Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İngiltere’de Türk Vatandaşları Araç Alabilirler Mi, Şartları Nelerdir?

0 588

İngiltere'de Türk Vatandaşları Araç Alabilirler Mi, Şartları Nelerdir?Birleşik Krallık, Avrupa Birliği’nin Almanya‘dan sonraki en güçlü devleti olarak bilinmekte, ancak ülke 2016 yılında yaptığı referandum sonucunda Avrupa Birliği ile yollarını ayırmaya karar vermiştir. Bu anlamda 2017 yılının Mart ayında resmi olarak Avrupa Birliği’nden çıkış başvurusu yapan ülke, planlanan programa göre 2019 yılının Mart ayının son günlerinde artık Avrupa Birliği ülkesi olmayacaktır. Birleşik Krallık ki özellikle İngiltere başta olmak üzere bu ülkede çok sayıda yabancı yaşamaktadır. Bu yabancıların 3 milyona yakın bir kısmı Avrupa Birliği vatandaşlarından oluşturmaktadır. Brexit sonrasında Avrupa Birliği vatandaşlığına sahip olan yabancıların kaderleri henüz tayin edilmese de birçoğunun ülkeyi terk etmek için hazırlıklara başladığı her gün İngiltere gazetelerinin manşetlerindedir. Birleşik Krallık dünya üzerinde yasal anlamda sosyal hak bağlamında mevzuata sahip en gelişmiş ülkelerden biridir. Almanya ile bu konuda yarıştığı da söylenebilen Birleşik Krallık, bu anlamda çok sayıda yabancı tarafından tercih edilmektedir. Bu yabancılar arasında dediğimiz gibi Avrupa Birliği vatandaşlığına sahip olanlar ön planda olsa da, ülkede Avrupa Birliği dışından da çok sayıda yabancı yasal olarak ikamet etmektedir. Bu ülkeler arasında Hindistan, Pakistan, Türkiye ve bazı Afrika ülkeleri yer almaktadır. Türkiye ile Birleşik Krallık arasında çok uzun yıllara dayanan bir ikili anlaşma vardır ki, bu anlaşma ülkede yaşamak isteyen Türklere çok önemli imtiyazlar tanımaktadır.

İngiltere'de Türk Vatandaşları Araç Alabilirler Mi, Şartları Nelerdir?Türkler tarafından son yıllarda bir hayli tercih edilmeye başlanılan Birleşik Krallık, aslında Türkler için tercih edilebilecek ve de oturum almanın yanı sıra vatandaşlık dahi elde edilebilecek en uygun ülkelerin başında gelir. Bunun nedeni Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan Ankara Anlaşması’dır. Bu anlaşma sayesinde Türkler İngiltere yasalarının kendilerine verdiği haktan istifade ederek ülkede iş kurma hakkına sahiptir. Bu anlamda çok sayıda Türk vatandaşı Birleşik Krallık’a gitmek için gerekli prosedürü yerine getirme konusunda yoğun bir gayret içindedir. Ancak her ne kadar Ankara Anlaşması denen bir madde olsa da Türklerin son zamanlarda yaptığı başvurularda gözlemlenen artış, ileride yapılacak başvuruları da olumsuz etkileyebilmektedir. Öyle ki, Birleşik Krallık mahkemeleri son yıllarda Ankara Anlaşması’nın kapsamını dar yorumlamaya başlamıştır ve bu konuda da bir içtihat birliği sağlanması yolunda emsal kararlar çıkmıştır. Özellikle de Brexit sonrasında Ankara Anlaşması’nın geçerliliği Birleşik Krallık açısından bağlayıcı olmayacaksa da Türkler bu konuda nedense çok iyimser bir şekilde telkin edilmektedirler. Ankara Anlaşması’nın akit tarafı Avrupa Ekonomik Topluluğu’dur ve Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrasında Ankara Anlaşması’nın tarafı olmayacağı aslında çok açık ve nettir. Başka bir ifade ile Türkler artık Ankara Anlaşması’ndan bahisle Birleşik Krallık için vize başvurusu yapma hakkına sahip olmayacaktır.

İngiltere'de Türk Vatandaşları Araç Alabilirler Mi, Şartları Nelerdir?Ancak Birleşik Krallık topraklarına giden her Türk vatandaşı Ankara Anlaşması’yla orada kalma fikrine sahip olmayabilir. Aslında Türk vatandaşı olsun olmasın, her yabancı ülkede turist statüsü altında 6 ay süreyle kalma hakkına sahiptir. Bu o kişilere verilmiş bir yasal haktır. Birleşik Krallık, sınırları dahilinde statüsü ne olursa olsun her yabancı uyruklu şahıs ki bunlara Türkler de dahildir. Araç alma hakkına sahiptir. Araç alma hakkına sahip olunsa da asıl sorun aracı kullanma hakkına sahip olunup olunmadığı meselesidir. Bu anlamda eğer bir şekilde daha önceden Birleşik Krallık vatandaşlığı ya da Avrupa Birliği’ne üye diğer bir ülke vatandaşlığına sahipseniz, bu durumda araç alıp kullanmakta sorun yaşamayacaksınızdır. Ancak Türk vatandaşı iseniz, bu durumda ehliyetiniz, 1 yıl süreyle geçerli olacağından ülke içinde statünüz ne olursa olsun, sadece 1 yıl süreyle araç kullanabilirsiniz. Başka bir ifadeyle araç almakta engellenmeseniz de aldığınız aracı ancak maksimum bir yıl süreyle kullanabilirsiniz. Fakat yasal olarak öğrenci ya da işçi statüsüne kavuşursanız ve bu süre de 6 ayı aşarsa bu durumda Birleşik Krallık ehliyeti için yasal manada başvuru hakkınız doğar. Bu başvuru sonrasında sürücü belgesi almaya hak kazanırsanız bu size, yasal oturum süreniz boyunca araç alma hakkının yanı sıra ayrıca kullanma hakkı da tanıyacaktır. Bu anlamda size birkaç fırsat sunulur. Eğer bir takvim yılı içersinde 6 aylık süreleri aşan bir yerleşiminiz yok ise ve bunu ortalama her yıl tekrarlıyorsanız, bu durumda 1 yıllık geçerlilik süresi ülkeye her girişinizde tekrarlanacağından Türk ehliyetinizle ülkede araç alıp kullanmanızı engelleyen yasal bir durum söz konusu olmayacaktır. Birleşik Krallık’a giden Türklerin büyük bir çoğunluğu araç satın almaktadır. Çünkü ülkede çalışır ve muayenesi olan bir aracı sadece 300 sterline dahi satın almanız mümkündür. Bu çoğu zaman ülkede yaşayan Türkler için sıradışı bir fırsat anlamına gelmektedir.

Kaynakça:
https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.hotcourses-turkey.com/study-in-the-uk/once-you-arrive/ingilterede-otomobil-sahibi-olmak/

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.