Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İş Bağımlılığı Nedir? Çözümleri Nelerdir?

2 515

İş Bağımlılığı Nedir? Çözümleri Nelerdir?İş bağımlılığı, genellikle workaholism olarak adlandırılan, gerçek bir ruh sağlığı durumudur. Diğer herhangi bir bağımlılık gibi, iş bağımlılığı da davranışı durduramaz. Sıklıkla, statü ve başarıya ulaşmak veya duygusal stresden kaçmak için zorlayıcı bir ihtiyaçtan kaynaklanır. İş bağımlılığı genellikle iş başarısı tarafından yönlendirilir. Ve mükemmeliyetçiler olarak tanımlanan insanlarda yaygındır.

Genelde, iş bağımlılığı olan bir kişi çalışmaktan “yüksek” bir başarı elde eder. Bu onları onlara bu kadar yüksek veren davranışları tekrarlamaya devam etmelerini sağlar. İş bağımlılığı olan kişiler, kişisel yaşamlarını ya da fiziksel ya da zihinsel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilecek davranışlara rağmen davranışı durduramayabilirler.

BELİRTİLERİ

Sıkı çalışmanın övüldüğü ve fazla mesai yapmanın beklendiği bir kültürde, iş bağımlılığını tanımak zor olabilir. İş bağımlılığı olan insanlar genellikle neden iyi bir şey olduğunu açıklayarak ve başarıya ulaşmalarına yardımcı olarak davranışlarını haklı çıkaracaklardır. Sadece işlerine ya da projelerinin başarısına bağlı görünebilirler. Bununla birlikte, hırs ve bağımlılık oldukça farklıdır.

İş bağımlılığı olan bir kişi, duygusal sorunları veya kişisel krizleri rahatsız etmek gibi hayatlarının diğer yönlerinden kaçınmak için zorlayıcı bir şekilde çalışabilir. Diğer bağımlılıklara benzer şekilde, kişi, bağımlılığın neden olduğu olumsuz etkilerden habersiz davranışlarda bulunabilir.

İş Bağımlılığı Nedir? Çözümleri Nelerdir?İş bağımlılığı belirtileri şunlardır:

*Gerekmediğinde bile ofiste uzun saatler geçirme

*İş projelerinde yer almak veya görevleri tamamlamak için uyku düzenini kaybetmek

*İşe bağlı başarıya takıntılı olmak

*İş yerindeki başarısızlık korkusu

*İşle ilgili performans hakkında paranoyak olmak

*İş nedeniyle kişisel ilişkileri yönetememek

*Çalışmalarıyla ilgili başkalarına karşı savunmacı bir tutum sergilemek

*İş ilişkilerini önlemeyi yol olarak kullanmak

*Suçluluk duygusu veya depresyon ile baş etmek için çalışmak

*Ölüm, boşanma veya mali sıkıntı gibi krizlerle uğraşmaktan kaçınmak için çalışmak

TEŞHİS

İş bağımlılığını belirlemek için Bergen İş Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Bergen Üniversitesi tarafından geliştirilmiş ve tıbbi toplulukta kabul edilmiştir. Ölçek, belirli yönlerin hayatınıza ne sıklıkta uygulandığı dahil olmak üzere çeşitli faktörleri ölçer. Bu öğeler bir ölçekte ölçülür. Bu faktörler; Asla (1), Nadiren (2), Bazen (3), Genellikle (4) ve Her zaman (5) seçenekleriyle yapılmaktadır.

Değerlendirmede istenebilecek öğeler şunları içerir:

*Çalışmak için daha fazla zaman ayırabileceğini düşünme

*Suçluluk, çaresizlik, depresyon ve kaygıyı azaltmak için çalışma

*Çalışılan zamanın azaltılması durumunda bu istekleri görmezden gelme

*Başlangıçta hedeflenildiğinden çok daha fazla zaman harcama

*Çalışma olmadığı zamanlarda strese girme

Daha fazla çalışma süresi karşılığında hobilerin, eğlenceli aktivitelerin ve zindeliğin önemini azaltabilirsiniz. Gereğinden fazla çalışmak sağlığıda olumsuz yönde etkilemektedir. Bir Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan ölçekle ilgili araştırmalar, bu öğelerin en az dördüne “sıklıkla” veya “her zaman” yanıtlayabiliyorsanız, bir iş bağımlılığınızın olabileceğini gösterir.

İş Bağımlılığı Nedir? Çözümleri Nelerdir?TEDAVİ

İş bağımlılığınız varsa, uyuşturucu bağımlılığı olan biriyle aynı düzeyde tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Bununla birlikte, başlangıçta davranışı yönetmek için yatarak ya da ayakta tedavi rehabilitasyon programına ihtiyacınız olacaktır.

Bir rehabilitasyon programı uyuşturucu ve alkol bağımlılıklarında daha sık görülürken, yoğun çalışma bağımlılıkları da bu yoğun yaklaşımla yardımcı olabilir. Yatarak tedavi, iyileşme sırasında bir tesiste kalmanızı gerektirir. Ayakta tedavi, gün boyunca derslere ve rehberliğe devam ederken evde yaşamanızı sağlar. Bir iş bağımlılığı olan birçok insan 12 basamaklı grup ve diğer terapi programlarından yardım almaktadır. Grup terapisi için seçenekler, Anonim İşkolikleri gibi kuruluşlar aracılığıyla kullanılabilir. Bu tarz bir program, benzer mücadelelerden geçen diğer insanlarla bağlantı kurmanızı sağlar ve sağlıklı bir destek kaynağı oluşturur. İş bağımlılığı, obsesif kompulsif bozukluk veya bipolar bozukluk gibi bir arada bulunan ruh sağlığı durumundan kaynaklanabilir.

Bağımlılık ayrıca depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarına da neden olabilir. Bu nedenlerle, akıl sağlığı değerlendirmesine sahip olmak yararlı olabilir. Bir ruh sağlığı uzmanı bir tedavi planı tasarlamaya yardımcı olabilir. Plan, bağımlılığı ve altta yatan sorunları ele alacaktır. Bire bir terapi ve hatta ilaçlar, dürtü, endişe ve strese yardımcı olabilir.

BEKLENTİLER

Çoğu bağımlılık gibi, bir kişi yardım isteyince zamanla iş bağımlılığı daha da kötüleşecektir. Fiziksel ve zihinsel tükenme noktasında çalışan insanlar “tükenmişlik sendromu” yaşayabilirler. Bu, iş bağımlılığının yaygın bir sonucudur. Tükenmişlik aşırı strese, bozuk ilişkilere hatta uyuşturucu ve alkol kullanımına yol açabilir.

Tedavi olmaksızın, iş bağımlılığı olan bir kişi kendilerini arkadaşlarından ve ailelerinden uzaklaştırabilir. Yardım almak için çok beklemek, bu ilişkilere kalıcı olarak zarar verebilir. Ayrıca, bazen sürekli çalışmanın sonucu olan kronik stres fiziksel sağlık üzerinde zor olabilir.

Aşırı çalışma zayıflamış bir bağışıklık sistemine ve hastalık riskinin artmasına neden olabilir. Ancak neyse ki, iş bağımlılığı yönetilebilir. Tedavi ile, insanlar yaşamlarında sağlıklı bir iş dengesini sağlayabilirler. İş bağımlılığı olan kişiler, çoğu zaman, çalışmayla ilgili suçluluk duygusundan kaçınmak için çalışırlar. Yani, iyileşen bağımlıların iş ile sağlıklı bir ilişki geliştirmesi önemlidir. Birçoğumuzun fatura ödemesi için çalışması gerekiyor, bu yüzden bir denge yaratmak çok önemlidir. Çoğu durumda, çalışmayı durdurmak imkansızdır. Hayatın sürekli çalışmadan devam edeceğini anlamak için işten biraz zaman ayırmak yararlı olabilir. Bir kariyer değişikliği de bağımlılığı yönetmeye yardımcı olabilir. Psikososyal bir durum olarak, iş bağımlılığı, uyuşturucu bağımlılığından daha çok kontrol edilmesi daha kolaydır. Aşağıdaki değişiklikler de yardımcı olabilir:

*Yaşam tarzında değişiklikler yapmak

*Sosyal faaliyetleri dengelemek

*Stresleri ve tetikleyicileri önlemek

KURULUŞLAR

Siz veya yakınlarınızdan birinin iş bağımlılığı varsa, yardımcı olabilecek kuruluşlar vardır. Anonim Ortaklar, Ulusal Bağımlılık Tedavi Sağlayıcıları Birliği, Amatem (Sadece madde bağımlılarına hizmet vermez)

Yazar: Osman Uçar

2 Yorumlar
  1. Adem diyor

    İş bağımlılığı uysuzlukluk , sürekli bir cari , çek , senet evrak rüyaları.. Sosyal hayata zaman yok.

  2. Samet Nakliyat diyor

    kendim iş bağılısı olduğum için hiç sosyal hayat sıfır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.