Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Slovakya’nın Başkenti Bratislava Nasıl Bir Şehirdir ?

0 440

Slovakya'nın Başkenti Bratislava Nasıl Bir Şehirdir ?

Bratislava, Avrupa Birliği üyesi Slovakya’nın en önemli ve de en popüler şehri olarak bilinir. Bu şehir, ülkenin sahip olduğu nüfus nazara alınacak olursa, en büyük şehri olarak da kabul edilir. Her ne kadar günümüzde Bratislava olarak lanse edilse de, bir dönem Almanlar buraya ”Pressburg” adıyla hitap ederlermiş. Ancak şehir, yaşanan savaşlar sonrasında el değiştirince ve de Çekoslovakya hakimiyeti ya da başka bir ifadeyle dönemin Bohemya egemenliği söz konusu olunca, şehir Bratislava olarak anılmaya başlanılmıştır. Avrupa’nın doğu hattının hemen başlangıcı olarak kabul edilen yerde bulunan Bratislava, tarih boyunca sayısız savaş ve de acı ile karşılaşmıştır. Bu anlamda ülkenin en önemli şehirleri arasında yer alan Bratislava, adeta bir açık hava müzesi kıvamındadır. Her manada Slovakya’nın en önemli şehri olan Bratislava, aynı zamanda da bu ülkenin resmi olarak başkenti konumundadır. Çekoslovakya ”kadife ayrılık” yaşadıktan sonra, Çek Cumhuriyeti ve de Slovakya olarak iki farklı devlet ortaya çıkmıştır. Çekler, Prag’ı başkent olarak kullanmaya devam etmiş Slovaklar ise kendi başkentlerini doğal olarak Bratislava olarak belirlemişlerdir.

Şehir, tam anlamıyla bir Doğu Avrupa şehridir. Başka bir ifadeyle Doğu Avrupa’ya özgü olan her türlü yapı ve şekil bu şehirde de fazlasıyla bulunur. Son derece küçük bir ülke olan Slovakya, 2004 yılında Avrupa Birliği ile yürüttüğü üyelik müzakerelerinin sonuna gelmiş ve de tam üye olmayı başarmıştır. Avrupa Birliği’nin sağladığı fonlarla beraber üyelik sürecinde şehir ve de ülke adeta baştan yaratılmıştır. Bu anlamda şehir, Avrupa Birliği’ne uygun bir hale getirilmiştir. Ülke sınırları dahilinde yer alan şehirler arasında en çok nüfusa sahip olan yer Bratislava’dır. Şehir, güneybatı hattında Danube Nehri’nden beslenir. Ayrıca şehir bir başka nehir olan Morava’dan da istifade eder bir konumdadır. Söz konusu bu iki nehir de şehre daha farklı bir ambiyans kattığından son derece önemli kabul edilirler. Bratislava, dünya üzerinde ayrı bir özelliğe de sahiptir. Bu özellik, Slovakya’nın başkenti olan bu şehrin, hem Avusturya hem de Macaristan’a doğrudan sınır komşusu oluşudur. Bu da şehre ayrı bir özellik katar.

Slovakya'nın Başkenti Bratislava Nasıl Bir Şehirdir ?Bratislava, özellikle de Avusturya’ya son derece yakın bir konumdadır. Hele de 2004 yılında gerçekleşen ve de elde edilen Avrupa Birliği üyeliği ile beraber sınırlarında da ortadan kalkması durumu ülkeye son derece olumlu bir etki yapmıştır.Herhangi bir gümrüğün söz konusu olmadığı Avrupa iç sınırlarında, Slovakya da Avusturya ile olan sınırının kaldırılması sonucu, ciddi anlamda Avusturya ile ticari ilişkilere başlamıştır. Ayrıca şehir, ağırlıklı olarak kendi havalimanı değil de Avusturya’nın başkentinde bulunan Viyana Uluslararası Havalimanı’nı kullanmaktadır. Bu da ülkenin ne denli bir entegrasyon süreci yaşadığını açıkça ortaya koyan en önemli veriler arasında kabul edilir. Şehir sınırları dahilinde yaklaşık olarak 660 bin insanı yerleşik olarak ağırlar. Osmanlı İmparatorluğu da tam olarak Bratislava‘yı alamasa da bu hatta kadar gelmeyi başarmıştır. Bölgeye çok sayıda turist akmaktadır. Bu turistler arasında hatırı sayılır oranda Türkler de bulunur. Bölgeye geçerli bir Schengen Vize’niz var ise seyahat etmeniz oldukça kolaydır. Bunun için Viyana’ya ulaşmanız yeterli olacaktır. Araçla sadece 45dk’lık bir mesafede bulunan Bratislava, bu anlamda Avusturya’ya son derece yakındır. Bölgeye Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferleri bulunmakta ve de haftanın her günü, bölgeye uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku