Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İyi Tarım Nedir?

0 419

İyi tarım demek; tarım üretimlerinin çevre, insan ve hayvan sağlığına zararsız ve kontrollü yapılması ve üretilen ürünlerin sertifikalandırılarak tüketicilere ulaştırılması demektir.

iyitarim

İyi Tarımın Kapsamı

1-Gıda güvenlik tedbirleri
2-Çevre ve toprak koruma tedbirleri
3-Üretici ve işçilerin sağlık, güvenlik ve refah tedbirleri

İyi Tarımın Faydaları

*Çevre ve toprağı korur.
*Üretici, çalışan ve tüketicilerin sağlığını korur.
*İyi tarım ürünleri sağlıklı yaşam ve tüketim bilincini geliştirir. Dolayısıyla iyi tarım ürünlerine talep artar, rekabet büyür.
*Ürünlerde güvenilirlik ve kalite arttığından ihracat kolaylaşır.
*Rekabet gücü ve pazarlama imkanları gelişmesiyle üreticilerin kazançları artar.
*Tarım işçilerinin sosyal hakları iyileşir.

İyi Tarım Sertifikası Alma

Tarım Bakanlığı’nın yetki verdiği kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarından verilir. Tarım üreticileri bu sertifikayı almak için bizzat başvurmalıdır. Başvuran üreticilerin üretim süreci sertifika verecek kuruluşça kontrol edilir, iyi tarım uygulama kriterlerini taşıyorsa ürünlere “iyi tarım sertifikası” verilir.

İzlenebilirlik ve Kayıt Tutma: İyi tarım ürünleri çiftlikten sofraya kadar izlenebilir olmalıdır. Bunun için üreticiler tüm uygulamalarının kaydını üretim kayıt cetvelinde tutmalıdır.

NewsImg_8_No_1_ORJ

Her yıl iç denetim yapılacağı için çiftçilerin üretimin her aşamasındaki işleri üretim kayıt cetveline kaydederek üretim kayıt cetvellerini saklamalıdırlar. Yeni müracaatlarda inceleme öncesine ait tüm bilgiler kayıtta bulunmalıdır.

Kontrol ve Sertifikalandırma: Bu işlemleri Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kontrol ve sertifikasyon kuruluşları yapar. Yetkili kuruluşlar üretimin ilk aşamasından hasat ve pazara arz etmeye kadar tüm işlemlerin iyi tarım kriterlerine uygunluğunu kontrol ederler.

Kontrol: Tarım faaliyetlerinin iyi tarım kriterlerine uygunluğunu tespit edilir ve üretim sürecinde düzenli kayıtlar tutulur ve gerektiğinde ürün nitelikleri laboratuvarlarda test edilir.

Sertifikasyon: Kontroller sonucu iyi tarım kriterlerine uygun ürünler sertifikalandırılır. Ürünlere “iyi tarım ürünü sertifikası” verilir.

Kaynakça:
TÜGEYP Bilgi Broşürü

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku