Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kalın Bağırsaktaki Bakterilerin Sağlığa Faydaları

0 163

 Kalın Bağırsaktaki Bakterilerin Sağlığa FaydalarıKalın Bağırsakta Bakteriler

Bağırsaktaki ortam sıcak, nemli ve besin bakımından zengindir. Yani bakteriler için en ideal ortamdır.
Bağırsak bakterileri, bizimle birlikte var olur, yaşamlarını kalın bağırsaklarımızda sürdürür ve yeni bakteriler yapmak için ürer.

Vücudumuzda insan hücrelerinden on kat daha fazla bakteri hücresi vardır. Bakteriler, hücrelerimizden daha küçüktür ve normalde ağız, burun, bağırsak, idrar yolu ve üreme sistemi gibi dış dünyayla temas eden vücut boşluklarında yaşar. Aynı zamanda cildimizde de yaşarlar.

İnsan Vücudunda Yaşayan Bakteriler

İnsan Mikrobiyom Projesi (HMP), sağlıklı insan vücudunda yaşayan tüm mikroskobik canlıları tanımlamayı ve karakterize etmeyi amaçlar. Proje, ABD Hükümeti’nin bir kurumu olan Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yürütülmektedir.
İnsan Mikrobiyom Projesi, ilk sonuçlarını Haziran 2012’de bildirene kadar, yaklaşık 700 bakteri türünün kalın bağırsakta yaşadığı düşünülüyordu. Şimdi bilim adamları, çoğu insan vücudunda ve bağırsakta yaşayan en az 10.000 bakteri ve diğer mikrop türünün bulunduğunu söylüyor. Ayrıca, hemen hemen herkesin vücudunda patojenik mikropların olduğunu da söylüyorlar.

Bağırsak Bakterilerinin Sağlığa Faydaları

– Bağırsak bakterileri, kullandığımız vitaminleri oluşturur.
– Yiyeceklerimizdeki proteinleri, lipidleri ve karbonhidratları sindirmeyi sağlar.
– Bağışıklık sistemimizin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
– İltihap önleyici kimyasallar yapar.
– Sağlığımızı iyileştiren diğer biyokimyasalları yapar.
– Zayıflatır.
– Zararlı mikropları kontrol altında tutar.

Clostridium Difficile Enfeksiyonu

Clostridium difficile, zararlı bir bağırsak bakterisidir. Kolit ve karın ağrısının yanı sıra ishale de neden olur. Kolit, kolon iltihabıdır. Kalın bağırsaklarımız iki ana bölümden oluşur. Bular, kolon ve ardından kısa rektumtur.
Antibiyotik tedavisi sırasında çok sayıda iyi bakterimiz öldüğünde Clostridium difficile bazen kontrolden çıkabilir. Enfeksiyon genellikle hastanelerde ve bakım evlerinde bulunur.
Bazı insanlar kalıcı bir Clostridium difficile enfeksiyonuna veya tedaviye dirençli bir rahatsızlığa sahiptir. Sağlıklı bir gönüllüden küçük bir dışkı örneği alınır. Bir kişinin kalın bağırsağından salınır. Bağışlanan dışkı hasta kişinin kolonuna yerleştirilir. Buna dışkı nakli denir. Dışkıdaki iyi bakteri hızla çoğalır, bağırsaktan yayılır ve Clostridium difficile önlenir.

Dışkı Nakli İle Crohn Hastalığını Tedavi EtmekKalın Bağırsaktaki Bakterilerin Sağlığa Faydaları

Crohn hastalığı bir tür iltihaplı bağırsak hastalığıdır. Sindirim sisteminin astarı iltihaplanır ve karın ağrısı ile sonuçlanır. Ağrı genellikle şiddetlidir. Hastada ayrıca ishal ve diğer rahatsız edici semptomlar görülebilir. İltihap en sık, kıvrımbağırsak adı verilen ince bağırsağın alt kısmında ve kalın bağırsakta meydana gelir. Halen Crohn hastalığının doğuştan gelen bir durum olduğu düşünülmektedir.
Crohn hastalığı için dışkı naklinin kullanımı, Clostridium difficile enfeksiyonunda olduğu kadar iyi çalışılmamıştır. Seattle Çocuk Hastanesi tarafından küçük bir deneme yapılmıştır. Hasta olan dokuz çocuğun yedisi dışkı naklinden çok önemli bir fayda elde etmiştir.

Bağırsak Bakterisi ve Obezite

Araştırmacılar, zayıfların obez insanlardan farklı bir bağırsak biyomu olduğunu keşfetti. Ancak bu keşif, bakterilerin obeziteye neden olduğunu kanıtlamamaktadır. İnsanların, obez olduğu zaman bağırsaklarındaki bakteri popülasyonunun değişmesi anlamına gelmektedir.
Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim adamları, yalnızca obezite ile değil metabolik sendromla da bağlantılı 26 bağırsak bakteri türünü keşfettiler. Metabolik sendrom belirtileri arasında yüksek kan şekeri seviyeleri, insülin direnci, yüksek kan kolesterol seviyesi, yüksek kan trigliseritleri ve yüksek kan basıncı bulunmaktadır. Metabolik sendrom kalp sorunları, felç ve tip 2 diyabet riskini artırır.

Bağırsak Bakterileri ve Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet, pankreasın insülin adı verilen hormonu üretmeyi bıraktığı bir hastalıktır. Bu bağışıklıkla ilgili bir durumdur. Bağışıklık sistemi, pankreastaki beta hücrelerine saldırır ve tahrip eder, bu da insülini yapar. İnsülin önemli bir hormondur, çünkü hücrelere glikoz girişini uyarır. Hücreler enerji üretmek için glikoz kullanır.

Hijyen HipoteziKalın Bağırsaktaki Bakterilerin Sağlığa Faydaları

İnsan popülasyonundaki bazı hastalıkların artan yaygınlığı hakkındaki bir teori, hijyen hipotezidir. Bu hipotez, çevremizin geçmişten çok daha temiz olduğunu, günümüzdeki mikroplardan kaçınmakta çok iyi olduğumuzu ve vücudumuzdaki mikrop çeşitliliğini sınırladığımızı söylüyor.
Bilim adamları hijyen hipotezine başvururken insanların yanlış bir fikir edinmelerini istemedikleri için çok dikkatlidirler. Tuvaleti ziyaret etmek gibi yüksek riskli bir durumdan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Tehlikeli bakteriler tuvaletlerden kaçabilir ve insanları hasta edebilir. İnsan veya hayvan dışkısını ve vücut sıvılarını temizledikten sonra, yemek yemeden önce, yiyecek hazırlamadan önce ve tehlikeli olduğu bilinen bir şeye dokunduktan sonra ellerin yıkanması da çok önemlidir.

Antibiyotikler ve İyi Bakteriler

Bilim adamlarının üzerinde durduğu bir diğer konu da antibiyotiklerin kullanımıdır. İnsanlar gerekli olduğunda bu ilaçları almayı reddetmemelidir. Antibiyotikler bazı iyi bakterilerimizin yanı sıra bizi hasta eden kötü bakterileri de öldürür. Yine de, ciddi bir bakteriyel enfeksiyon geçirdiğimizde antibiyotik alınması gerekmektedir.

Kaynakça:
https://healdove.com/digestion/How-Do-Bacteria-in-the-Large-Intestine-Help-Us-Stay-Healthy

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.