Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Paylaşım Bilincinin Yerleşmesi Neden Önemlidir?

0 150

Çocukların yaşam tarzlarını oluşturacak davranışları, bilinçli anne babalar tarafından özellikle iki yaşından itibaren verilen eğitimle geliştirilerek topluma faydalı bireyler yetiştirilebilmektedir.

Çocuklara paylaşım bilincinin yerleştirilmesi gelecekte kuracağı sosyal ilişkilerinin zeminini oluştururken iki yaşından itibaren bu bilincin ebeveynler tarafından verilmesi gerekmektedir. Çocuklar iki yaşından sonra kendilerine ait olan oyuncakları, odasını, eşyalarını paylaşmaktan hoşlanmazken bu durum anne babaları içinde geçerli olabilmektedir. Çocuklar kendilerinden büyük veya küçük kardeşlerinden kendi eşyalarını sakındıkları gibi çevrelerindeki her şeyin sahibi olduklarını da düşünürler. Çocukların sahiplenici bu davranışlarının nedeni aslında tamamen doğal olmakla beraber 2-4 yaş arasında çatışmalara neden olan bu sorunun 4 yaştan sonra giderildiği görülmektedir.

Çocukların eşyalarını paylaşmaları için zorlayıcı davranmak yavrunuzun elinden oyuncağını almak ortamın gerilmesine neden olabileceği gibi çocuğun kaybetme duygusu yaşayarak etkilenmesi sonucunu doğurabilir. Bu şekilde sert veya kesin bir davranış sergilemek yerine çocuklarınızı paylaşımların içinde tutarak kontrolün hala kendisinde olduğunu belli etmeniz çok daha doğru bir davranış şekli olacaktır. Arkadaşları ile oyuncaklarını paylaşmak istemeyen çocuğunuza birlikte oynamanın zevkini anlatmanız ve tatbik ettirmeniz bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.Çocuklarda Paylaşım Bilincinin Yerleşmesi Neden Önemlidir?Çocuklara paylaşım yapmayı öğretmenin yolu anne babaların vereceği eğitim ve davranışlarla mümkün olabildiği gibi kimi zaman ebeveynlerin düşünmeden sarf ettikleri kelimeler de olumsuz etkiler yapabiliyor. Annelerin kendi malını kimseye kullandırma veya beslenme çantadaki kurabiyeyi sadece sen ye demesi de çocukların paylaşımcı olmamalarını sağlayabiliyor. Anne babaların unutmaması gereken en önemli nokta çocukların ebeveynlerinden gördüklerini uygulamalarıdır yani sosyal hayatınızda siz ne kadar paylaşımcıysanız çocuklarınızın da o kadar eşyalarını paylaşacaklardır. Çocuklara paylaşmayı öğretmek için birlikte oyun oynarken bu bilinci oluşturabileceğiniz gibi oyuncağı kısa süreliğine yavrunuzdan isteyip oynayıp tekrar geri vermeniz verdiği şeyi geri alabileceğini görmesini saplayacaktır. Çocuğa paylaşmayı öğretmeyi sağlayan bir diğer yöntemde paylaşım kutusu hazırlamaktır. Paylaşım kutusuna arkadaşları veya kardeşleriyle birlikte oynamak istediği oyuncakları koyması ve aralıklarla kullandırması da faydalı olacaktır. Çocuğunuzun kesinlikle paylaşmak istemeyeceği eşyaları da olabileceği gibi bunu da anlayışla karşılamanız ve üstüne gitmemenizde tavsiye edilmektedir.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.