Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Uçak Bileti Fiyatlarını Etkileyen 5 Faktör

0 94

Herhangi bir yere seyahat etmek istediğinizde öncelikle uçak bileti fiyatlarını araştırırsanız. Karşınıza pek çok farklı fiyat seçeneğinin çıkması sizi şaşırtabilir. Oysa uçak bileti fiyatlarının çeşitli unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterdiği bilinmelidir. Uçak bileti fiyatlarını etkileyen unsurlara bazı örnekler verebiliriz.

  1. Uçuş Tarihi ve Saati

Öncelikle uçak bileti fiyatlarını etkileyen en önemli unsurların başında uçuş tarihinin ve saatinin geldiğini belirtelim. Genellikle bu bilgi pek çok kişinin gözünden kaçıyor. Gideceğiniz lokasyona düzenlenen uçuş seferlerinde tüm biletlerini aynı fiyatla satışa sunulmadığını belirtmeliyiz. Haftanın bazı günlerinde ve günün bazı saatlerinde uçak bileti fiyatları daha yüksek rakamlara tekabül edebiliyor. Bununla birlikte bazı gün ve saatlerde de tahmin ettiğinizden çok daha düşük fiyatlarla uçak bileti satın alma şansınız oluyor. Dolayısıyla uçuş tarihi ve saati bilet için ne kadar bütçe ayıracağınızı belirleyen önemli faktörlerden biridir.

Hafta sonlarında ya da tatil günlerinde seyahat etmek istediğiniz zaman uçak bileti için daha yüksek bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Çünkü bu dönemlerde biletlere olan talepler artar. Sabah saatlerinde uçak bileti fiyatları daha yüksek rakamlara tekabül ederken gece saatlerinde de çok daha uygun rakamlarla bile satın alma şansınız olur.  Elbette bu bilgiler hangi havayolu firmasını tercih ettiğinize ve nereye seyahat edeceğinize göre değişebiliyor.

  1. Rezervasyon Zamanı

Uçak biletinizi uçuştan ne kadar zaman önce aldığınız bilet fiyatını etkileyen bir diğer faktördür. Tıpkı otellerde olduğu gibi uçak biletlerinde de erken rezervasyon durumunda önemli düzeyde indirimlerle karşılaşabilirsiniz. Erken rezervasyon indirimleri tahmin ettiğinizden çok daha yüksek rakamlara tekabül edebilir. Dolayısıyla hatıra sayılır oranda bir indirimden faydalanma şansınız olur. Özellikle yurt dışı seyahatlerde bu konunun daha fazla önem taşıdığını söyleyebiliriz. Yurtiçi seferlerde de geçerli olan erken rezervasyon indirimlerinden faydalanmak için seyahat planlarınızı erkenden yapmalı ve olabildiğince birkaç ay öncesinden biletinizi satın almalısınız. Böylelikle seyahat için çok daha düşük bir bütçe ayırmanın keyfini siz de yaşayabilirsiniz.

  1. Lokasyon

Bazı destinasyonlar çok daha popüler olduğu için bu bölgelere seyahat etmek istediğinizde uçak bileti fiyatlarının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bu durum hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatlerde geçerlidir. Popüler ülkelere seyahat etmek istediğiniz zaman uçuş için daha yüksek bütçe ayırmanız gerekirken çok fazla kişinin tercih etmediği yerleri ya da ülkeleri seçtiğinizde bilet fiyatlarının daha uygun rakamlardan oluştuğunu fark edebilirsiniz. Dolayısıyla nereye seyahat edeceğiniz de bilet fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.

  1. Bilet Türü

Satın aldığınız biletin türü de fiyatlarda belirleyici olan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Havayolu firmaları ekonomi sınıfı, business sınıfı ya da first class gibi farklı bilet türü seçenekleri sunuyor. Bu bilet türleri arasından fiyatı en uygun olan ekonomi sınıfıdır. Ekonomi sınıfının sunduğu olanakların biraz daha kısıtlı olduğunu belirtebiliriz. First class ya da business uçak biletleri ise daha fazla imkân sunar ve fiyatları da ekonomi sınıfına nazaran daha yüksek rakamlardan oluşur. Dolayısıyla seçtiğiniz biletin türü de ne kadar ödeme yapacağını konusunda belirleyici olan bir diğer faktördür.

  1. Havayolu Firması

Uçuş için hangi hava yolu firmasını tercih ettiğiniz bilet fiyatlarını en çok etkileyen faktörlerden biridir. Genellikle tüm havayolu firmalarının aynı fiyatlandırma politikasını izlediği düşünülür. Oysa bu bilgi doğru değil, havayolu firmaları farklı fiyatlandırmalar yapabiliyorlar. Dolayısıyla sizin yapmanız gereken de en uygun uçak bileti fiyatını sunan havayolu firmasını tercih etmektir. Bu firmanın hangisi olduğunu keşfetmek için internette uzun süre zaman harcamanız gerekmiyor. Sık sık seyahat edenlerin çok iyi bildiği gibi en uygun fiyatı sunan her daim Pegasus oluyor.

Pegasus, yurt içi ve yurt dışı seyahatler için düşük fiyat politikası uygulayan firmaların başında gelmekle birlikte son derece konforlu bir seyahat süreci yaşamayı da sağlıyor. İşte bu nedenle rotanızı nereye çevirecek olursanız olun önce Pegasus internet sitesine tıklayarak bilet fiyatlarını inceleyin ve sonrasında bilet için rezervasyon yapın. Online olarak biletinizi satın almanız mümkün olmakla birlikte check in işleminizi yapmanızın da mümkün olduğunu ekleyelim. İnternetten check in yapmanız durumunda havaalanına uçuşunuzdan çok daha erken bir saatte gitmenize gerek kalmıyor.

İnternetin sağladığı kolaylıklardan faydalanmak için gideceğiniz yerde katılabileceğiniz aktiviteler konusunda da araştırma yapabilirsiniz.  Örneğin Bolu’ya seyahat edecekseniz; Bolu’da neler yapılabilir? sorusunun yanıtı için internetten yardım alabilirsiniz. Bilet fiyatı araştırması için Pegasus internet sitesine tıklayarak hangi tarihte ve hangi saatte biletlerin daha düşük rakamlara tekabül ettiğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Özellikle Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinde düzenlenen uçuş seferlerine göz atmanızı öneririz. Haftanın bu günlerinde biletler daha uygun fiyatlı olabiliyor. Olabildiğince tatil dönemlerinde seyahat etmekten kaçının. Hafta sonlarında da bilet fiyatlarında yükselme olabilir ve bu nedenle hafta içi günleri tercih etmenizde fayda olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku