Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

0 405

Speedtest olarak da bilinen hız testi, internet bağlantınızın kaç Mbps olduğunu gösteren teste verilen addır. İnternet hız testini kullanarak internet bağlantınızın kalitesini veya dosya indirme hızını da öğrenebilirsiniz. Hız testinin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız kısaca şöyle açıklayabiliriz: İnternet servis sağlayıcınızın hizmetinize sunmuş bulunduğu internet hızı ile o esnada kullandığınız internetin hızını karşılaştırarak internet hız testi işlemi gerçekleştirilir. Bu karşılaştırma sayesinde size vaat edilmiş internet hızının ne kadar gerçekçi olduğunu da öğrenmiş olursunuz. İnternet hızı modem ve kablolardan ötürü çeşitli sebeplerle de değişiklik gösterebileceğinden dolayı düzenli olarak kontrol edildiğinde daha sağlıklı bir veriye ulaşılmış olacaktır. Hız testini ev interneti hızını ölçmek için de kullanabilirsiniz.

Hız Testi Nasıl Çalışır?

Hız testine başladığınızda öncelikle konumunuz belirlenir ve hız testi o lokasyon üzerinden yapılır. Konumunuz belirlendikten sonra hız testi başlamadan önce en yakın sunucu ile iletişime geçilir. Bulunduğunuz yere en yakın sunucu ile iletişime geçildikten sonra sunucunuza bir sinyal iletilir. Bu sinyale ping denir. Başlattığınız hız testi, sunucuya verilen sinyale ve sunucunun bu sinyale yanıt verme hızına göre internet hızınızın sonucunu gösterir. Sunucuya iletilen sinyal ve sunucudan alınan sinyal ile ilgili tüm işlemler tamamlandığında hız testi için indirme işlemi başlatılır.

Hız Testi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce de belirtildiği gibi, hız testi indirme ve yükleme oranlarınızı net ve doğru bir şekilde değerlendirmenize olanak tanır. Ancak, bu işlem sırasında aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Bunlardan ilki ethernet kablonuzla ilgilidir. Başlamak için, bilgisayarınızı ve modeminizi bağlamak için ethernet kablonuzu kullanın. Bilgisayarınızda zaten bir kablosuz bağlantı seçeneği varsa internet hız testini kablosuz bir tarzda gerçekleştirdiğinizden emin olmak için hız testini gerçekleştirirken devre dışı bırakmalısınız.. Kablosuz bağlantılarda hız testleri güvenilir sonuçlar vermediğinden, internet hız testini kablo bağlantısı kurulurken yapılması tavsiye edilir. Bilgisayarınızda bir internet hız testi yaparken, internetinizi kullanıyor olabilecek ve hız testi bulgularını etkileyebilecek tüm tarayıcı sekmelerini kapatmanız önerilir.

Hız testi sırasında, bilgisayarınızın arka planında internete erişebilen tüm uygulamaların kapalı olduğundan emin olmanız oldukça önemlidir. Buna virüs programları da dahildir. Bunun dışında, başka hiçbir cihazın internetinize bağlı olmadığından emin olmalısınız. İnternet hız testinizin sonucu bölgenizdeki diğer internet kullanıcılarına veya bulunduğunuz binanın altyapısına göre farklılık gösterebilir.

İdeal İnternet Hızı Kaç Mbps Olmalıdır?

Tipik bir internet kullanıcısıysanız, yani sadece gün içinde interneti kullanıyorsanız ve sadece küçük çaplı işlemler yapıyorsanız 4 Mbps internet hızı sizin için yeterli olacaktır. Diğer yandan daha aktif bir internet kullanıcısıysanız veya iPhone 14 gibi geliştirilmiş karmaşık yazılımlara sahip cihazları kullanıyorsanız daha yüksek internet hızı tercih edebilirsiniz. Yani online toplantılara katılıyorsanız, çeşitli dosya veya materyal indirip yüklüyorsanız ve birden fazla kişinin internetinize erişimi varsa 8 Mbps ile 12 Mbps arası indirme hızı sizin yeterli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku