Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnterkostal Nevralji Nedir?

0 672

İnterkostal nevralji ciddi nörolojik hastalıklardan biridir. Tehlikesi, her yaştan insanı etkilemesi, dışarıdan sağlıklı bir insanda ortaya çıkması ve kalp hastalığına neden olması gerçeğinde yatmaktadır. Sinir sistemi hastalıkları çok çeşitlidir ve kendilerini diğer hastalıklar gibi gizleyerek kendilerini gösterebilirler. Genellikle bir kişi, bir nörolog ile randevu alana kadar kendisine ne olduğunu uzun süre anlayamaz. Spor yapmanın veya belirli bir diyet yapmanın sizi nörolojik bir hastalıktan kurtarabileceğini düşünmeyin. Evet, böyle bir yaklaşım elbette çeşitli hastalık riskini azaltır, ancak yokluğunu tam olarak garanti edemez.

İnterkostal nevralji belirtileri

Belirtiler şunları içerir;

1. Göğüste herhangi bir periyodik veya kalıcı ağrı, aşağıdaki nitelikte olabilir: Ağrıyan, kesme, bıçaklama, yanma, donuk vb.

2. Nefes darlığı, sinirsel kas seğirmesi, yoğun terlemenin eşlik edebileceği açıklanamayan durumlar.

3.Omuz kısmının altında veya bel bölgesinde oluşan ağrı.

4.Hapşırırken ortaya çıkan keskin ağrı veya rahatsız edici bir pozisyon değişikliği.

5.Göğüs bölgesinde tam veya kısmi uyuşma yerleri görünebilir.

Bir kişi bu semptomların bir kısmını veya tamamını gözlemlerse, interkostal nevralji kendiliğinden geçmediğinden kesinlikle bir uzmana danışmalısınız. Bu hastalıkta muayene ve genel tanı, başlangıçta doktorun kalp patolojilerini dışlamasına yöneliktir. Bu aynı zamanda bir dizi teşhis prosedürü gerektirir. Doktor, bu belirtilerin kalple ilgisi olmadığını güvenle söyleyebildiğinde, nevraljinin derecesi belirlenmeye başlar.İnterkostal Nevralji Nedir?

Bir uzmanın nevraljiyi kalp hastalığından ayırabileceği bazı ayırt edici göstergeler verilmelidir. Bunlar;

Nevralji meydana geldiğinde, gün boyunca ve hatta geceleri ağrı duyumları görülür, bir kişi ani hareketlerin yanı sıra derin bir nefes veya ekshalasyon ile keskin ağrılar yaşar. Örneğin taşikardi veya anjina pektoris gibi kardiyak yapıdaki patolojilerde, ağrı keskin bir şekilde ortaya çıkar ve birkaç dakika sonra aniden kaybolur, ani hareketler veya hapşırma kalp ağrısını artırmaz. Bu nedenle doktor, EKG veya röntgen randevusunun eşlik edebileceği dikkatli ve eksiksiz bir muayene yapar. Bazen sadece böyle bir teknik, doğru bir teşhis belirlemenize izin verir.

İnterkostal nevralji tedavisi

İnterkostal nevralji gibi bir hastalığın tedavisi genellikle uzun zaman alır. Hastaların basit yöntemlerin yeterli olmadığı aşamada zaten uzmanlara yönelmesi gerçeği daha da karmaşık hale getiriyor. Ayrıca, ilaçlarla paralel tedavi ve fizyoterapi prosedürlerinin lezyonlar üzerindeki etkisi geleneksel olarak gerçekleştirilir. Nevralji ve manuel terapi ile mücadelede yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, yalnızca bir nörolog gözetiminde yapılmalıdır. Hasta şiddetli ağrıdan biraz kurtulduğunda hafif fizik tedavi egzersizlerine başlamak mümkün olacaktır.

Akupunktur da bu hastalığı tedavi etmek için kullanılır, ancak diğer işlemlerde olduğu gibi sadece bir uzman gözetiminde yapılır. Doktorlar ayrıca bazen özel bir güçlü ilaç kompleksi doğrudan etkilenen bölgeye enjekte edildiğinde sözde ablukalar önermektedir. Ancak böyle bir teknik, yalnızca deneyimli bir uzman tarafından ve yalnızca hastanın rızasıyla gerçekleştirilebilir.

Yazar: Bekir Bulut

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku