Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karpuz Suyunun Böbreklere İnanılmaz Faydaları

0 1.059

Karpuz Suyunun Böbreklere İnanılmaz  FaydalarıYaz günlerinin yaklaşması ile manav tezgahlarında yerini almaya başlayan karpuzun vücuda inanılmaz faydaları vardır. Bu anlamda Türkiye şanslı bir ülkedir. Dünya karpuz üretiminde 2. Sıradadır.

 

 

Karpuz suyunun genel olarak faydalarını sıralarsak:

 

Karpuz Suyunun Böbreklere İnanılmaz  Faydaları1- Kalp sağlığını korur.
2- Cildi gençleştirir, kırışıklıkları önler.
3- Cildi zararlı ışınlardan korur.
4- Mide kanseri olma riskini düşürür.
5- Kas ağrılarını azaltır.
6- Kan dolaşımını düzenler.
7- Akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır.
8- Kan damarlarını rahatlatır.
9- Prostat kanserine karşı korur.
10- Zayıflamaya yardımcı olur.
11- İdrar söktürür.
12- Vitamin bakımından oldukça zengin olmakla birlikte mineraller bakımından da önemlidir.
13- Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.
14- İltihapların vücuttan atılmasını sağlar.
15- Kemik sağlığına iyi gelir.
16- Vücutta yağ birikimine engel olur.
17- Sağlıklı sinir ve kas dokularına sahip olmayı sağlar.
18- Göz sağlığı için büyük önem taşır.
19- Gece körlüğünü engellemeye yardımcı olur.

Karpuz Suyunun Böbreklere İnanılmaz  FaydalarıTüm bu faydalarının yanında böbreklere olan faydalarından bahsetmek gerekirse karpuz suyu böbrekler için çok faydalıdır. Böbrekleri temizler, böbrek taşı tedavisinde kullanılır. Karpuzun %90’ını sudur. Böbreğin performansını artırır. Karpuz suyunun böbreklere fayda sağlanması istenirse karpuzun çekirdekleri ile kullanılması gerekir. Karpuz suyunun içinde cucurbocitrin maddesi vardır ve bu madde kan basıncını düşürür ve böbrek fonksiyonlarını daha düzenli çalıştırmış olur. Ayrıca üre ve ürat tuzlarını temizlerken böbreklerinde taş, kum olanlar mutlaka karpuz suyu tüketmelidir.Burada önemli olan böbrek hastalarının ne kadar karpuz tüketmesi gerektiğidir. Çünkü karpuzun %90’ının su olması böbrek hastalarının karpuzu dikkatli tüketmesi için bir sebeptir.

Karpuz Suyunun Böbreklere İnanılmaz  FaydalarıKarpuzdan su elde etmek çok kolaydır. Karpuz kesilmeden önce dışı güzelce yıkanır. Parçalandıktan sonra kolayca suyu çıkarılabilir.
Karpuzun suyundan faydalanmak için karpuzun iyice olgunlaşmış olması ve kırmızı olması önemlidir. Yoksa olgunlaşmamış karpuz yarardan çok zarar verici olabilir.
Günümüzde birçok sebze ve meyvenin faydaları daha çok araştırılmakta ve buna bağlantılı olarak da tüm besinlerin tüketimine daha çok önem verilmektedir.
Yalnız şeker hastalığı olanlar karpuz tüketirken dikkatli olmalıdır. Çünkü kandaki şeker oranını yükseltir. 1 dilimden fazla karpuz tüketmek kandaki şekerin bir anda çok yükselmesine sebep olur. Kandaki şekerin yüksek olması böbreklere de zarar verir. Tüm yiyecek ve içeceklerde olduğu gibi karpuz suyunu da kararında tüketmekte fayda vardır.

Karpuz Suyunun Böbreklere İnanılmaz  FaydalarıKarpuz yaz günlerinin en ferahlatıcı ve cazip meyvelerindendir. 7’den 70’e herkes çok sever. Sağlık için de bu kadar faydalı ola karpuz mevsiminde, olgunlaşmış ve sağlık durumuna göre tüketilmelidir.
Karpuz Türkiye’nin her yerinde yetişir ama en çok Adana, Diyarbakır, Ankara ve Çankırı’da yetiştirilir. Ülkemiz karpuz için uygun iklim şartlarına sahip olmasından dolayı üretimi çoktur. Özellikle yaz günlerinde sofralardan karpuz eksik olmaz.

Kaynakça:
https://www.saglikfit.com/karpuz-suyunun-faydalari-nelerdir

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.