Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kana Mikrop Karışması Hangi Riskleri Doğurur?

0 1.033

Kana Mikrop Karışması Hangi Riskleri Doğurur?Kana mikrop çeşitli sebeplerden dolayı karışabilir. Bu durum her yaşta insanının başına gelebilecek bir durumdur. Önemli olan kana mikrop karıştığının bilinmesi ve uygun tedavinin uygulanmasıdır. Kana mikrop karışmasının belirtileri vardır fakat bu durum ancak kan testleri ile ortaya çıkabilir.
Kanda mikrop kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Kandaki mikrop çok hızlı bir şekilde yayılır ve çok tehlikeli durumların ortaya çıkmasına sebep olur.
Kandaki mikrop tedavi edilebilir ama kandaki mikroptan dolayı ortaya çıkan hastalıkları tedavi etmek oldukça zordur.
Kandaki mikrop kan zehirlenmesine sebep olur ve bu da kişinin hayatını önemli ölçüde olumsuz etkiler.
Tıp dilinde kandaki mikroba septisemi denmektedir. Kandaki mikrobun yayılması oldukça hızlıdır. Bu yüzden kanda mikrop olduğu zaman acil müdahale gerekir.
Kişi kanında mikrop olduğunu şu belirtilerle anlayabilir:
1- Yüksek ateş: Kanda mikrop olduğunun en önemli göstergelerinden biri yüksek ateştir. Bu ateş inatçı olabilir ve tedavi başlamadan düşmez. Yüksek ateş başta bebekler ve çocuklar olmak üzere her yaştan insan için oldukça risklidir. Bebekler ve çocuklarda havale riskini beraberinde getiren yüksek ateş nörolojik bozukluklara sebep olabilir. Bu yüzden çok acil bir şekilde ateşin düşürülmesi ve gereken tedavinin başlatılması gerekir. Ateşi yüksek olan kişiler için ilk yapılması gereken ateşin bir an evvel düşürülmesi ve ateşe sebep olan sorunun ortaya çıkarılmasıdır. Ateşin sebebi bulunduktan sonra uygun tedavi doktor tarafından başlatılır.
2- Yorgunluk: Kan rahatsızlıklarında vücut direnci düşer ve kişiye yorgunluk hissi hakim olur.
3- Halsizlik: Kişi kendini halsiz hisseder ve bir şey yapmak istemez.
4- Normal hayat akışından geri kalma: Normal hayat akışı devam ederken vücudu ele geçiren halsizlik ve yorgunluk kişinin gündelik işlerinde aksamaların oluşmasına sebep olur.

Kana Mikrop Karışması Hangi Riskleri Doğurur?Kanda mikrop bazı sebeplerden dolayı olur. Bu sebeplere göz attığımızda karşımıza şunlar çıkar:
1- Boğaz enfeksiyonları: Boğaz enfeksiyonlarına çocuklar başta olmak üzere herkes yaşar sıklıkla yaşar. Boğazdaki enfeksiyonlar kana karışır. Bunun için boğaz enfeksiyonlarının hemen tedavi edilmesi gerekir. Boğaz enfeksiyonları genellikle antibiyotik tedavisi geçer.
2- Akciğer enfeksiyonları: Yetişkinlerde akciğer enfeksiyonlarına daha sık rastlanır. Akciğer enfeksiyonları oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Tedavisinin acil bir şekilde yapılması gerekir. Kandaki mikrop sebeplerinden en önemlisi akciğer enfeksiyonudur. Enfeksiyon direk kanla temas halindedir ve hızla yayılır. Enfeksiyon diğer organlara bulaşır ve kansere kadar birçok önemli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur.
3- İdrar yolu enfeksiyonları: Bu enfeksiyonda da kana mikrop karışır. Hızlı bir şekilde idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesi gerekir.
4- Apse ve sivilceler: Apse ve sivilceler sıkılır ve patlatılırsa kana mikrop bulaşır. Bu yüzden sivilceler ve apseler kesinlikle sıkılmamalı, karıştırılmamalı ve patlatılmamalıdır.

Kaynakça:
https://www.kan.gen.tr/kandaki-mikrop.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.