Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnsanlarda Hücresel Solunum

0 394

İnsanlarda Hücresel SolunumHücresel solunum, hücrelerin şekeri karbondioksit ve suya dönüştürdüğü süreçtir. Bu biyokimyasal reaksiyon sırasında, adenosin trifosfat (ATP) formundaki enerji açığa çıkar. ATP molekülleri, yaşam için gerekli olan işlevleri yerine getirmek için gereken enerji hücrelerinin türüdür.

Hücresel solunum ve “düzenli” solunum veya solunum, birbirine bağlıdır, ancak aynı değildir. Nefes aldığımızda, hücresel solunum reaksiyonuna güç veren oksijeni alıyoruz ve reaksiyon sırasında üretilen karbondioksiti soluyoruz.

Hücresel solunum üç ana aşamaya ayrılır: Glikoliz, sitrik asit döngüsü ve oksidatif fosforilasyon.

Glikoliz
Solunum reaksiyonunun bu ilk adımı, hücrenin sitoplazmasında veya sıvısında gerçekleşir. Bu aşamada, glikoz, bir şeker, pirüvik asite ayrılır.
Glikoliz, hem aerobik hem de anaerobik hücresel solunum için temel görevi gören metabolik işlemdir. Glikolizde, glukoz piruvat haline dönüştürülür. Glikoz kanda bulunan altı düğümlü bir halka molekülüdür ve genellikle karbonhidratların şekerler haline gelmesinin bir sonucudur. Hücreyi, hücrenin dışından hücre sitozole hareket ettiren belirli taşıyıcı proteinler yoluyla girer. Tüm glikolitik enzimler sitozolde bulunur.

Sitoplazmada ortaya çıkan glikolizin genel reaksiyonu şu şekilde temsil edilir:

C6H12O6 + 2 NAD + + 2 ADP + 2P — 2-> 2 piruvik asit, (CH3 (C = O) COOH + 2 ATP + 2 NADH + 2 H +

Sitrik Asit Döngüsü
Solunum reaksiyonunun son iki adımı, hücreler için “güç fabrikaları” olan hücrenin mitokondri içinde gerçekleşir. Sitrik asit döngüsü sırasında, pirüvik asit, reaksiyonun son aşamasında gerekli olan karbondioksit, su ve iki enzime dönüştürülür. Sitrik asit döngüsü de krebs döngüsü olarak adlandırılır.

Oksidatif fosforilasyon
Solunum reaksiyonunun kazanç fazı sırasında, sitrik asit döngüsü sırasında üretilen enzimleri içeren kompleks bir elektron taşıma zincirine güç vermek için oksijen gereklidir. Sonuç 38 ATP molekülünün salınmasıdır.

Kaynakça:
https://sciencing.com/cellular-respiration-humans-5438875.html

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku