Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kan otu nedir? Kan otunun faydaları

0 2.122

Kan otu nedir? Kan otunun faydalarıKan otu nedir?

Kan otu birkaç yıl yaşayan ot cinsinden çiçekli bir bitkidir.Bitkinin boyu 60 cm’e kadar çıkabilir.Yaprakları tabandan gelen bitkinin üst kısmında tomurcukları vardır.Bu tomurcuklar 8 ile 12 yaprak taşıyan beyaz bir çiçek oluşturur. Kan otu balgam söktürücü , iç organlardaki kasları gevşetici , kusturucu ve müshil olarak kullanılır.Ayrıca bronşit , astım ve gırtlak iltihabı için bilinen iyi etkileri vardır.

Et Benleri ve Deri katlantısı

Kan otu uzmanlar tarafından et benlerinin ve kanser yapmayan lekelerin tedavisi için önerilir.Kan otu direkt olarak deride et beninin bulunduğu bölgeye uygulanır ve hidrojen peroksit ile yıkanır o bölge. Bu süreç günlerce tekrarlanır. Fakat bu deride iltihap toplanmasına neden olacaktır.Zamanla et beni çok az leke bırakarak kaybolacaktır.

Deri Kanseri tedavisi

Kan otu deri kanseri hastaları için şiddetle tavsiye edilir.Çinko oksit ile birleştirildiğinde kan otu , deride aşındırıcı bir etki yapar ve kanserin yayıldığı dokuları yok eder ve yenilenmesini sağlar.Neredeyse tüm kanserli deri hücreleri kan otu tedavisinde sonra ölür. Fakat bu tedavi aynı zamanda şiddetli acı verir ve yan etkileri bununla sınırlı değildir. Kan otu macunu yanlış uygulandığında hastalarda deri kaybı olduğu ve bunun kemiklere kadar zarar verdiği gözlenmiştir. Bu yüzden kan otu kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Diş Sağlığı

Kan otu uzmanlar tarafından ağız yıkama losyonları ve diş macunlarının güvenli ve etkili bir bileşeni olarak bilinir.Kan otunun içindeki maddeler dişte plak diş taşı ve çürük oluşumunu engeller. Diş iltihabının etkilerini azalttığı da kanıtlanmıştır.Bu etkilerine rağmen kan otunun kullanımı diş doktorları arasında tartışmalı olarak görülür.Kan otunun daha fazla araştırılması gerekmektedir.

Kan otu nedir? Kan otunun faydalarıİç Sağlığa Etkileri

Çağımızda kan otunun bronşit, astım, stres, kalp hastalıkları ve mide ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.Ancak kan otunun ağızdan alınması kusma, bulantı, ishal, uyuşturma gibi ciddi yan etkileri de beraberinde getirir. Diğer şifalı bitkiler daha az yan etki ile aynı görevi görebilir.
NOT:Bu bilgiler kesinlikler doktor tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir ve kan otunun kullanımı için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynakça:
https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-88-verbena.aspx?activeingredientid=88&activeingredientname=verbena

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.