Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İşitme Yeteneği Mükemmel Olan İlk 10 Hayvan

2 3.030

Dünyada insan zekâsı ile eşleşecek hiçbir canlı yoktur fakat bazı özellikleri çok güçlü olan canlılar bulunmaktadır. Örneğin, yunuslar tarafından kullanılan yankı özelliği, insan yapımı son sistem olan sonardan bile etkilidir. Sadece yunuslar için değil, aynı zamanda inanılmaz bir işitme yeteneğine sahip birçok hayvan vardır. Aşağıda işitme yeteneği çok yüksek olan ilk 10 hayvanın listesi ve özellikleri yer almaktadır:

Büyük Balmumu Güvesi

İşitme Yeteneği Mükemmel Olan İlk 10 HayvanYarasalar aşırı derece hassas işitme yeteneğine sahip canlılar arasında kral olarak kabul edilebilir. Ancak, bir güvenin gelişmiş yankılarından daha büyük balmumu güvesinden kaçmak için iyi adapte olduğu keşfedilmiştir. Dünyanın çoğu yerinde bulunan bu güveler 300 kHz frekansa kadar sesler duyabilirler. Dünyadaki hiçbir hayvanın şu ana kadar bu kadar yüksek düzeyde ses duyduğuna dair bilgiler bulunmamaktadır. İnsanlar sadece 20kHz frekansına kadar sesleri duyabilirler. Bu olağanüstü işitme seviyesi, sesin en gelişmiş kullanıcılarından biri olan yarasalar bu canlının yıpranmasını önlemek için daha büyük balmumu güvelerine yardımcı olur.

Yarasa

Yarasalar sadece geceleri aktif olan gececi canlılardır ve onların görme yetenekleri çok zayıftır. Avını uçurmayı ve bulmak için sıra dışı işitme ve yankılama sistemini kullanmaktadırlar. Aslında, yarasalar, memeliler ailesinde en hassas işitme yeteneğine sahip canlılar arasındadırlar. Gece yarasalar uçarken, bir dizi çağrı gönderirler ve bir nevi ultrasonun gibidir. Sonra, geri dönen yankıları hassas kulaklarını kullanarak işlerler. Yarasa kulaklarındaki yüksek konsantrasyonlu ve verimli hücreler, detaylı olarak bu sesleri yorumlarlar. Uzaktaki nesnelerin yerini ve boyutunu belirlemeye yardımcı olurlar.

Baykuş

Gece yaratığı olarak bilinen baykuşlar güçlü bir işitme ve mükemmel bir görüşe sahiptir. Düşük ışıkta bile avın yerdeki hareketini algılayabilir ve onu yakalayabilir. Bir baykuşun hassas kulaklarının asimetrik yerleşimine adeta ona verilen bir kredi gibidir. Bu asimetrik yerleşimde bir kulağı biraz daha yükseğe, diğer kulak biraz daha öne doğru yerleştirilmiştir. Bu asimetri, sesin yönünün ve kaynağının hızlı bir şekilde belirlenmesine yardımcı olur.

Yunus

İşitme Yeteneği Mükemmel Olan İlk 10 HayvanKüçük dış kulaklara rağmen, yunuslar sesleri orta kulağa alt çenelerinden geçirebilirler. Beynindeki işitsel korteks sistemi insanlardan çok daha gelişmiştir. Yani, sesin işlenmesi insanlarınkinden çok daha hızlıdır. Yunusların işitme frekansı da insanınkinden çok daha geniştir. Tüm bu yunusların yanı sıra ileri yankıları kullanmaktadır. Ses dalgaları gönderirler ve geri sıçrayan dalgaları işlemektedirler, bu da neyin ileride olduğunu tespit etmelerini sağlamaktadır. BU işitme yeteneği sayesince nesnenin sadece konumunu değil, boyutunu ve şeklini bile tespit etmektedir.

Kedi

Kedilerin etkileyici bir işitme duyusu vardır ve bu duyu özellikle daha yüksek perdeli sesler içindir. Aslında, yüksek perdeli ses aralıkları köpeğinkinden bile yüksektir. Kediler ayrıca kulaklarının her birinde 32 kasa sahiptir. Kulakların ileri ve geri hareketini kolaylaştırır. Ayrıca, kediler kulaklarını bağımsız olarak 180 derece döndürebilir. Dolayısıyla insanlara kıyasla sesin kaynağını bulmak kediler için çok daha kolaydır.

Köpek

Köpekler insanlara göre çok daha iyi duyarlar ve bu neredeyse insanın işitme yeteneğinden dört kat fazladır. Bu inanılmaz özellik köpekleri duyma, bazı faktörler tarafından tetiklenir. İlk olarak, bir köpeğin işitme sıklığı bir insanınkinin neredeyse iki katıdır. Ayrıca, bir köpeğin her bir kulağı, insanların sadece üçünün bulunduğu 18 farklı kastan oluşur. Bu kulaklar, köpeklerin kulakları yükseltmelerini, çevirmelerini veya eğmelerini sağlar. Böylece, kulaklarını bir sesin geldiği yöne hızla saptayabilirler.

Fare

İşitme Yeteneği Mükemmel Olan İlk 10 HayvanBu küçük kemirgenin işitme duyusu bizden çok daha güçlüdür. İnsan kulağının hissedemediği ultrason alanını bile tespit edebiliyorlar. Fareler ayrıca kulaklarını sesin geldiği yöne odaklayabilirler. Bazı türlerde albinizm, işitme duyusuna zarar verebilir. Farelerde, bu durum kokunun görmesini ve duyusunu etkileyebilir, ancak işitmeleri etkilenmeden kalır.

At

Binicilik sırasında atlardan garip davranışlar izleyenler çok olmuştur. Örneğin, görünen bir sebep yokken aniden kaçarlar ve alışılmadık bir şey bulmuş gibi tekrar hareket etmekten ürkerler ve donup kalırlar. Belki insanların duyamayacağın bir şey duymuş olabilir. Çünkü atların insanlardan daha hassas kulakları vardır. Atların kulaklarının her birinde on farklı kas vardır. Bu kaslar atların kulaklarını 180 derece döndürmelerini sağlar. Bu hareket atların hızla sese konsantre olmalarını sağlamaktadır. Ve ayrıca düşük ila yüksek frekanslı işitme aralığı ayrıca sesin kaynağını belirlemelerini sağlar.

Fil

En büyük kulaklara sahip olan fillerde bu büyük kulaklar ses dalgalarının hunisinde büyük rol oynarlar. Kulakları ayrıca insan kulağı tarafından algılanamayan düşük frekanslı ses dalgalarını da algılayabilir. Bu keskin işitme duyusu, uzun mesafeli iletişimde de yardımcı olurlar.

Güvercin

İşitme Yeteneği Mükemmel Olan İlk 10 HayvanGüvercinler, barışçıl doğası ve zekâsı ile ünlüdür. Bu belirgin şeylerin yanı sıra, başka inanılmaz yetenekleri de vardır. Bunlar arasında en şaşırtıcı olanı akut işitme duyusudur. Evet, bu şaşırtıcı kuş düşük frekanslı sesleri duyabilir (20 Hz’den az). Bu aralıktaki sesler insanların duyabildiğinden daha düşüktür. Güvercinlerin 0.5 hz den daha düşük sesleri tespit edebildiği yerler bulunmaktadır. Bu hassas işitme cihazı, güvercinlerin uzak bir fırtına ve volkanik patlamaları tespit etmesini sağlarlar.

Kaynakça:
hiddenhearing.co.uk
thedodo.com
espamerica.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

2 Yorumlar
  1. Ben hamam böceği istemiştim ama o yok

  2. izlem diyor

    iyi ama ben bir 1 tane istemiştim bu arada hayvanlar çok cute tatlı yani

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.