Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İş Yerinde Verimli Olmak İçin İpuçları

0 348

Her gün işe gitmek ve günün stresini yaşamak hiç de kolay değil. Bu açıdan bakıldığında gün içerisinde yorgunluğun oluşması ise kaçınılmaz olmaktadır. Yorgunluğun etkileri de verimliliğin düşmesi olarak kendini gösterdiğine göre, burada önemli olan kendinizi zinde tutacak şeyler bulmaktadır. Böylelikle hem iş yerinizde daha keyifli ve dinç bir gün geçirmek mümkün olacak, hem de daha verimli çalışacağınız için işleriniz daha düzgün ilerleyecektir.

Gün içinde çok yoruldunuz ve adaptasyonunuzun azaldığını mı fark ettiniz?

İş Yerinde Verimli Olmak İçin İpuçları– İşe başlamadan önce, sabahları birkaç kas gevşetme hareketiyle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
– Sabahları işe çok erken gidiyorsanız ve egzersiz yapma imkanınız olmuyorsa, iş yerinize gittiğinizde de birkaç küçük hareketle bunu sağlayabilirsiniz. En azından boynunuzu sağa sola yatırıp, kollarınıza germe uygulayabilirsiniz.
– Sırtınızı dikleştirerek, sandalyenizde otururken belinizi sağa sola döndürebilir ve sırtınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Hamlıktan ve her gün aynı pozisyonda çalışmaktan vücut ağrıları oluşabilir, bu da verimliliğinizin düşmesinin baş mimarı olabilir. Ayrıca, kışın soğukta işe gelmekten, yazın ise herkes tatildeyken siz iş yerinde olmaktan dolayı pek çok çalışan için sorun teşkil eder. Böyle bir durumda, motivasyonun dağılması kesinlikle beklenmeyen bir şey olmayacaktır. Bu tür anlarda kendinize sadece birkaç dakika ayırın ve bu ayırdığınız zaman içerisinde hayal kurun. Kendinizi denize gideceğiniz ve teninizin bronzlaşacağı tatilinize odaklayabilirsiniz, eşinizi/sevgilinizi düşünebilir ve ona akşam ne gibi bir sürpriz hazırlayacağınıza karar verebilirsiniz. Çocuklarınızın sevimli hallerini düşünüp gevşeyebilirsiniz. Göreceksiniz ki tekrar işe döndüğünüzde şu birkaç dakikalık kaçamak çok fazla etkili olmuş olacak. Kendinizi yenilenmiş ve işlere sarılmaya hazır bulacaksınız.

İş Yerinde Verimli Olmak İçin İpuçlarıÇalıştığınız alanların derli toplu olmasına özen gösterin. Dağınık bir ortamda çalışmak zihni canlı tutmakta zorlanmanıza neden olur ve dikkatinizi dağıtır. Kendinizi rahat hissetmediğiniz bir ortamda çalışmak ise verimliliğinizi düşüreceğinden işte rahat bir gün geçirmenizi engelleyecektir.

Gün içerisinde mümkün olduğunca su tüketmeye gayret gösterin. Vücut susuz kaldığında fizyolojik bir olay olan dehidrasyon gerçekleşir. Bu da vücut direncinizi etkilerken baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Konsantrasyonunuzun dağılacağına da emin olabilirsiniz. Su şişenizi yanınızdan ayırmayın ve su içmeyi ihmal etmeyin.
Kaynakça:
probilgi.com/is-yerinde-mutlu-ve-verimli-olmanin-25-yolu.html

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku