Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ter Kokusunu Engellemenin Yolları

0 221

Ter Kokusunu Engellemenin YollarıHiç bir egzersiz yaparken veya iş sırasında dakikalar içinde bir ter kokusu farkettiniz mi? Eğer farkettiyseniz bu kokudan kaçınmak için mutlaka önlemler almaya çalışmışsınızdır. Ter kokusuyla baş etmenin en etkili yöntemlerinizi bu makalede bulabilirsiniz. Ter kokusunun sizin sosyal hayatınızı etkilemesine ve arkadaşlarınızdan uzak durmanıza yol açmasına izin vermeyin.

Ter Kokusu Normal Mi ?

Siz bu kokudan sıkıntı duyan ne ilk ne de son kişisiniz. Ter kokusu ergenlik çağından itibaren görülmeye başlar. Bunun sebebi o dönmede artan hormonlardır. Bu hormonlar ergenlik çağına kadar aktif değildir. Bu yüzden ter kokusu çocukluk dönemlerinde bir problem değildir. Terlemenin kendisi esasen koku yapmamasına rağmen , bakteriler bu ortamı üreme yeri olarak kullanırlar ve hızlı şekilde çoğalırlar. Aslında ter kokusu olarak bildiğimiz koku bakterilerin tenimizde sebep olduğu kokudan başka bir koku değildir. Kulağa hoş gelmiyor değil mi ? Hayatın başka bir bilinmeyen gerçeğiyle tanışın.

Ter Kokusuyla Nasıl Baş Edebilirim ?

Eğer ter kokusundan kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını değerlendirin.

Yatmadan Önce ter önleyici( antiperspirant) kullanın. Bu şekilde uyuma esnasında ter önleyici sayesinde terlemeyi önlersiniz. Unutmayın deodorantlar terlemeyi önlemez. Sadece ter kokusunu maskeler. Ter ter kokusu önleyiciler bir diğer adıyla antiperspirantlar terlemeyi azaltan kimyasal ürünlerdir. Bir çok ter önleyici içeriğinde deodorant barındırır. Kullandığınız ürünün antiperspirant içerip içermediğini kontrol edin.

Koltuk altlarınızın kuru kalmasına dikkat edin. Bakteriler kuru zeminlerde üreme şansı bulamazlar.

Oksijenli su(hydrogen peroxide) ve suyu terle mücadelede kullanın. Bir çay kaşığı oksijenli suyu alın ve ıslak bir bez yardımıyla vücudunuzdaki terlemeye müsait bölgelere(Koltuk altı , ayaklar, cinsel bölgeler) uygulayın. Bu bakterilerin yok olmasına neden olarak sizi ter kokusundan kurtaracaktır.

Eğer gün içinde terleyecek bir iş yapıyorsanız,kıyafetlerinizi her gün değiştirin. Kullanılmış kıyafetler bakterilerin rahat üreyebileceği bir ortam yaratır.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Bazen yağlı yiyecekler , zeytinyağı ve koku yapacak yiyecekler örneğin sarımsak, soğan , köri gözeneklerinizden dışarıya atılabilir ve ter kokusuna neden olur.
Eğer sizde aşırı terleme varsa doktorunuza başvurun. Aşırı terleme için daha ciddi bir tedavi yöntemi uygulanması gerekebilir. Ayrıca , aşırı terleme bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu sayede doktorunuz hastalığınızı tespit edebilir. ve bir tedavi yöntemi uygular.

NOT :
Koltuk altınızı düzenli olarak tıraş etmeniz bakterilerin dolaşımını önleyerek ter kokusunu azaltacaktır.

Kaynakça:
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/features/dont-sweat-it

Yazar:Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.