Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kist Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

0 148

Kist, içi gaz, sıvı ya da yarı katı bir maddeyle dolu olan boşluklardır. İç yüzü epitelyum dokuyla döşeli olanlara gerçek kist, epitelyum dokuyla döşeli olmayanlara ise yalancı kist denir. Bazı kistler çeşitli organlarda ve doğumsal bozukluk olarak görülse de çoğunlukla iltihapla ilgilidir. Diş kökü apsesinden oluşan diş kisti buna örnektir. Ayrıca parazitle çeşitli organlarda kist oluşturabilir.

Kist Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

Kist Çeşitleri ve Oluşumları
Alt deri kisti: Doğuştan veya sonradan olanlar vardır. Çoğunluğu yaralanma ve ameliyat sonrası oluşmaktadır. Yüz, erbezi, boyun, apışarası en çok oluştukları yerlerdir. Bu tür kistlerin içi sarı sıvıyla doludur. Tedavisi ise ameliyattır.

Üst deri kisti: Genellikle doğuştan olur. Alt deri kiste oranla, üst derinin deri altı dokusunda toplanır. Tedavisi ameliyattır.

Yağ dokusu kisti: Yağ bezelerinin büyümesi sonucu oluşan kistlerdir. Vücudun çeşitli bölgelerinde deri üstü ya da deri altında oluşur. Kistin içinde yumuşak, beyazımsı, yağlı bir sıvıyla doludur. Tedavisi ameliyattır.

Kist Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?İnsan vücudunda oluşan en tehlikeli kist, “KİST HİDALİKTİR”. Karaciğer, Akciğer ve çeşitli dokularda bozukluklara yol açar. Köpeklerin incebağırsağında bulunan tenya ekinokoksunun yumurtaların köpeğin dışkısıyla dışarı atılması sonucunda, insanların kullandıkları içme suları, sebze, meyve bulaşmasıyla ve insanların bu kirlenmiş ürünleri kullanmasıyla bulaşır. Bu yumurtalar insanın incebağırsağında larva denilen yavrular çıkarır. Bu larvalar bağırsaktan damar sistemine geçip karaciğere ulaşır. Burada kan yoluyla diğer organlara geçer. Larvalar dokuya yerleştikten sonra iltihabi bir tepkimeye yol açar. Bu iltihap 30 gün sonra tam bir kist biçimine dönüşür. Kistin içi kaya sıvısı denilen bir sıvıyla doludur. Kist büyüdükçe dokuyu yıkıma uğratır.

Kist Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?Kist Belirtileri Nelerdir?
– Bulantı, kusma, sancılı karın ağrıları,
– Sıkıntılı solunum,
– Ateş yükselmesi, kanlı balgam, öksürük,
– Göğüste şiddetli Ağrı,
– Morarma, nefes darlığı,
– Hafif ya da koyu renkli sarılık,
Bu belirtiler genelde Karaciğer ve Akciğerde oluşan ve yayılan kistlerin belirtileridir.

Yazar: Elif AÇIKGÖZ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku