Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kalp ve Damar Hastalığından Koruyucu Diyet Nasıl Olmalıdır?

0 422

kolesterol-kalpAlınması gereken kalori miktarı kişinin kilosuna göre düzenlenmelidir. Fazla kilonun verilmesi kan kolesterol değerlerini olumlu yönde etkileyecektir.

Koruyucu Diyet
1- Yağdan fakir.
2- Doymuş Yağlardan fakir.
3- Kolesterolden fakir.
4- Doymamış yağlardan zengin olmalıdır.

Total kalorinin % 25-35’i yağdan, %7’siden azı doymuş yağlardan gelmelidir. Total kolesterol miktarı 200 mg’ın altında olmalıdır.

3097_kalp3

Yağlı etlerden örneğin; kuzu, koyun, sosis, salam, pastırma, sucuk, ördek, kaz, kümes hayvanlarının derisinden uzak durulmalıdır. Pişirmeden önce yağın mutlaka ayrılması gerekmektedir. Tavuk, hindi, balık, dana eti ve koyun eti yerine daha sıklıkla tüketilmelidir. Kızartma yerine ızgara, haşlama, buğulama gibi pişirme teknikleri kullanılmalıdır.

Balık eti en faydalı et türüdür.Karides, kabuklu deniz hayvanları ve balık yumurtası da kolesterol bakımından yüksektir. Balık yağı ilacıda ancak doktor tarafından tavsiye edilirse kullanılmalıdır.

Tam yağlı süt yerine az yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmelidir.( az yağlı peynir, yoğurt vb.) Tam yağlı beyaz peynir ve kaşar peyniri doymuş yağ bakımından zengindir.

Tahıl, sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Bu besinler yağdan fakir, vitamin ve posadan zengindir. Yulaf, çavdar, fasulye, bezelye, turunçgiller, çilek, elma, muz eriyebilen posadandır. Eriyebilen posanın kolesterolü düşürdüğü araştırmalarda gösterilmiştir. Kepek, lahana, turp ve meyve kabukları ise erimeyen posa içerirler. Bu tür posaların kolesterol üzerindeki etkisi gösterilememiştir.

3097_damar

Yağsız et suyu ve sebze çorbaları önerilirken, işkembe çorbası gibi sakatat ve çorbalarından uzak durulmalıdır. Pasta, krema, dondurma, hazır pudingler, çikolata ve çikolatalı tatlı ürünleri sakıncalıdır.

Ceviz , badem, kestane, tüketilebilecek kuruyemişlerdendir. Tuzlu olanlardan kaçınılmalı, yer fıstığı, Antep fıstığı, fındık ölçülü olarak tüketilmelidir. Haftada 3-4 ten fazla yumurta yenmemelidir. Yumurtanın sarısı kolesterol bakımından çok zengindir.

Diyet ile alınan kolesterol ve doymuş yağlardan zengin gıdalarda kan kolesterol seviyesini arttırır. Bu bakımından, uygulanan diyet türüne de dikkat edilmelidir.

Kaynakça:
Ege Üniv.Halk sağlığı serisi kalp ve damar sertliği

Yazar:Duygu Zafar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku