Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünden Bugüne Estetik

0 344

Dünden Bugüne Estetik2003 yılında Amerika’daki doktorlar, 1,8 milyon estetik uygulama gerçekleştirmiştir. Günümüzde bu anlamda kaydedilen en büyük rakam 1997 yılındakinin hemen hemen iki katıdır. Estetik amaçla ameliyat edilen yetişkin kadınların yanında erkekler ve gençlerin de estetik yaptırma miktarında büyük bir artış meydana gelmiştir. Kozmetik cerrahi toplumlarda kabul gördüğü oranda işlem maliyetleri azalmakta ve daha iyi yöntemler kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze her gün daha fazla insan estetik bir görüntü kazanmak için bıçak altına yatmaktadır.
Estetik anlamda vücut üzerinde yapılan değişimlerin listesi de gitgide uzamaktadır. Birkaç yıl kadar zaman önce sadece burun ameliyatı ya da yüz gerdirme ameliyatı tercih edilirken günümüzde estetik cerrahi bedenin çeşitli bölgeleri üzerinde koordineli çalışarak yüz ve beden estetizmini uyumlu kılmaya çalışmaktadır. Günümüz cerrahları 5-6 estetik operasyonunu tek seansta gerçekleştirebilmektedir. Kimiler bunu abartarak vücudun tüm bölgelerini yeniden şekillendirme üzerinde çalışmaktadır.

Geçmiş tarihlerde bu tür kapsamlı değişikliklerin gerçekleşmesi için uzun bir zamana ihtiyaç duyulmaktaydı. Günümüzde ise operasyonlar birkaç hafta sürmektedir. Amerika’da iki farklı televizyon kanalı bu konuda programlar yayınlamaktadır.

7 saat içerisinde, yüz gerdirme operasyonu yapabilir, kaş kaldırma ve göz kapağı operasyonları geçirebilir, kimyasal peeling, botoks enjeksiyonu ya da kollajen yaptırabilirsiniz. Tüm bunları yaparken sizinle ilgilenen ikinci bir cerrah sayesinde vücudunuzu da büyük oranda yenileyebilirsiniz.
Çoklu cerrahi operasyonların giderek tercih edilir olmasına karşın birçok estetisyen hastanın kliniğe çirkin girip çok güzel biri olarak çıkabileceği yargısının yanlış olduğu kanaatindedir. Bu türden yargılar estetik operasyonlara hem sansasyonel bir olguymuşçasına sunmakta hem de sıradanlaştırarak olmadıkları bir şeymiş gibi göstermektedir.
Karın Düzleştirme: Vücudun karın kısmındaki yağ ve deriler alınarak karın duvarında bulunan kaslar gerginleştirilmektedir.

Ameliyat süresi yaklaşık 2 ile 4 saat arasında değişmektedir. Karın bölgesindeki deride şişmeler ve uyuşmalar meydana gelebilmektedir.
Göğüs Büyütme: İçerisinde tuzlu su bulunan şişirilebilir ekler ile göğüsler şişirilebilmektedir. Bir iki saatlik bir ameliyat süresi vardır. Meme ucu hassasiyetinin düşme riski, geçici acıma hissi yan etkilerini taşımaktadır.
Göğüs Kaldırma: Göğüs üzerinde bulunan fazla deri alınarak meme uçları yukarı bakacak şekilde konumlandırılır. Bu sayede sarkmış olan göğüsler düzeltilir. Geçici çürükler, uyuşma deride kuruluk ve yara izleri yan etkileri taşımaktadır.

Dünden Bugüne EstetikKimyasal Peeling: Fenol ya da triklorosetik asit barındıran kimyasal bir karışım ile deri üstünde bulunan tabakalar soyulup yüzde bulunan kırışıklıklar, lekeler, güneş yanıkları onarılır. 15 dk ila 1 saat arasında değişen bir operasyon süresi vardır. Geçici yanmalar, kızarıklıklar ve şişme gibi yan etkileri olabilmektedir.
Göz Kapağı Ameliyatı: Göz kapağında bulunan yağlar, kaslar ve deriler alınarak göz kapakları ve göz altı şişlikleri düzeltilir.

 

Dünden Bugüne EstetikOperasyon süresi ortalama olarak 1-3 saat arasında değişmektedir. Işığa duyarlılık, aşırı gözyaşı oluşumu, yanma ve kaşıntı gibi yan etkileri taşımaktadır.
Yüz Kaldırma Ameliyatı: Yüzde sarkmış olan derinin içerdiği fazla yağ alınır, kasların gerilmesi ve yüzün yeniden örtülmesi ile operasyon tamamlanır. Kırk yaşın üzerindeki bireylerde sıklıkla uygulanır. Birkaç saat gibi kısa bir sürede operasyon tamamlanır. Erkek bireylerde sakalın bulunduğu derinin yerinin değişmesi sonucu kulak arkasının sürekli tıraş edilmesini gerektirmektedir.

Kaynakça:
American Society of Plastic Surgeons (http://www.plasticsurgery.org)

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku