Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sağlıklı ve Parlak Bir Cilt İçin 20 Meyve

0 407

En fazla mat, lekeli ve sivilceli yüz görünümünde şikayet edilir. Bu şikâyetler toz, kirlilik, radyasyon veya kimyasallara maruz kalmak gibi pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilirken yaşam tarzı, bilgisizlikten de kaynaklanması mümkündür. Çoğu kişi mükemmel cilt genlerine sahip değildir. Ancak kişiler yediklerine ve ciltlerine ne uyguladığına dikkat ederlerse bu olumsuz cilt koşullarını tersine çevirme şansına sahip olabilirler. Cildi gençleştirmenin en iyi yolu, her gün meyve tüketmek ve meyve maskesi uygulamaktır. Bunu yapmak için her gün 10 dakikalık bir zaman harcamak iki hafta içinde gözle görülür bir fark yaratmaktadır.
Tabii ki bunu yapabilmek için hangi meyvelerin yenileceğini ve hangilerinin uygulanacağını bilmek gerekir. Pahalı cilt tedavilerine başvurmak zorunda kalmadan parlayan bir cilde sahip olmak için tüketilmesi gerekenler meyveler ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir:

1. Limon

Limon doğal ağartma maddesidir ve C vitamini bakımından zengindir. Toksinlerin atılmasını ve cildin homojen görünümün sağlanması ve hiperpigmentasyondan korunmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Bir kişinin cildinde düzensiz pigmentasyon, koyu lekeler, sivilce izleri veya keratinizasyon varsa, cildi parlatmak için limon kullanmayı denemelidir.

2. Papayas

Papayas, A, C, B, pantotenik asit, folat, bakır, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri içerir. Ayrıca serbest radikallerin cilt hasarını önlemeye yardımcı olan ve antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip ilan papain ve chymopapain gibi enzimler içerir. Papaya tüketmek, zayıf cilt sağlığının sebeplerinden biri olan kabızlığın önlenmesine yardımcı Sağlıklı ve Parlak Bir Cilt İçin 20 Meyveolabilir. Aynı zamanda siğil, egzama, deri tüberküllerinin tedavisine de yardımcı olabilir. Bilim adamları ayrıca papaya’nın yaraları ve kronik cilt ülseri iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Bu nedenle, sindirim sorunları, yaralar ve pigmentasyon varsa, diyet ve güzellik rejimine papaya eklemek sorunların çözümünde etkili olabilir.

3. Avokado

Avokado sağlıklı yağlar, diyet lifi ve E, A, C, K, B6, niasin, folat ve pantotenik asit vitaminleri bakımından zengindir. DNA hasarını önleyen oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Avokado tüketen kişilerin cildi UV radyasyonundan koruyan lutein ve zeaksantin bakımından zengin olduğu için sağlıklı yaşlanmayı teşvik edebilir. Avokadodaki sağlıklı yağlar cildin esnekliğini korur, iltihaplanmayı azaltır ve yara iyileşmesini hızlandırır.

4. Portakal

Limonlar gibi portakallar da C vitamini bakımından zengindir. 100 gram portakal, bir antioksidan olan 54 miligram C vitamini içerir. Bu, portakalların oksidatif hasarı, görünüm hasarını, DNA hasarını önlemeye, iltihabı azaltmaya ve kollajen sentezine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

5. Karpuz

Karpuz özellikle yağlı ve sivilceye eğilimli ciltler için mükemmel bir doğal kaynaktır. Karpuzun diyet lifi (% 0,4), su (% 92), karbonhidrat (% 7,55), şeker (% 0,4), C, A, B1 ve B6 vitaminleri, karotenoidler, flavonoidler ve likopen içerir. Yağsız ve kolesterol içermezken Likopen serbest oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olur ve cilt hasarını önler. Su, toksinleri dışarı atmaya ve bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

6. Salatalık

Taze yeşil salatalık, karpuz gibi su içeriği bakımından çok yüksektir, vücut üzerinde serinletici bir etkiye ve antioksidan özelliklere sahiptir. Soyulmamış salatalıklar ayrıca K, C vitaminleri ve diyet lifi bakımından zengindir. Bilim adamları deniz salatalıklarının cildi beyazlatmak ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılabileceğini bulmuşlardır.

7. Mango

Tatlı ve etli mangolar cildi gençleştirmeye geldiğinde inanılmaz derecede iyi çalışmaktadır. A, E, C ve K vitaminleri, flavonoidler, polifenolikler, beta karoten ve ksantofiller bakımından zengindirler. Bu nedenle mango cildi DNA hasarı ve iltihaplanmadan korumaktadır. Ayrıca kabızlığın tedavisine yardımcı olan şeker ve diyet lifi bakımından da zengindirler. Aslında, mango kozmetik endüstrisinde zaten yara iyileştirici özellik gösteren saç ve cilt bakımını oluşturmak için kullanılmaktadır.

8. Nar

Kirlilik ve güneşe aşırı maruz kaldığında bu lezzetli meyvenin cilde muhteşem faydaları vardır. Narlar C, K, folat vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller bakımından zengindir. Narın kabuğu, zarı, çekirdeği yenilebilir olması cildi UV-A ve UV-B hasarı ve cilt pigmentasyonundan korumaya yardımcı olan antioksidanlarla (ellagik asit) zenginleştirir. Bilim adamları aynı zamanda nar kullanarak laboratuvarda insan dermisi ve epidermisi oluşturmada başarılı olmuşlardır.

9. Muz

Muzun istisnai cilt iyileştirici özelliklerinin arkasındaki bilimsel açıklama, diyet lifi, A, C, K, E, folat vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengin olmasıdır. Çok iyi bir doğal nemlendiricidir, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

10. Elma

Elma A, C vitaminleri, diyet lifi, potasyum, kalsiyum ve magnezyumdan zengindir. Antioksidan özelliklere sahiptirler ve zararlı serbest oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olurlar. Elmanın kabuğunun antioksidanlar açısından da zengin olduğu bulunmuştur. Yani kabuğu soyulmadan tüketilmesi çok faydalıdır. Kir ve bakterileri temizlemek için iyice yıkanmalı ve tüketilmelidir.

11. Bektaşi Üzümü

Sağlıklı ve Parlak Bir Cilt İçin 20 MeyveBektaşi üzümü C vitamini bakımından çok zengindir. Bu nedenle, bektaşiüzümünün antioksidan özelliklere sahip olması şaşırtıcı değildir. Bektaşiüzümü ayrıca anti-enflamatuar, yara iyileşmesi ve GI kanallarını yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, bu üzümün prokollajen üretimini destekledikleri bilim adamları tarafından doğrulanmıştır. Bektaşiüzümlerinin kozmetik endüstrisi tarafından aranmasının nedeni budur.

12. Çilek

Ciltte lekesiz bir görüntü için çilek kolayca tüketilebilir veya cilde uygulanabilir. Bunun nedeni, çileklerin salisilik asit olarak da bilinen büyük bir C vitamini ve alfa-hidroksi asit kaynağı olmasıdır. Salisilik asit, akne tedavisi için kremlerde, gözeneklerin derinliklerine nüfuz ettiğinden ve onları temizlediğinden kullanılır. Ayrıca cildi UV radyasyonundan korumada, kollajen yıkımını ve kırışıklık oluşumunu önleyen ellagik asit içermektedir.

13. Kivi

Kivi yüksek miktarda C vitamini içerir ve cildin DNA hasarına neden olan toksik serbest oksijen radikallerinden korunmasına yardımcı olur. Ayrıca kolajen sentezini teşvik eder ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

14. Kayısı

Sağlıklı ve Parlak Bir Cilt İçin 20 MeyveKayısı A, C, K, folat vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olan diyet lifi ile yüklenir. Son olarak, araştırmacılar kayısının endotel hücre ölümünü önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

15. Üzüm

Kırmızı veya yeşil üzüm, bir antioksidan olan resveratrol ile yüklenir. Araştırmacılar resveratrol’ün cildi UV hasarı ve cilt kanserinden korumaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Aynı zamanda C, K vitaminleri, folat ve kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi minerallerden oluşan zengin bir kaynaktır. Ayrıca üzüm çekirdeği ekstresi cilt gençleştirici, koruyucu ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

16. Şeftali

Şeftali A, C, E, K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve diyet lifi gibi mineraller bakımından zengindir. Bunlar ayrıca serbest oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olur. Böylece DNA hasarını ve mat cilt görüntüsünü önleyen mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

17. Kiraz

Kiraz cildi onarma ve hasardan koruma yeteneğine de sahiptir. Diyet lifi, A, C, K , folat vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller bakımından zengindirler. Kiraz ayrıca cilt hasarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

18. Kavun

Kavun lifi, A, C, K, folat vitaminleri, potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve sodyum gibi mineraller bakımından zengindir. Kavun antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Yapılan araştırmalara göre bilim adamları kavun sedef hastalığının tedavisinde yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

19. Ananas

Sağlıklı ve Parlak Bir Cilt İçin 20 MeyveAnanas A, C, K, folat vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller bakımından zengindir. İltihap önleyici, anti kanser ve yara iyileştirici özelliklere sahip olan bromelain adı verilen bir enzim içerir. Yanmış insan derisine ananas uygulanması, ölü cilt hücrelerinin atılmasına ve iyileşme sürecini hızlandırılmasına yardımcı olur.

20. Kuru Erik

Kuru erik yüksek lif içeriğine sahiptir ve A, K, niasin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller bakımından zengindir. Kuru erikteki lif, cildin bu kadar donuk görünmesinin ve sivilce eğilimli olmasının sebeplerinden biri olan kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bilim adamları kuru erik suyunun dışkı ağırlığının artmasına ve bağırsak hareketlerinin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Kaynakça:
eatthis.com
bbcgoodfood.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku