Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

ASMR Nedir?

0 293

Uzun ismi Autonomous sensory meridian response olan Asmr Türkçe karşılığı olarak yüksek düzey odunum duyusal tepki olarak adlandırılır. Yani bazı düşük ve sabit düzeydeki seslere insan beyninin dolayısıyla vücudunun verdiği tepkidir. Asmr beyin fonksiyonlarını rahatlatan bazı seslerin ortak adıdır da denebilir. Bazı uzmanlar tarafından sürüngen beyin durumu olarak da tabir edilir.

ASMR Nedir?Asmr aslında günlük hayatta herkesin karşılaştığı fakat adını ve ne olduğunu bilmediği bir durumdur. Hatta 2000li yıllarda Avrupa ve Amerika’da araştırmaları yapılmaya başlandığı halde, 2010 yılına kadar ismi konulamamıştır. İnternet üzerinde paylaşılan birçok video ile örnekleri gösterilmiştir. Fısıltı ile konuşma, saç okşama, bir şeylere dokunma, çıtırdama sesleri asmr örneğidir. Bunların dışında yavaş hareketler, fırça sesleri, kağıt yırtılması, poşet sesleri düşük desibeller ile kaydedilir. Özel tekniklerle 3D kayıtlar yapılır. 3D kulaklıklarla dinlemek de daha etkili olmasını sağlamaktadır.

Bu seslere karşı insan vücudunda, gıcıklanma, karıncalanma hissi yayılarak vücudun rahatladığı çeşitli araştırmalarla ortaya konulmuştur. Çıtırdama sesleri ve yavaş hareketler çoğu izleyicinin rahatladığını ve stresinden kurtulduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden asmr bir meditasyon türü olarak incelenmektedir. Özellikle yurt dışında bu konu hakkında ciddi araştırmalar yapılmaktadır.

Asmr genel olarak uyku problemi yaşayan insanlarda kullanılır ve bu insanlar üzerinde denenir. Uykuya dalamama problemi yaşayan insanlara bu yöntemle hazırlanan kayıtlar dinletildiğinde uykuya daha kolay daldıkları gözlemlenmiştir. Daha sonra stres, yorgunluk, ve panik atak konusunda da olumlu yönde etki yaptığı ortaya konulmuştur. Bazı dinleyiciler ise bu seslerin anne şefkatini hatırlattığı bu yüzden rahatladıklarını söylemişlerdir.
Türkiye’de çok bilinmeyen ve araştırmaları yoğun olmayan asmr Avrupa ülkelerinde yoğun olarak araştırılmaktadır. Diğer hastalıklar üzerinde de etkili olup olmayacağı araştırılmaya devam etmektedir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.