Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İnternette Doğru Arama Yapmayı Biliyor Musunuz ?

0 500

İnternette Doğru Arama Yapmayı Biliyor Musunuz ?İstatistiklere göre her geçen gün internette bulunan döküman sayısı katlanarak artıyor ve arama motorlarına kayıtlı Web sayfası milyarları aşmış durumda. Bu kadar çok seçenek arasında istediğiniz bilgiye ulaşma şansınız artarken, bu kadar bilgi yığını içinde aradığınız bilginin istediğiniz bilgi olmama olasılığı da artıyor. O halde sizi beklediğiniz sonuçlara ulaştırması için “Doğru arama” tekniklerini kullanmanız büyük önem taşıyor. İşte karşınızda arama motorlarında etkin ve hızlı bir şekilde doğru sonuçlara ulaşmanız için yapmanız gerekenler.

İnternette Doğru Arama Yapmayı Biliyor Musunuz ?Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığını Anlamak

Arama motorlarının işleyişi aslında oldukça basittir. Aradığınız konuyla ilgili birkaç anahtar kelimeyi arama kutucuğuna girip yolladığınızda, web robotu devreye girerek uzunca bir listeyi tarar. Veritabanını inceleyerek aradığınız kelimelere uyan sonuçları filtreler ve sıralama faktörlerine en uygun olan sayfa en üstte yer alacak şekilde görüntüler. Bu işlem Google’da 1 saniyenin yarısından bile kısa bir sürede gerçekleşir. Peki arama motoru hangi web sitesini aradığımızı nasıl biliyor? Site tasarımcıları web sitelerinin arama motorunda listelenmesini istiyorlarsa bu isteklerini arama motorundaki formu doldurarak gerçekleştiriyorlar.

İnternette Doğru Arama Yapmayı Biliyor Musunuz ?Doğru Arama Motorunu Seçmek

İstenilen sonuca ulaşılabilmesi için ilk önce doğru arama motoru seçilmelidir. Eğer aradığınız konu insanların da ilgilendiğini düşündüğünüz bir konu ise, web sitelerini konulara göre listeleyen arama motorlarını tercih edebilirsiniz. Ya da Google gibi “Directory” servisi olan arama motorlarını kullanabilirsiniz. Bu servis aradığınız konu hakkında çok sayıda web sitesine ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca listelenen siteler, sitedeki editörler tarafından incelendiği için güven duymanızı sağlar. Eğer nadir rastlanan bir konuda araştırma yapmak istiyorsanız, geleneksel arama motorlarını kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta aradığınız konuya en uygun anahtar kelimeleri seçmektir. Müzik, video veya resim gibi konularda arama yapmak istiyorsanız, bu iş için hazırlanmış sitelerden faydalanabilirsiniz.

İnternette Doğru Arama Yapmayı Biliyor Musunuz ?Tanımlayıcıları İyi Kullanmak

Kullanacağınız arama motoruna karar verdikten sonra, aşağıdaki püf noktaları uygulayarak aradığınıza daha yakın sonuçlar elde edebilirsiniz.

• Arama motorunun listelediği sonuçlar içerisinde mutlaka bulunması gereken bir kelime varsa, başına + koyabilirsiniz.

• Aradığınız iki kelimenin arama motorunda yan yana çıkmasını istiyorsanız bu iki kelimeyi tırnak içine alabilirsiniz. Örneğin; “mona lisa” şeklinde arama yaparsanız, içinde “mona” veya “lisa” geçen kelimeler listelenmez. Sadece ikisinin birlikte kullanıldığı arama sonuçları listelenir.

• Listelenmesini istemediğiniz kelimelerin başına “-” işareti koyabilirsiniz. Örneğin; arama motoruna +”mona lisa” – “Louvre” yazarsanız içinde “mona lisa” kelimelerinin beraber geçtiği ancak “Louvre” kelimesinin geçmediği web siteleri listelenir.

• İnternette Doğru Arama Yapmayı Biliyor Musunuz ?Nasıl yazıldığından emin olamadığınız kelimelerin başına yıldız işareti “*” koyarak arama yaptığınızda, emin olmadığınız kelimenin sonuna gelebilecek eklerle oluşan kelimeler listelenir. Ancak bu özellik Google için geçerli değildir.

• Arama yapılırken en çok yapılan hatalardan birisi de arama motoruna soru sormaktır. Bu sorular şans eseri bizi doğru sonuca ulaştırsa da, etkin bir arama yöntemi değildir.

Yazar: Dilara Yeten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku