Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Misvak Ağacı ve Faydaları

0 1.758

Latince ismi Salvadora persica olan misvak ağacı, Salvadoraceae familyasına ait bitki türüdür. Kökeni yaklaşık 7.000 yıl öncesine dayanır. Önceleri Babiller tarafından kullanılmış, daha sonra Yunan ve Mısır uygarlıkları tarafından da kullanılmıştır.

Bir step bitkisi olan misvak ağacı, tuzlu toprakları sever. Asya ve Afrika kıtalarındaki step topraklarında yetişir. Dikensiz küçük çalı ağaçlardır. Taşınması kolay olan misvak ağacı, aynı zamanda hoş kokuludur. Misvak ağacının odunu, lifli bir yapıya sahiptir. Yaprakları karşılıklı ve derimsidir.

5967_misvak

Erak ağacı olarak da bilinen misvak ağacının meyvesine “kebas denir. Üzüm salkımlarına benzeyen salkımlardan oluşur. Nohut büyüklüğünde meyvesinin içinde küçük sert bir çekirdeği vardır. Meyvesi başlangıçta yeşildir. Zaman geçtikçek kırmızılaşır. Bu durumda acımtırak bir tadı vardır. Olgunlaştıkça kararır ve tatlanır.

Bu ağaç dalları kesilerek diş temizlemede kullanılır. Diş temizliği oldukça faydalı olan misvak, diş eti hastalıklarını önlemede de oldukça faydalıdır. Ağızda etkin bir temizlik sağlar. İçeriği oldukça zengin olan misvakta şunlar bulunur;

Silisyum:�Lekeleri çıkarır, dişin beyazlamasını sağlar.

C vitamini: Dokuların iyileşmesine yardımcı olur.

Sodyum: Mikropların ölmesini sağlar.

Tanen asidi: Diş eti iltihabını önler. Plağı azaltır ve oluşmasını engeller.

Reçine: Diş minesi üzerinde bir katman oluşturur ve çürük oluşumunu engeller.

Hardal yağı: Antiseptik özelliği vardır.

Klorür: Taş oluşumunu engeller.

5967_1_100

Kolay kullanabilmek için 4 cm uzunluğunda parçalar halinde kesilir. İki santim ölçüde kesici bir aletle soyulur. Böylece lifleri ortaya çıkar. Liflerin yumuşaması için bir süre sıcak suda bekletilir. Gül suyu tercih edilmesi daha yararlı olacaktır. Gül suyunun tonik etkisi olduğu için parazitleri öldürecek ve temizleyecektir. Lifler fırça gibi ayrışana kadar bekletilir. Bir bıçak yardımıyla da ayrıştırılabilir. Kullandıkça etkisi ve tadı azalacaktır. Lifler koptukça eskiyen kısım kesilir ve tekrar yontularak kullanılabilir. Dişlere çok bastırmadan aşağı yukarı şekilde uygulanır. Hem dişler hem de dil etkili bir şekilde fırçalanabilir.

Ağız temizliğine faydaları dışında başka faydaları da vardır. Misvak yağı, eklem ağrılarına masaj yardımı ile uygulandığında vücudu rahatlatır. Meyvesinin iştah açıcı özelliği vardır. Meyvesi suda kaynatılıp içiliğinde idrar yollarını temizler. Ayrıca misvak ekstresinin stresi azaltıcı özelliği de vardır.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku