Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Düzenli Kitap Okumak İçin Doğru Kitap Tercihi

0 5

Güzel ve keyifli zaman geçirmek isteyen ya da vaktini daha kaliteli değerlendirmek isteyen bir çok kişi vardır. Bunun için güzel filmler, keyifli müzikler ya da kitaplar önerilmektedir. Kitap okumak kişinin sadece zaman geçirmesi için değil, bireyin daha analitik düşünmesi, duygularını daha rahat ifade edebilmesi için de çok gereklidir. Cümlelerin akıcılığı, bireyin daha anlaşılır olması da aynı zamanda kitap okuma alışkanlığıyla daha olumlu ilerleyecektir.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmış olan biriyseniz zaten bunun ne kadar keyifli olduğunu anlarsınız. Oysa, kitap okumak istiyor fakat bir türlü bu alışkanlığı edinememiş kişiler için bazı önemli adımlar gereklidir.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

İlk olarak yaş düzeyinize uygun kitaplar seçmeniz gerekmektedir. Örneğin 13 14 yaşındaki birinin okuduğu kitap ile daha yetişkin bireylerin ya da ebeveynlerin okudukları kitaplar aynı değildir.Bu kişinin yaşıyla sınırlı olmasa da farklı yaş gruplarının önemsediği unsurlar ve ilgileri daha farklı olacaktır.

Kitap seçiminde bir diğer unsur hangi tür kitaplar okumak istediğinizdir. Eğer sevdiğiniz bir tür varsa o alanda bir yazarın eserlerini seri olarak takip etmek oldukça keyifli bir zaman dilimi olacaktır. Kitap okumaya çok sıcak bakmıyorsanız muhtemelen size uygun türü seçmemiş olabilirsiniz. Bu nedenle sevdiğiniz bir türü bulmalısınız. Bunun için farklı türlerde bir kaç kısa kitap alıp dikkatlice okumak size bir avantaj sağlayabilir. Hangi kitabı daha çok sevdiyseniz o tarza yönelebilirsiniz.

Kitap okurken mesleğiniz, ilgileriniz ya da siyasi görüşleriniz de kitaptan aldığınız hazzı etkileyecektir. Bu tür hususlara yönelik de kitap almadan önce minik bir araştırma yapıp, öyle okuyabilirsiniz.

Kitap okumanın en güzel faydalarından birisi ise, ön yargılarınızdan ve kalıp yargılarınızdan kurtulmanızı sağlar. Bu nedenle bazen görüşlerinizin tam zıttı kitaplar okuyarak empati de kurabilirsiniz.

Kitap okumak boş zaman işi değildir. Aksine kitaplara fazlaca zaman ayırmak size büyük kazançlar sağlar. Günün belli zamanlarını kitap okuma saati olarak belirleyebilirsiniz. Hatta sevdiğiniz arkadaşlarınız ya da ailenizle film izleme günleri gibi kitap okuma günleri, kitap okuma saati de ayarlayabilirsiniz.

Kitaplarla ilgili en geniş bilgi alabileceğiniz yer kütüphaneler, söyleşiler ve kitap fuarlarıdır. Bu nedenle bu tür yerleri, kitap kafelerini sıkça ziyaret etmelisiniz. Bu mekanlarda hem okurlarla bir arada buluşabilirsiniz.

Bir başka öneri ise, sosyal medya üzerinden kitapseverlerle buluşmanız olacaktır. Hem çok fazla bilgi alabilir, hem de ortak bir platformda bilgi alışverişi yapar, daha motive olabilirsiniz. Sosyal bir yön kazanmak için sanal ortamları iyi yönde değerlendirmiş olursunuz.

Kitap okumak bir alışkanlıktı. Bu nedenle yatmadan önce en azından yarım saat kitaplarınıza zaman ayırmanız size güzel bir zaman aralığı olacaktır.

Bunun yanı sıra evinizde kendinize güzel bir kitap okuma köşesi de yapabilirsiniz. kitap okurken kitap okuma gözlüğü, güzel bir avize, dekoratif mumlar, yada bir kaç minik ev bitkisi de ortamınıza daa otantik hava katacaktır.

Yazar:Soner İnce

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.