz. Trafik kazaları,ev kazaları ve diğer kazaya sebep verecek nedenler her an için oluşabilir. Önlem ve tedbir almak için bilinçli olmak,gereken ilk tedaviyi ve müdahaleyi yapmak gerekir. İlk yardım alan kişinin kan kaybı ya da nefes alma döngüsü düzelebilir. Çeşitli,yara ve kanamalarda boğulma durumlarında her an tedarikli olmak ta yara vardır. Trafiğin gün içinde ne kadar fazla ve kalabalık olduğunun bilincindeyiz. Yapılan hatalar sonrası riskli kazalar olabilir hatta bu kazalar ölümle sonuçlanabilir. Böyle bir durumda eğer trafikte iseniz ve çeşitli kazlar yapan biri ve siz bu zorlu sürecin içinde yer aldıysanız ilk müdahale yani ilk yardım oldukça önem taşımaktadır. İşte ilk yardım çantasında bulundurmanız gereken 12 önemli malzeme ve kullanım şekilleri. Doğru bir şekilde öğrenelim,bilgilenelim,ne dersiniz ?

Gerekli durumlarda doğru malzemeleri kullanarak ilk yardım tedavisinde bulunarak bir hayat kurtarabilirsiniz. İlk yardım çantasında bulunan bu maddeleri nasıl ve ne şekil kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken 12 Malzemeİlk Yardım Çantasında Hayati Önem Taşıyan Malzemeler

1. Malzeme = Büyük Sargı Bezi : Pansuman yapmadan önce yara üzerinde pansumanı sabit tutmak için kullanılan büyük sargı bezi,kanama bölgesinde kanın hızlı bir şekilde durmasına yardımcı olur. Yaraların büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre kullanımı kolay ve amaçlıdır. Yaranın mikrop kapmasını engeller ve kanın durmasını sağlayarak,çeşitli kan kaybının yaşanmasına engel olur. Büyük sargı bezi ilk yardım çantasında bulunması gereken en önemli malzemeler arasında yer almaktadır.
2. Malzeme = Üçgen Sargı Bezi : Yaralanmış ve zarar görmüş derinin sabit bir şekilde durması için kullanılan ve çabuk bir şekilde sarılan bir sargı çeşididir. Kolun hareket etmesini engeller ve kan akımını durdurarak fazla kan kaybetmenizi engeller. Hayat kurtaran üçgen sargı bezi ilk yardım çantasında bulunması gereken en önemli malzemeler listesinde yerini almaktadır.

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken 12 Malzeme3. Malzeme = Antiseptik Solüsyon : Kaza geçirdiğiniz bölge eğer hastaneye çok uzak ise ilk olarak yaraların temizlenmesinde kullanılan bir maddedir. Sıyrık ve derinleşmiş yaraların mikrop kapmasını engelleyerek hastaneye varana dek sizi sağ salim bir şekilde yardım almanıza yardımcı olur. Hastaneye gittikten sonra yara derinliğine göre operasyon ve pansuman doğru bir şekilde hastaya yapılır.İlk yardım çantasında bulunması gereken temizleyici,mikrop kırıcı bir malzemedir.
4. Malzeme = Plaster : Plasterin kullanımında da yara almış bölgenin sabitliği sağlanır. Bu genelde pansuman malzemelerin sabitlenmesinde kullanılır. Bu malzeme kullanılırken burada dikkat edilmesi gereken en önemli kural açık yaraya temas edilmesinden kaçınılmasıdır.
5. Malzeme = Çengelli İğne : Kanamaları durdururken ve pansuman yaparken sargı bezi ve ya kumaşların tutturulmasında kullanılan ilk yardım malzemesidir. İlk yardım çantasında muhakkak bulundurulması gerekir.
6. Malzeme = Küçük Makas : Kazazedenin ilk yardımı yapılırken kanamayı durdurmak için kazak ve ya pantolonlar kesilerek ilk müdahale yapılır. Rahat nefes alma, kanı durdurma ve diğer önemli durumlarda küçük makas çok amaçlı ve hayat kurtarıcı bir etkiye sahiptir. İlk yardım çantasında mutlaka bulundurulması gerekir.

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken 12 Malzeme7. Malzeme = Esmark Bandajı : Genelde kol ve bacak yaralanmalarında kullanılan ve kanamanın durdurulmasında ihtiyaç barındıran bir malzemedir. Atar damar kanamalarında kullanılır. Kanamanın durdurulması tehlikeli ve kalıcı sebeplerin giderilmesinde öncü olur. Atar damar kanamaları risk içeren ve kanamanın hemen kesilmesi gereken bir durumdur. Aksi halde kazazede kötü sonuçlarla karşılaşabilir.
8. Malzeme = Turnike : Vücudun genelinde kullanılan yaralanmış bölgelerde ve atardamar kanamaların durdurulmasında gerek duyulan en önemli malzemelerden biridir. İlk yardım çantasında olması gereken önemli malzemeler arasında yer alır.
9. Malzeme = Yara Bandı : Kaza esnasında fazla derin olmayan küçük yaraların enfeksiyon kapmasında ve kanamanın durdurulmasında kullanılır. Basit yaralarda kullanılır. Ama mutlaka ilk yardım çantasında bulundurulması gerekir.
10 . Malzeme = Alüminyum Yanık Örtüsü : Yaralıyı her türlü dış etkilerden korumak amaçlı kullanılan bir malzemedir. Şok geçirmiş yaralıya vücut sıcaklığını korumak için,su kaybını engellemek için bu malzeme mutlaka ilk yardım çantasında olması gerekir. Erken müdahale hayat kurtarır.
11. Malzeme = Tıbbi Eldiven : Kaza sırasında kanama ve yaralar oluşur. Bu sırada açıkta kalan yaraya hemen mikrop bulaşıp tehlikeli hatta ölümcül mikroplar vücut içine yayılabilir. Bunun önlemesi ve mikrobun engellenmesi için, tıbbi eldiven bu amaçla kullanılır. İlk tedavide karşı taraftan yaralıya mikrop geçmemesi için eldiven takılarak gerekli pansuman solüsyonlar kullanılır.
12. Malzeme = El Feneri : Kaza eğer gecenin bir vakti ıssız bir yerde olmuş ise ve ambulansın gelememe durumları gecikirse karanlıkta ilk müdahalenin yapılması için doğal olarak bir fenere ihtiyacınız olacak. İlk yardım çantasında mutlaka bulundurulması gereken önemli bir malzemedir. Yeterli aydınlatma fener ile sağlanır. İlk yardım çantasında bu 12 malzeme mutlaka olmalıdır. Hasta için ilk önlem çeşitli mikropların engellenmesinde ve kanamanın durmasında yardımcı olur. İlk yardımda bulunmak insanlık vazifesidir.

Kaynakça:
eğitim.org

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku