Tatil Kalbi Sendromu Nedir?

Tatiller aşırılıkları da beraberinde getirir ve bu, kalbiniz için iyi değildir. Partilerde veya aileyle birlikte yapılan ziyaretlerde bol bol yemek yenir ve alkol alınır. Kendinizi biraz şımartmak hoş olsa bile tüm aşırılıklar sağlığınızı etkileyebilir. Aşırı alkollü içki tüketmek sağlık sorunu olmayan bireylerde bile kalp aritmisi, sıklıkla da atrial fibrilasyon gibi belirtilerle kendini gösteren tatil kalbi sendromu ortaya çıkabilir ve bundan dolayı acil servise başvurulması gerekebilir. Çekilen EKG ile anlaşılan atrial fibrilasyon gecenin ya da tatilin sürprizi olabilir. Ancak alkol alınmasına son verilirse ileri saatlerde kalp ritmi normale dönebilir ve hikâye mutlu sonla bitebilir.

Tatil Kalbi Sendromu Hakkında Bilinenler

Aslında fazla alkolün kardiyomiyopati’ye yol açtığı yıllar öncesinden beri bilinmekte olsa da kardiyak aritmilerin alkol alımı ile bağlantılı olduğunun saptanması ve tatil kalbi sendromu olarak adlandırıp 1978’de tıbbi literatürlere alınması Dr. Philip Ettinger’in çalışmalarıyla gerçekleşmiştir. Bu sendromda normalde sağlıklı, risk faktörleri tanımlanmamış, genç ya da orta yaştaki bireylerde fazla miktarda etil alkol (etanol) alınmasını takiben ortaya çıkan ancak geçici olan supraventriküler taşiaritmi görülebilmektedir. İşte bu vaka literatürlere “Holiday Heart Syndrome” yani Türkçeye çevrilmiş şekliyle “Tatil Kalbi Sendromu” şeklinde girmiştir.

Araştırmalara göre rahatsızlık genellikle yoğun geçen bir hafta sonunu ya da tatilde olunan günleri takiben ortaya çıkmaktadır. Yapılmış olan bir başka çalışmanın sonucuna göre de noel, yeni yıl, yeni yıl arifesi gibi özel zamanlardaki kutlamalar sonrasında kalp krizi riski artmaktadır. Benzer bir durum yaz tatillerinde de görülebilmektedir. Neyse ki tatil kalbi sendromuna ait nöbetler akut eğilimdedir, kişi içki içmediği zaman sorun çözülmektedir. Bu sebeple içki içerken kalp atış hızının normalden daha yüksek olduğu fark edildiğinde içmeyi bırakmak gerekmektedir.

Tatil kalbi sendromu aşırı olan bir şeyin iyi olmadığının örneğidir. Bu sebeple hastalara alkolden kahveye, egzersize ve vitamin takviyelerine kadar hemen her konuda verilecek öneriler ılımlı olunması, aşırıya kaçılmaması yönündedir.

Alkol ve Kalp Sağlığı

Tatil kalbi sendromu 40 yıla yakın zamandır tanınıyor olsa da alkolün kalple ilgili etki mekanizması veya nedeni hala iyi anlaşılamamıştır. Ancak bilinen şudur ki kalpteki aritmiyi tetikleme potansiyeli olan diğer pek çok fonksiyona ilave olarak alkol hem parasempatik hem de sempatik sinir sistemini etkileyebilmektedir. Alkol alındıktan sonra norepinefrin ve epinefrin salgıları artmakta, sempatik sistem hızlanmakta, kan plazmasındaki serbest yağ asitleri yükselmekte, alkolün metabolizması sonucunda çıkan kimyasalların dolaylı yoldan etkisiyle supraventriküler taşiaritmi oluştuğu düşünülmektedir.

Tatil Kalbi Sendromunu Etkileyen Diğer Faktörler

Tatil kalbi sendromu üzerinde alkol tüketiminden başka çıkılan tatiller de değişik düzeylerde etkili olabilir. Mali durum, hediye satın almak ve bir aileyi konuk etmek de bu süre içinde stres seviyesinin artmasına, davetli olarak partilerde bulunmak veya aile ziyaretleri gibi faaliyetler de uyku ve egzersiz rutinlerinin değişmesine yol açabilir. Dolayısıyla her yıl kalp krizi sayısının Noel ve yılbaşı dönemlerinde artma eğiliminde olması şaşırtıcı olmayabilir.

Ne Kadar Ciddiye Alınmalı?

Tatil kalbi sendromu tek başına tehlikeli değildir. Hızlı kalp atışlarını veya aritmiyi fark etmek muhtemelen endişe verse de başka semptomların varlığı veya kalp problemleri geçmişi söz konusu değilse sendrom muhtemelen kendi kendine çözülecektir. Doktorlara göre önemli olan şey, iyi hissetmiyorsanız yaptığınız şeyi yapmaya devam etmemenizdir. Bununla birlikte alkolle ilgili kalp aritmileri bazı durumlarda ciddiye alınmalıdır. Aritmiye aşağıdaki diğer belirtiler eşlik ediyorsa acilen tıbbi destek alınmalıdır:

*Baş dönmesi
*Nefes darlığı
*Göğüste ağrı
*Bilinç kaybı

Kalp aritmileri, kalp yetmezliği ve inme gibi daha ciddi yan etkilerle ilişkilidir ve bunların her ikisi de uygun biçimde tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilir. Aritmi sadece kalp sendromunun bir parçası değildir aynı zamanda kalp yetmezliğinin de belirtisidir. Kalbin yetersiz kan pompalaması nefes darlığına yol açar. Bunların her biri tatil kalbi sendromundan kaynaklanabilen ciddi vakalar sayılır. Sorunların çoğu alkol alınmamasıyla çözülecek olsa bile kişinin kendini nasıl hissettiğinin farkında olunması, sağlık durumu ve tıbbi geçmiş göz önünde tutulmalıdır. Hissedilen sağlık durumda ani bir değişiklik olursa profesyonel yardım alınmalıdır.

Tek Suçlu Alkol Mü?

Alkolün makul düzeyde ve düzenli tüketimi yüksek miktarda alınması durumunda olduğu gibi kalp artimisine neden olmamaktadır. Buna rağmen alkole yoğun stres, aşırı miktarda yemek yeme, fazla tuzlu beslenme, vücuttan fazla su kaybedilmesi, uykusuzluk, esrar, kafein ya da çeşitli ilaçlar eklenirse, alınan alkol az bile olsa tatil kalbi sendromu ortaya çıkabilmektedir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com

Anasayfa

Yazar: Müşerref Özdaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar