Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karnosinin Sağlık Açısından Faydaları

0 751

Karnosin, iki amino asit olan Alanine ve Histidin’in bir kombinasyonunun bir ürünüdür . Vücudu doğal olarak Karnosin ürettiği için, esansiyel olmayan bir amino asit olarak sınıflandırıldığı anlamına gelir. Esansiyel olmayan amino asitler vücut tarafından üretilir ve diyet ile tüketilmesi gerekmez. Esansiyel amino asitler tam tersidir ve vücut bu amino asitleri gıda veya takviyelerle tüketerek alır. Karnosin çoğunlukla vücudun iskelet kası dokularında, beyinde ve sinir sisteminde bulunur.
Karnosinin Sağlık Açısından FaydalarıKarnosin vücut için önemlidir, çünkü doğal bir antioksidan görevi görür. Bu, aslında herhangi bir serbest radikali nötralize ettiği veya yok ettiği anlamına gelir. Serbest radikaller temelde DNA’nın belirli kısımlarına veya hücre zarının kendisine zarar verebilecek atomlardır. Bu, hücrelerin işlevinde azalmasına ve sonunda ölmesine neden olur. Bu sorunun oluşmasını önlemek için, L-Carnosine aslında bu serbest radikallere vücutta bulunduklarında saldırır ve yok eder. Bu işlemde Karnosin, bir şeker molekülünün (örneğin glikoz) bir proteine veya bir lipite bağlanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
Karnosin ile takviye edilen kişilerin Otizm tedavisinde nörolojik işlevde iyileşme olabileceğini gösteren tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, Karnosinin faydaları hakkında en önemli gerçek, nasıl bir antioksidan olduğu ve hücreleri nasıl koruduğudur. Karnison sağlık etkileri üzerine çalışmalar sadece sınırlı, düşük kaliteli klinik çalışmalarla desteklenmektedir. Aşağıda belirtilen sağlık faydaları için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden kullanmadan önce uzman bir doktora danışılması tavsiye edilir.

Bellek

Yetersiz kanıtlar, l-karnosinin hafıza sorunları için kullanımını desteklemektedir ve erken denemeler umut vericidir. Fakat daha büyük ölçekli klinik çalışmalara ihtiyaç vardır. Bir çalışma, 500 mg/gün’de 3 aylık Karnosin takviyesinden sonra, hastaların sözel epizodik bellek testlerinde daha iyi performans gösterdiğini bulmuştur.
Benzer şekilde, başka bir çalışmada yaşlılara Anserine ve Karnosin kombinasyonu verildiğinde sözel epizodik bellekte iyileşme olduğu gösterilmiştir. Bilim adamları ayrıca karnosinin yaban mersini ve yeşil çay ve diğer amino asitlerden polifenoller gibi diğer bileşiklerle kombinasyonunu ve hücrelerde nöron sağlığı ve nörojenez üzerindeki etkilerini araştırmaktadırlar.

Otizm

Otizm için l-karnosin kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yoktur. Otizmli 31 çocuğun küçük bir klinik çalışmasında, L-karnosin (800 mg/gün), 8 hafta sonra otizm şiddetini ve semptomlarını (sosyalleşme, iletişim ve kelime bilgisi gibi) geliştirmiştir. Bununla birlikte, aktif bir kontrol grubu olmayan bu tek çalışmadan herhangi bir sonuç çıkarılamamaktadır.

Cilt Kuruluğu ve Yara İyileşmesi

Karnosinin Sağlık Açısından FaydalarıKüçük ölçekli insan çalışmaları umut verici olsa da, yetersiz kanıtlar kuru ciltler için l-karnosin kullanımını desteklemektedir. Diyabetli ve şiddetli kuru ayak cildi olan 50 kişinin bir klinik çalışmasında, üre % 5, arginin % 0,5 ve karnosin% 0.01 (Ureadin Podos Db krem) içeren bir krem, cilt nemini geliştirdi ve cilt kuruluğunu azaltır. Kontrol yumuşatıcı krem ile karşılaştırıldığında, 8 ay boyunca günde iki kez karnosin krem uygulayan hastalarda kuruluk% 91 azalmıştır (kontrol kremi ile % 23 ile karşılaştırıldığında).
Diğer taraftan, yara iyileşmesi için l-karnosin kullanımını destekleyen hiçbir klinik veri yoktur. Sadece hayvan verileri mevcuttur ve insan çalışmaları yapılana kadar sonuç çıkarılamamaktadır. Bir kemirgen çalışmasında, karnosin (dahili olarak 100 mg/kg ve topikal olarak uygulanır) yara iyileşmesini geliştirdi. Bilim adamları, yararlı büyüme faktörleri ve sitokinlerin ekspresyonunu arttırdığından şüphelenmektedir.
Araştırmacılar ayrıca, yüksek glikoz varlığında artan karnosinin insan derisi ve kan damarı hücreleri üzerindeki etkilerini araştırmaktadırlar. İlk çalışmalar, karnosinin kuru cilde yardımcı olabileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Yara iyileşmesi için kullanımını destekleyen hiçbir veri yoktur.

Kalp Sağlığı

Yetersiz kanıt, kalp sağlığı veya kalp yetmezliği olan kişilerde l-karnosin kullanımını desteklemektedir. Kalp yetmezliği olan hastaların bir klinik çalışmasında, standart tedaviye ek olarak karnosin, hastaların yürüme mesafesini arttıran bazı kalp fonksiyonu belirteçlerini (oksijen alımı gibi) geliştirmiştir. Bilim adamları, karnosinin hayvan bulgularına dayanarak hücresel kalsiyum seviyelerini düzenleyerek kalp fonksiyonunu iyileştirebileceğini öne sürdüler. Diğerleri arterlerin sertleşmesine karşı koruma sağlayıp sağlamadığını araştırıyor, ancak veriler hala eksiktir.

Obezite ve Diyabet

Yetersiz kanıt obezite ve/veya prediyabet veya diyabet hastalarında karnosin kullanımını desteklemektedir. Bazı bilim adamları, diyabetik veya diyabetik olmayan kişilerin kas ve beyin hücrelerinde düşük konsantrasyonda (normalin% 63 altında) karnosin olduğunu ileri sürmektedir. Büyük ölçekli çalışmalar bulgularını doğrulamamıştır. Küçük bir çalışmada, karnosin verilen obez bireylerin kan şekeri düzeylerinde bir azalma vardı. Bu bulgular tekrarlanmamıştır.
Karnosin araştırmacıları, bu bileşiğin adrenal bezler, karaciğer, böbrek, pankreas, mide ve beyaz ve kahverengi yağ dokuları ile iletişim kuran sempatik ve parasempatik sinirleri güçlendirebileceğini varsaydı. Bu dokuların hepsi kan şekeri ve kan basıncı kontrolü, iştah ve yağ yakımına katkıda bulunur. Ancak teorileri kanıtlanmamıştır. Başka araştırma grupları, karnosinin hayvanlarda ve hücrelerde diyabet komplikasyonları (nöropatik ağrı, organ yetmezliği, işitme kaybı, osteoporoz, göz problemleri ve kalp hasarı gibi) üzerindeki etkilerini araştırmaktadır.
Hücrelerde, karnosin, şeker hastalarında yaygın olarak görülen dolaşım bozuklukları ile bağlantılı olan köpük hücrelerinin oluşumunu uyarabilen glikatlı düşük yoğunluklu lipoprotein oluşumunu önlemek için araştırılmaktadır. Karnosinin birkaç küçük çalışmada kalp ve metabolik sağlık üzerinde olumlu etkileri olmuştur, ancak daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

Göz Sağlığı ve Glokom

Karnosinin Sağlık Açısından FaydalarıKüçük bir çalışmada, standart tedaviye ek olarak bir yıl boyunca günde iki kez Gangliolife adı verilen bir kombinasyon takviyesi glokomlu hastalarda göz içi basıncını düşürmüştür. Takviyenin bir tableti, 150 mg (% 10 forskolin’e standartlaştırılmış) coleus özütü, 100 mg homotaurin, L-karnosin 50 mg, B1 vitamini 1,1 mg, B2 vitamini 1,4 mg, B6 vitamini 1.4 mg, folik asit 0.2 mg ve magnezyum içerir. 150 mg. Karnosinin gözlemlenen etkiye katkısı bilinmemektedir.
Rus bilim adamları, karnosinin antioksidan ve anti-glikatlama özelliklerinin bir kombinasyonu yoluyla kataraktı önlediğini, ancak büyük ölçekli klinik verilerin eksik olduğunu öne sürmektedir. Karnosin içeren göz damlasının 2 ila 6 ay boyunca kullanılması, genellikle kataraktın bir yan etkisi olan görme eksikliğini (lens opaklığı ve görme keskinliği ile ölçülür) azaltmıştır.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.