Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz “Lviv” Nasıl Bir Şehirdir?

0 40

Lviv, Doğu Avrupa ülkelerinden Ukrayna‘da bulunan bir şehirdir. Ülkenin en büyük şehirleri arasında yer alan Lviv, Ukrayna’nın batı bölgesinde yer alır. Ülkenin 2013 yılında yaşadığı iç savaş tehlikesi sırasında kilit bir öneme sahip olan şehir, olay yaşanmayan nadir yerlerden biri idi. Özellikle Kırım’ın ilhakı sonucunda Rusya yanlısı Ukraynalılar söz konusu bölgenin Rus topraklarına katılması gerektiğini savunmuş ve bu dönemde onlarca insan yaşanan çatışmalar sonucunda yaşamlarını yitirmiştir. Bu dönemde özellikle Ukrayna’nın doğusunda yer alan şehirler, Ukrayna halkının yaşamını oldukça zorlaştıracak şekilde karmaşık bir hale gelmiştir. Ancak Lviv gibi batı yakasında yer alan şehirler ise oldukça sakin kalmayı başarmıştır. Ukrayna toprakları incelendiği vakit, ülkenin doğusu ile batısı arasında ciddi bir siyasi görüş farklılığı mevcuttur. Batı hattında kurulu olan şehirlerde Avrupa ve dolayısıyla Avrupa Birliği yanlılığı söz konusu iken, doğuda Rusya yanlıları ağırlıktadır. Her ne kadar günümüz itibari ile çatışmalar sona erse de Ukrayna fiili anlamda Kırım üzerindeki egemenliğini yitirmiştir. Uluslar arası anlamda herhangi bir karşılığı olmasa da Kırım artık Rus bayraklarının göndere çekildiği bir yer haline gelmiştir.

KVizesiz Seyahat Edebileceğiniz "Lviv" Nasıl Bir Şehirdir?ırım’ın kaybı sonrasında daha da önemli lokasyon haline gelen Lviv, ülkenin Avrupa’ya açılan kapısı konumundadır. Bunun nedeni, şehrin Avrupa Birliği üyesi Polonya’ya oldukça yakın olması ve de kültürel olarak Avrupa izlerinin sıklıkla görülmesidir. Ülkenin en önemli şehirleri arasında yer alan Lviv, yaklaşık olarak 800 bin kişinin ikamet ettiği önemli bir yerdir. Şehir ülkenin kültürel anlamda başkenti olarak adlandırılabilecek kadar donanımlı olduğundan son derece turistiktir. Dünyanın en eski toprakları arasında yer alan Avrupa toprakları, sıra dışı tarihe sahiptir. Bugün Ukrayna’nın yer aldığı topraklar da Asya’dan çok Avrupa toprağı olarak kabul edilir. Bunun en önemli nedeni, bölgenin coğrafi olarak iki kıta arasında yer alması ve de hangi kıtaya ait olduğunun tam olarak belirlenememesi. Ayrıca kültürel olarak Ukrayna Asya ülkelerinden çok farklıdır ve daha Avrupalıdır. Lviv de bunların en önemli örneklerindendir. Resmi olarak 1240 yılında kuruluşmuş olan Lviv, her dönem için bölgede stratejik bir öneme sahip olmuştur.

Günümüz itibariyle Ukrayna toprağı olsa da Lviv, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında en önemli olanı şüphesiz, Polonya Krallığı’dır. Uzun bir süre Polonya Krallığı’nın bir parçası olmuş olan Lviv, Polonya kültürünün etkisinde kalmıştır. Bu etkinin günümüze dek uzandığını söyleyebiliriz. Bu da şehri tam bir Avrupa şehrine dönüştürür. Lviv, son yıllar son derece turistik bir şehir haline gelmiştir. Birçok yabancı turist bölgeyi ziyaret etmektedir. Bunlar arasında çoğunluğu Türkler oluşturmaktadır. Türk vatandaşlarının Ukrayna’ya vizesiz seyahat edebiliyor olması bunda kilit bir rol oynar. Haftanın her günü Lviv İstanbul arası tarifeli seferler düzenlenmektedir. Birçok ulusal havayolumuz bu güzergahta hizmet sunar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku