Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avustralya’ya Ulaşım: Sydney Kingsford Smith Havalimanı

0 112

Avustralya'ya Ulaşım: Sydney Kingsford Smith HavalimanıSydney, Okyanusya ülkelerinden Avustralya‘nın sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkar. Bu şehir bir diğer Avustralya şehri olan Melbourne ile Avustralya’nın başkenti olarak sıkça karıştırılır. Ancak ne Sydney ne de Melbourne, Avustralya’nın başkenti değildir. Ülkeye başkentlik görevini üstlenen kent, Canberra’dır. Ancak Canberra nispeten bir küçük şehir olması sebebiyle her daim, başta Sydney ve Melbourne olmak üzere birçok şehrin gölgesinde kalmıştır. Uluslararası anlamda da ülkenin en çok ziyaretçi çeken kentleri arasında Melbourne ve Sydney gelir. Öyle ki, bazı büyük havayolu şirketleri Avustralya içinde sadece bu iki şehre tarifeli sefer düzenler. Bu da her iki şehrin son derece popüler olmasına bir fırsat sunar. Ülkenin sınırları dahilinde yer alan en popüler şehir hiç şüphe yok ki, bir liman şehri olan Sydney’dir. Sydney, Avustralya’nın Paris’i olarak da adlandırılabilir. Ancak kimilerine göre şehir, Paris’ten kat ve kat daha güzeldir. Bu da doğal olarak şehre gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin akmasına yol açar. Sydney, söz konusu bu ziyaretçi trafiğini sınırları içinde yer alan ve de uluslararası hava trafiğine açık olan Sydney Kingsford Smith Havalimanı ile kontrol altına alır. Söz konusu bu hava meydanı ülkenin en büyük ve de en işlek birkaç hava meydanı arasında sayılır.

Avustralya'ya Ulaşım: Sydney Kingsford Smith HavalimanıSydney Kingsford Smith Havalimanı, şehir merkezine oldukça yakın bir lokasyonda olması sebebiyle de son derece ilgi çekicidir. Bakıldığı zaman coğrafi olarak Sydney’in banliyöleri arasında sayılan Mascot’ta bulunan Sydney Kingsford Smith Havalimanı bu anlamda gerek şehir merkezi gerekse de civar bölgelere son derece yakındır. Mascot ile Sydney kent merkezi arasında sadece 8km’lik bir mesafe bulunur. Sydney sınırları başka hava meydanları da vardır. Ancak bunlar arasında en popüler olanı, Sydney Kingsford Smith Havalimanı’nıdır. Bu tesis, ülkenin ulusal havayolu olan Qantas’a da ev sahipliği yapar. Sadece Qantas ile yetinmeyen bu yer, aynı zamanda Virgin Australia, Jetstar Airways gibi havayolu şirketlerine de filo merkezi olarak görev yapar. Avustralya’nın kamu iştirakleri arasında yer alan bu hava meydanı, bizzat devlet desteği ile işletilmektedir. Günümüzde ülkenin en işlek hava meydanlarından biri olan, Sydney Kingsford Smith Havalimanı her yıl yaklaşık olarak 42 milyon yolcunun kullandığı bir tesis haline gelmiştir. Söz konusu hava meydanının ülkeye yaptığı sosyal ve ekonomik katkı son derece etkileyicidir. Bu anlamda elde edilen son veriler göstermektedir ki, 13 milyar Avustralya doları seviyelerinde bir sosyal etki söz konusudur. Aynı zamanda bu tesis, büyük bir istihdam kaynağıdır.

Avustralya'ya Ulaşım: Sydney Kingsford Smith HavalimanıSydney Kingsford Smith Havalimanı‘na Türkiye üzerinden aktarmasız olarak ulaşmak henüz mümkün değildir. Yine de Türk Hava Yolları’nın Star Alliance üyesi olması sebebiyle, hava meydanına tarifeli bilet satışı mümkündür. Ortalama seyahat süresi aktarmalı olarak 24 saat civarındadır. Ancak bu kimi zamanlar biraz daha uzun sürebilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku