Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İnsan Vücudunun Enleri

0 285

İnsan Vücudunun EnleriVücut yapısı boy, kilo ve vücut ölçüleri çoğunlukla kalıtsal özelliklerimiz tarafından belirlenmektedir. Dünya üzerinde farklı bölgelerde hayatlarını sürdüren insan toplulukları bu bölgelerde bulunan iklim ve coğrafik koşullar etkisiyle fizyolojik ve fiziksel değişimlere sahip olabilmektedirler. Dünya üzerinde ekvator kuşağında bulunan insanların vücut hatları daha sert ve vücut yapıları daha zayıf iken kutup kuşağında yaşayan insanlar daha geniş ve daha hantal vücutlara sahip oldukları gözlenmektedir. İnsan bilimcilerin yaptıkları araştırmalar doğrultusunda insan ırkları içerisinde %25 oranında vücut genişliği farklılığı olduğu ortaya konulmuştur. Bilim insanları vücut yapısı ve coğrafik koşullar ilişkisini iklim ve vücuttaki ısı kaybı ile açıklamaktadır. Sıcak olan bölgelerde vücuttan daha çok ısının uzaklaştırılması gerektiği için vücudun ağırlığına oranla yüzey alanının arttırılması doğrultusunda bir uyum kazanması gerekmektedir. Soğuk bölgelerde yaşayan insanlarda ise bu durumun tersine kütleye oranla daha az vücut yüzey alanına sahip olması gerekmektedir. Bu durum vücutlarından daha az oranda ısı kaybını sağlar ve donmaktan korunurlar.

Bilinenin aksine boyumuzun uzunluğu coğrafi özelliklerle ilişkili görünmemektedir. Bu konuda yapılan en uygun açıklama kuzey bölgelerinde günlük alınan güneş miktarının az olması sebebiyle ergenliğe girmek ileri yaşlara ötelenmekte bu sebeple boy daha çok uzamaktadır. Fakat Eskimoların diğer Avrupa insanlarına kıyasla daha kısa olmaları başka değişkenlerinde söz olduğunun açık bir göstergesidir. İklim koşulları ile fiziksel özellikler arasındaki bağlantı üzerine söylenmiş çok fazla fikir bulunmaktadır. Ekoloji bilimi bu görüşlere bir açıklama getirmiştir. Ekoloji bilimi, farklı iklim koşullarında yaşayan canlılarda kol, bacak gibi vücut uzantıları kulak, burun gibi organlar ve hatta renk ve desenlere dair açıklamalar sunmaktadır.

1. En Uzun Boyun: En uzun insan boynu Myanmar (Burma)’da yaşayan Padaunk ve Kareni kabilelerinin kadınlarında görülmektedir. Dünya üzerinde ortalama olarak 15-20cm arasında değişebilen bu değer, bu kabilelerde tam olarak 40cm’i bulmaktadır. Bu insanlarda bir güzellik göstergesi olarak görülen ve boyna takılan bakır halkalar yaş ilerlediği zaman takılmakta ve boyun başı taşımak için bu halkalardan destek almaktadır. Zina ile suçlanan kadınlar bu boyun halkalarının çıkarılması ile toplum tarafından cezalandırılmaktadır.
2. En Geniş Göğüs: 1926 doğumlu olan Robert Earl Hughes 6 yaşında iken ve 25 yaşında iken ölçtüğü vücut ağırlıkları arasında 4 katlı bir oran bulunmaktadır. Ve 3,15 olan göğüs çevresi ile Guinnes Rekorları kitabına girmiştir. 1958 yılında 32 yaşında iken yaşamını yitirdiğinde 484 kg ağırlığında idi ve bir piyanoyu içine alabilecek bir tabutta taşındı.
3. En Kısa Boy: Bu rekor 57cm boyu ile Hintli Gul Mohammed isminde bir kişiye aittir. 1990 yılında en kısa insan olarak rekorlar kitabında yerini almıştır. Solunum problemleri yaşayan Gul Mohammed 1997 yılında hayata veda etmiştir ve hala rekorunu korumaktadır. Dünyanın en kısa ikinci insanı olan Adeel Ahmed’in boyu ise 93 cm’dir.

4. En Uzun Boy: ABD‘nin Illionis eyaleti vatandaşı olan ve 1940 yılında hayata veda eden Robert Pershing Wadlow dünyanın en uzun insanı olarak Guinnes Rekorlar kitabında ününü hala devam ettirmektedir. 1940 yılının haziran ayında en son ölçülen boyu 2,72 metredir. Henüz 9 yaşında iken boyu 1,8 metre olan babasını merdivenlerden taşıyabilmekteydi. 47 cm uzunluğundaki ayakları ile dünyanın en büyük ayak ünvanına da sahiptir. Onun için hazırlanan tabut 3,28 m boyutunda idi.

İnsan Vücudunun Enleri5. En Büyük Eller: Britanya’nın en uzun ve dünyanın ise ikinci en uzun insanı olma özelliği taşıyan Hussain Bissad 26,9cm ölçüm ile dünyanın en büyük ellerinin de sahibidir. 2,31m boyundadır. Ve Guinnes Rekorlar kitabına giren el ölçümü orta parmağının en ucundan bileğine kadar olan kısmı kapsamaktadır.

Kaynakça:
Thomas, C. “The Shape we’re in” New Scientist. 30 Ekim 2004 fiiflli, M.N. Ekoloji Ders Kitab›. Ankara, 1996
http://www.guinnessworldrecords.com

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.