Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gürcistan’dan Araç Nasıl Getirilir, Şartları Nelerdir?

0 3

Son yıllarda yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nce başta Türkiye’de ikamet eden yabancılar ve de ileride ikamet edebilecek Türk vatandaşları lehine avantajlar sağlanmıştır. Hatta bu avantajların kapsamı geniş tutularak daha önce Türk vatandaşı olanlar da kapsama dahil edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olan birçok yurttaşı alınan bu kararlar memnun etmese de gurbetçiler için önemli düzenlemeler arasında yer alır. Öncelikle, bir şahsın uyruğu ne olursa olsun, hangi şartlar altında yurda araç getirebileceği yasal mevzuatça belirtilmiştir. Bu anlamda şartların sağlanıp sağlamaması, söz konusu kanun çerçevesinde saptanacaktır. Çok açık düzenlemeler içeren Türk yasaları, hangi hallerde hangi şahısların, ne şekilde ne kadar süre ile Türkiye Cumhuriyeti’ne araç getirebileceğini içerir. Özellikle son yıllarda başta Suriyeli göçmenler olmak üzere çok sayıda Arap ülkemize gelmiş ve burada ikamet etmektedir. Bunların birçoğu da ya kendi araçlarını Türkiye’ye getirmiş ya da buradan araç almıştır. Türkler de son yıllarda yabancılara araç satmak için yurtdışından araç getirme yolunu tercih etmektedir. Başka bir değişle, ülkemize komşu ülkelerden çok sayıda araç getirilmektedir. Bunların yabancı plaka taşımaları ancak yabancılara satışlarının yapılabileceği anlamına gelir. Yasal olarak yabancıdan yabancıya araç satışı mümkündür.

Öncelikle Gürcistan’da araç fiyatları ülkemize nazaran son derece daha düşüktür. Başka bir ifadeyle araçların fiyatları ülkemizdeki emsallerinin yarısının dahi altındadır. Hal böyle olunca çok sayıda Türk bir şekilde Gürcistan’dan nasıl araç getirebileceğini düşünmektedir. Her ne kadar araç alıp satmak kolay olsa da onu kullanma zordur. Gürcistan yasaları gereği, Gürcistan plakalı bir aracı alabilmek ancak Gürcistan’da mukim olunması durumunda söz konusudur. Başka bir ifadeyle yasal olarak Gürcistan’da ikamet etmeniz halinde bu ülkenin plakasını taşıyan bir aracı satın alabilirsiniz. Ancak birçok galeri ve kurum size bu kuraldan bahsetmeyebilir, bahsedenler de bu kuralın çok da önemli olmadığını söyleyebilir. Ancak bu hiç de sanıldığı gibi bir durum değildir. Özellikle Gürcistan, son yıllarda Türklerin çok fazla rağbet ettiği bir ülke olmuştur. Araç getirme de bunlar içinde önemli bir rol oynar. Her ne kadar aracı getirseler de getirilen araçlar ikinci el olduğundan Gürcistan plakaları Türk plakası haline getirilemez. Başka bir değişle araçlar millileşmez. Ayrıca oturum izniniz olmadığından araçların Türkiye’ye getirilmesi safhasında size yardım edeceğini söyleyen çok sayıda galeri ve Gürcü ya da Türk vatandaşıyla karşılaşabilirsiniz. Bu kişilere itibar etmeyiniz, son yıllarda çok sayıda Türk bu yolla dolandırıldı ve halen de dolandırılmaya devam ediliyor. Bu yüzden siz elinizden geldiği kadar dikkatli olun ve herhangi bir dolandırıcılığa kurban gitmemek için kendi araştırmanızı kendiniz yapın.

Bu yüzden yasal yollarla Gürcistan’dan Gürcü plakalı bir aracı günü birlik ülkemize getirmemiz pek de kolay değildir. Ayrıca getirseniz dahi aracı Türkiye kullanma imkanınız sadece belirli bir süre için olacaktır. Eğer Gürcistan sınırları dahilinde 180 günden daha fazla bir süre boyunca ikamet ettiğiyseniz ya da başka bir ifadeyle yurtdışında yaşadıysanız, bu durumda aracınızı Türkiye’ye getirip, 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz. Ancak iki yıl sonunda aracın ya gümrüğe ya da yurtdışında bir yere bırakılması gerekir. Ya da satarsınız.

Kaynakça:
http://www.erhangenc.com.tr/gurcistandan-araba-satin-almak-ve-getirmek/

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.