Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karbon Yapılı Malzemeler Nelerdir?

0 489

Karbon Yapılı Malzemeler Nelerdir?1. Elmas
Karbonun en çok bilinen, kristal yapılı halidir. Doğada bulunduğu gibi laboratuvar ortamında da tek kristalli bir yapı olarak üretilebilmektedir. Sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olması en temel özelliğidir. Atomlar birbirleri ile sp3 biçiminde bağlanarak piramit bir yapı oluşturur.
2. Grafit
Karbonun bu yapısı da elmas gibi çok bilinen ve kristal yapıda olan bir malzemedir. Grafit plakalarda karbon atomları sp2 biçiminde birbirleri ile bağlantı kurarlar. Doğada bulunduğu gibi laboratuvar şartlarında da kristal şeklinde üretilebilir. Laboratuvar ortamında oluşturulan bu tek kristalli yapıya “kish” grafit denilmektedir.
3. Karbon Şiberler
Silindir biçiminde ve farklı kesit yapıları olan bu grafit özellikli malzemeler çok dayanıklı olmaları açısından önemli mekanik özellikleri barındırırlar.
4. Camsı Karbon
Polimer halinde veya gözenekli (süngerimsi) yapıda olarak doğada çokça bulunan bu malzemeler hazırlanış yöntemine göre değişken özellikler gösteren ve genellikle dayanıklı olan bir malzemedir. Yapısında gözenekler olan kısımlarda yüzey alanı geniştir ve açık olarak bağlı olan karbon atomu sayısı iç kısımlara nazaran çoktur.
5. Siyah Karbon
Hidro karbonlardan hidrojen çıkarılarak elde edilen karbon topaklarına siyah karbon denir. Üretim koşullarına bağlı olarak değişik isimler alır. Endüstride mekanik, elektrik, optik yapılı olan malzemelerin bu tür özelliklerini düzenlemek için dolgu maddesi olarak uygulanır.
6. Karbin ve Karbolitler
Polimer ya da zincir biçiminde olan bu malzemeler genelde hızlı bir soğutma işlemi sonrasında ortaya çıkar. Kristal yapılarda olan karbinler oldukça sert ve dayanıklı bir yapıdadırlar.
7. Amorf Karbon
Çoğu zaman kısa mesafe düzenine sahip olan genelde düzensiz bir formda bulunan karbon malzemedir. Hazırlanış ortam ve koşullarına göre fiziksel bir takım özellikleri değişebilir. Atomlar sp2 ya da sp3 biçimde birbiri ile bağlantı kurabilir.
8. Sıvı Karbon
Elmas, grafit ya da karbonun diğer yapılarından eritilerek elde edilen metaller ile ortak özelliği çok fazla olan bir malzemedir.
Karbon, elmas, grafit gibi bir takım kristal yapılardan başka sonlu boyutlarda yapısının sağlam olması bakımından da ilginç olan bir elementtir. Nano-yapılı karbonlar genellikle tüp, çubuk, top ya da halka biçiminde sınıflandırılabilirler. Karbonun bu özelliği günümüzde sık sık deneyler ve kuramsal olarak çalışmalara konu olmaktadır.

Kaynakça:
https://www.britannica.com/science/carbon-chemical-element/Structure-of-carbon-allotropes

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku