Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnsan ve Sağlık Dostu Besinler

0 325

İnsan ve Sağlık Dostu BesinlerDünyada hemen her yerde bulabileceğimiz insan yaşamı için önem taşıyan besinlerden bahsetmek istiyorum. Sağlıklı yaşam için kural tabii ki insan dostu olan gıdalar yemekten geçiyor.

İşte insan dostu gıdalar ve insan vücudunda etkileri:
Doğrarken gözyaşı akıtan, tazesini yerken ağız yakan gıda; soğan,sarımsak. Büyüklerimizde hep söylemiştir ‘Ye evladım şifadır.’ diye özellikle de mide için yararlıdır soğan ve sarımsak ikilisi. Mide,prostat ve yemek borusu kanserlerinin düşmanıdır. Kalp hastalığı riski altındakilerde özellikle tüketmelidir çünkü soğan ve sarımsak ikilisi kalp hastalığı riskini de %20 azaltığı bilinmektedir.

Yaban mersinini aktarlarda,büyük marketlerde bulanabilir ya da internet üzerinden sipariş edebiliriz. Peki faydası nedir yaban mersinin ? Hafızayı güçlendirir, içerdiği antioksidanlar sayesinde kanserden korur. Lif bakımından da zengindir. En yoğun yetiştirildiği ay Haziran olan taze fasulyenin faydaları oldukça fazladır; kiloyu dengeleyip, kan şekerini düzenliyor. Kolon kanseri ve kalp hastalığından koruyor. İçerdiği lifler sayesinde, uzun ve sağlıklı yaşamın bir parçasıdır. Yaşlanma karşıtıdır (anti-aging) ve Omega-3 bakımından oldukça zengindir, Somon balığı. Aynı zamanda Somon beyni ve kalbi korur,ruh halini dengeler,kan şekerini düzenler. Melatonin hormonu salgılayan süt; vitamin, mineral ve yararlı bakteriler bakımından zengindir aynı zamanda da kanserle savaşan CLA asidini de içerir.

Karadeniz ve Gaziantep’de sık sık tüketilen fındık, fıstık haftada 5 kez tüketildiğinde kalp krizi ve kalp hastalığı riskini yüzde 30 ile 50 arasında azaltığı bilinmektedir. Her gün için 25 gramlık, badem, ceviz, fıstık, fındık yeterli olur. Dünyanın en kusursuz yiyeceği yumurtadır. Kalorisi düşük olmasına rağmen protein bakımından zengin bir besindir. Görevleri arasında beyni koruması ve göz sağlığını güçlendirmesi de vardır. Elma; akciğer kanseri, astım ve diyabete karşı korur. Kemik güçlendir en K vitamini içerir. Yemeklerden 30 dakika önce tüketildiğinde iştahı bastırmaya yardımcı olur.

İnsan ve Sağlık Dostu Besinler

Kış mevsiminin gözdesi nar, antioksidanlar bakımından zengindir. Kan üzerinde oldukça yararlıdır. Kan basıncını dengeler,damarları korur ve tümör hastalarının tümörlerinin büyümesini engeller. Yeşil çay, Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın değişik formları (siyah, beyaz, yeşil, Çin çayı gibi) antioksidanlar ve antiinflamatuar içeriyor. Mesane, kolon, nefes borusu, pankreas, rektum ve mide kanserlerine yakalanma riskini azaltıyor. Kilo kontrolünü kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Tüketilen bu gıdalar, sağlıklı ve korkusuzca geçen bir hayat da kazandırır.

Yazar: Müjgan KAHRAMAN

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.