Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uçaklar Ne Zaman Acil İniş Moduna Geçer?

0 53

Uçaklar Ne Zaman Acil İniş Moduna Geçer?Her saniye yüzlerce uçak havalanmakta ve yüzlercesi de hava meydanlarına teker koymakta, başka bir ifadeyle havacılığın gelişmesiyle beraber gökyüzü uçaklarla dolmuştur. Halihazırda dünyanın en güvenilir ulaşım araçları olarak lanse edilen uçaklar, çok sayıda karmaşık yapıya sahiptir. Özellikle teknik anlamda tam bir bilgisayar olan uçaklar, bazı durumlarda ciddi bir soruna sebebiyet verebilmektedir. Uçaklar nadir de olsa kimi durumlarda acil iniş durumuna geçebilmektedir. Bu acil iniş durumu, uçağın sahip olduğu teknik bir sorundan dolayı olacağı gibi aynı zamanda yolcuların ya da kabin ekibinin yaşadığı bir rahatsızlık dolayısıyla da vücut bulabilir. Aslında havada gerçekleşebilecek olağan durumların dışında acil durum söz konusu olacağından uçak, büyük bir ihtimalle acil durum prosedürü gereği, iniş moduna geçecektir. Öncelikle, tarihte bu yüzden yaşanan çok sayıda kaza vardır. Öncelikle acil durum prosedürü mürettebatça iyi kavranmalıdır. Bu anlamda hangi durumların acil durum sayıldı ve ne gibi hallerde acil durum prosedürüne geçilmesi gerektiği uçuş ekibince duraksamadan verilmesi gereken yanıtları içerir.

Uçaklar Ne Zaman Acil İniş Moduna Geçer?Havacılığın son sürat geliştiği bu dönemde, geçmiş dönemlere nazaran daha az vaka yaşanması son derece memnuniyet vericidir. Bunun başlıca nedeni şüphesiz ki alınan önlemler olarak göze çarpar. Başka bir ifadeyle gerek teknik ekip gerekse de uçuş mürettebatı uçuşlar öncesinde gerekli prosedürleri yerine getirerek, olası acil durumları çok önceden başarılı bir şekilde engelleyebilir. Uçakların havadayken karşılaşmak istemeyecekleri acil durumlar arasında teknik sebepler vardır. Başka bir değişle uçağın teknik anlamda arızalanması pilotların karşılaşmak istemeyecekleri durumların başında gelir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde uçağın çok büyük bir yara almadan yere indirilmesi gerekir. Burada yer ifadesinden kasıt, kimi zaman en yakın hava meydanı, kimi zaman da boş bir tarla olarak da düşünülebilir. Hatta bazı hallerde uçakların otoyollara dahi acil iniş yaptığı görülmüştür. Acil iniş açısından eğer hava meydanları tercih edilemiyorsa en çok tercih edilen genellikle denizler ya da gollerdir. Bu birçok kişinin yaşamının kurtulması açısından önemli kabul edilir. Ancak deniz ya da göle iniş yapılırken, özellikle yolcuların uçuş mürettebatının verdiği talimatlara harfiyen uyması gerekir.

Uçaklar Ne Zaman Acil İniş Moduna Geçer?Tarih boyunca çok sayıda acil iniş gerçekleştirmiş ticari havayolu pilotu bulunur. Birçoğunun şu anda hayatta olmaması söz konusu durumun ne kadar zor bir durum olduğunu fazlasıyla ortaya koyar. Özellikle Hudson Nehri’e inen United Havayolu pilotu Sullivian halen akıllardadır. Çok zorlu bir prosedür olan acil iniş kimi zaman planlı olarak da yapılabilir. Bu durumda genellikle hava meydanlarına iniş yapılır. Pilotaj eğitiminde de acil durum inişleri ve durumları üzerinde oldukça durulur. Bu bir pilotun son derece hakim olmasını gerektiren bir konudur.

Kaynakça:
mira-aviation.com/acil-inis-hangi-d…

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku