Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Otomobillerde Emniyet Kemerleri Şişecek

0 170

Otomobillerde Emniyet Kemerleri Şişecek

Otomobil üreticileri rakiplerine nazaran fark yaratmak için elinden geleni yapıyor. Nitekim özellikle son yıllarda çoğu aracın kasa tasarımlarının değişmesi, birçok yeni teknolojik donanımı araçlara uygulamaları bunu kanıtlıyor. Bunların yanına bir de güvenlik önlemleri ekleniyor ve kullanıcılara ” siz bizim için değerlisiniz ” mesajı verilmeye çalışılıyor. Bu girişimlerden biri de Mercedes’ ten geldi. Mercedes şişebilen emniyet kemeri teknolojisini kendi araçlarında kullanmaya başlayacağını duyurdu. Ancak bu güvenlik önlemi Mercedes’ in lüks araçlarında kullanılacak. Seneye üretecekleri araçlarında kullanacağını belirten Mercedes, önümüzdeki yıl yeniden tasarlayacağı S sınıfı araçlarını işaret ediyor.

Otomobillerde Emniyet Kemerleri ŞişecekBu teknolojiyi tek kullanan Ford şirketiydi. Arkada oturan yolcuları kapsayan bu yeniliği uygulayacak 2. firma Mercedes-Benz olacak. Bu teknoloji sayesinde çok küçük hava yastıkları emniyet kemerine entegre ediliyor. Aracın olası çarpışma durumunda bu hava yastıkları şişiyor ve kemer genişliğine ulaşıyor. Böylelikle yolcuların özellikle göğüs kısımlarını olası darbelerden koruyor. Ön koltuklar için zaten gerekli güvenlik önlemlerinin bulunduğunu ve hava yastıklarının yeterli düzeyde olduğunu belirten Mercedes yetkilileri, şuan için bu sebeple sadece arka koltuklarda bu teknolojiyi kullanmak istediklerini belirttiler.

Hava yastığının emniyet kemerine entegresiyle, normal emniyet kemerlerine oranla 5 kat daha fazla güvenlik sağlanmış olacak. Ford’ un modellerinde hala kullanılmaya devam eden bu emniyet kemerlerinin olduğu araçların tercihinin %50 lere varan oranlarda daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Bu emniyet kemerlerinin çalışma prensibine detaylı olarak bakacak olursak:

Otomobillerde Emniyet Kemerleri Şişecek

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku