Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Finans Merkezi; “Frankfurt” Nasıl Bir Şehirdir?

0 394

Frankfurt am Main ya da daha bilinen adıyla Frankfurt, Orta Avrupa ülkelerinden Almanya‘nın en önde gelen şehirleri arasında yer alır. Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Almanya’nın en gözde şehirlerinden biri olan ve aynı zamanda da gerek ülkenin gerekse de Avrupa Birliği’nin finans merkezi olan Frankfurt, bölge için son derece kritik bir şehir konumundadır. Almanya’nın orta kesiminde yer alan Frankfurt, ülkenin en değerli 5 şehrinden birisi konumundadır. Nüfus bağlamında da ilk 5’te yer alan Frankfurt, ülke için doğrudan doğruya finans merkezi olmasıyla ünlüdür. Almanya’nın havacılık merkezi olarak da kabul edilen Frankfurt, yaklaşık olarak 732 bin kişilik bir nüfusu bünyesinde barındırmaktadır. Ancak civar bölgeleri de hesaba katacak olursak bu rakam 2,3 milyona ulaşmaktadır. Ayrıca şehrin bağlı olduğu merkez bölgesinin ise nüfusu yaklaşık olarak 6 milyon civarındadır. Frankfurt, Almanya’nın en modern yerleşim yerleri arasında yer alır ve kozmopolit yapısı gereği, ülkenin kültür başkenti olarak da lanse edilir.

ABir Finans Merkezi; "Frankfurt" Nasıl Bir Şehirdir?lmanya’nın en önde gelen şehirleri arasında yer alan Frankfurt, ülke içinde bulunan şehirler arasında en Amerikan şehirlerine benzeyeni olarak kabul edilir. Hatta kimilerine göre, Frankfurt ülkenin New York’u olarak lanse edilir. Bunda şehrin bir finans merkezi olması da ciddi anlamda önem taşımaktadır. Öyle ki Birleşik Krallık’ın tam olarak Mart 2019’da Avrupa Birliği’nden çıkması halinde şehrin Avrupa’nın finans merkezi olabileceği tartışılmaktadır. Halı hazırda Frankfurt, Avrupa Merkez Bankası’nın bulunduğu bir şehir olarak da göze çarpmaktadır. Frankfurt şehir merkezi ve civarı olarak ele aldığımızda nüfusunun 6 milyona dayandığını gözlemlemekteyiz. Frankfurt, sahip olduğu nüfusu ile Almanya’nın en önemli finans noktasıdır ve Almanya Borsası da bu şehirde yer almaktadır.

Frankfurt, sahip olduğu gökdelenleri ile Almanya’nın diğer bütün şehirlerinden ayrılır. Bir finans şehri olan Frankfurt, aynı zamanda da dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan Frankfurt Havalimanı’nı da bünyesinde bulundurur. Bu havalimanı, Almanya’nın en büyük havayolu şirketi olan Lufthansa tarafından kullanılmasıyla da çok ünlüdür. Dünya devi Lufthansa filosunun neredeyse yüzde 70’ini bu hava meydanında tutar. Star Alliance’ın kurucu üyesi olan Lufthansa, dünyanın her noktasına gerçekleştirdiği seferlerle de kısa sürede Frankfurt’u bir dünya transfer merkezine çevirmiştir. Dünyanın en büyük aktarma istasyonu olan Frankfurt Havalimanı, bu alanda da ciddi anlamda gelir sağlamaktadır. Bir başkent şehri olmamasına karşın Frankfurt, havacılık alanında Avrupa’da ilk 3’te yer alır. Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Frankfurt, bunun sadece 65 milyonunu şu an itibariyle karşılamaktadır. Frankfurt şehri, Almanya’nın finans merkezi olması sebebiyle, Londra sonrasında yeni Avrupa finans merkezi olabilecek bir konumdadır. Burada en büyük rakibi Fransa‘nın başkenti Paris’tir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.