Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi

0 387

Çocuklarda Diş Sağlığının ÖnemiDiş sağlığı çok önemlidir. Bebeğin ilk dişi çıktığı andan itibaren diş bakımı da başlamalıdır. Diş sayısının artması ya da bebeğin büyümesi beklenmemelidir. Dişler öncelikle silinerek, daha sonra sadece su ile temizlenmelidir. 2 yaşından sonra ise bir büyük yardımıyla çocuk dişlerini diş macunuyla fırçalamaya başlayabilir. Diş macunun miktarı da bir bezelye büyüklüğünden fazla olmamalıdır.

Günümüzde diş çürükleri ve sıkıntıları çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Bunun için hem alışkanlık hem de diş sağlığı için diş fırçalama öğretimi ertelenmemelidir. Diş fırçalamak bir alışkanlık işidir ve bu ancak küçük yaşlarda edinilir. Burada en önemli görev anne ve babaya düşmektedir. Çocukların en önemli modelleri olan anne- baba dişlerini fırçalayarak çocuklarına örnek olmalıdır. Dişini fırçalamayan bir anne- baba çocuğuna dişini fırçalama demesi büyük bir anlam ifade etmez. Ayrıca nasıl fırçalanacağı da öğretilmelidir. Dişler fırçalanırken çok yıpratılmamalı, yumuşak diş fırçaları kullanılmalıdır.

Çocuğun ağzında bir çürük tedavi edilmez ise bu çürük diğer dişlere sıçrayabilir. Küçücük bir çürük iken mutlaka tedavi edilmelidir, süt dişler çok çabuk çürürler. 6- 7 yaşına kadar da değişmezler. Nasıl olsa değişecek mantığında olunmamalıdır. Bu süreçte bu dişler çok iyi korunmalıdır. Bu yaşlarda çocukların şeker ve çikolataya meyilli olması diş çürümelerini daha çok artırır. Yetişkinlerin bile zor dayandığı diş ağrısına çocukların katlanması çok daha zordur.
Yemek yiyebilmek için dişlere ihtiyaç vardır. Her yemeğin dişte mutlaka kalıntıları kalır.

Çocuklarda Diş Sağlığının ÖnemiEğer bu kalıntılar temizlenmez ise zamanla dişte hassasiyet, ağrı, sızı, çürüme meydana gelir. Diş ağrısı baş etmesi zor bir ağrıdır. Özellikle gece bir anda başlayan diş ağrısını geçirmek zordur. Evde ağrı kesici alınır. Ya da ağrıyan dişin üzerine karanfil koymak suretiyle geçici olarak diş ağrısı hafifler. Böylece kısa süreli rahatlamalar sağlanabilir. Diş hekimine başvurmak bile ilk etapta çare olmayabilir. Çünkü diş tedavisi uzun solukludur. Bu rahatlamalara aldanmamak gerekir. Bir müddet sonra tekrarlayabilir. Diş tedavisinden korkulmamalıdır.

Gelişen bilim ve teknoloji sayesinde ağrısız, iğnesiz tedavi olmak mümkündür. Önemli olan zamanında bir diş hekimine başvurmaktır. Küçük bir çürük tedavi edilmez ise zamanla diş kayıpları ortaya çıkabilir.Diş sağlığı için beslenme de çok önemlidir. Süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir. Vücudun kalsiyum ihtiyacı karşılanmalıdır. Bunun yanında asitli içecekler, çok soğuk, çok sıcak içecekler, şekerlemeler, patates cipsleri, kurabiyeler fazla tüketilmemelidir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.