Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kasırgaların İsimlendirilmesi Neye Göre Yapılır?

0 177

Kasırgaların İsimlendirilmesi Neye Göre Yapılır?Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri kasırgalar tarafından en çok etki altında kalan coğrafya olarak dikkati çeker. Birleşik Devletler henüz kurulmadan önce dahi bu bölge çok ciddi tropik kasırgalarca dövülmesiyle bilinir. Ancak modern anlamda devletleşme yoluna gidilince ve de ülke toprakları güney kesimlerde Meksika Körfezi ve de Atlantik’in ılık sularına kadar uzananınca, Amerika Birleşik Devletleri kasırgalarla daha farklı bir mücadele içine girmiştir. Soğuk Kuzey Atlantik sularının Güney Atlantik’in ılık sularıyla birleşmesi ile beraber olağan bir doğa olayı olarak kabul edilen kasırgaların oluşması Birleşik Devletler için son derece sıradan bir durum haline gelmiştir. Bu doğa olayı genel olarak Afrika açıklarında oluşan ılık meltemlerin Amerika kıtasına doğru hareket ederek ılık sulardan beslenmesi ile beraber devasa boyutlara ulaşmasıyla meydana gelen kasırga rüzgarlarından oluşur. Bu rüzgar türü, belirli bir hıza ulaştığı zaman ancak kasırga olarak tabir edilir. Eğer bu rüzgar kasırga olarak adlandırılacak seviyede değilse bu ya tropik fırtınadır ya da normal bir fırtına. Bu tam olarak sahip olduğu rüzgar hızına bağlı olarak belirlenir ve de hızın şiddetine göre de ayrıca kategorize edilir.

Simpson – Saffir ölçeği nazara alındığı vakit, Amerika Birleşik Devletleri için beş farklı kasırga kategorisi bulunur. Bu kasırga kategorisi 1’den başlar ve 5’e kadar uzanır. 1 en hafif şiddetli kasırga iken 5 ise en ağır kasırga olarak kabul edilir ve buna ”Monster” yani ”canavar” denilir.

Kasırgaların İsimlendirilmesi Neye Göre Yapılır?Modern tarih boyunca karaya 5’inci kategoride ulaşan bir kasırga henüz tespit edilmiş değildi, ancak 2017 yılında ”Irma” olarak isimlendirilen tropikal kasırga 5’nci kategoride iken Karayipler’e ulaşmış ve de burada çok ciddi anlamda yıkıma sebebiyet vermiştir. Özellikle yarısı Fransa yarısı ise Hollanda‘nın himayesi altında olan St. Martin adası adeta yerle bir hale gelmiştir. Dünyaca ünlü St. Martin Uluslararası Havalimanı kasırga tarafından harabe haline getirilmiştir. Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletine de ulaşan Irma bu yeri de çok ciddi anlamda etkilemiş ve de 7 milyon kişinin tahliyesine sebebiyet vermiştir. Amerika Birleşik Devletleri, özellikle küresel ısınma sonrasında her yıl birkaç defa büyük çapta kabul edilen kasırgalarca tehdit edilmeye başlanmıştır. Özellikle 2000’li yıllarla beraber bölgede çok büyük kasırgalar gözlemlenmiştir. Bunların her biri kendisine has özelliklere sahip olup birer isim ile adlandırılmıştır. Peki bu isimler neye dayanılarak verilmektedir.

Her bir kasırga için daha önceden listelenmiş olan erkek ve kadın isimleri bulunmaktadır. Bu isimler sırasıyla oluşan kasırgalara verilmektedir. Ancak buradaki en önemli husus, bir ismin hangi durumlarda tekrar kullanılmasının yasaklanması hadisesidir. Amerikalılar bunu ”ismin emekliye ayrılması” olarak ifade ederler. Peki bir isim hangi durumlarda emekliye ayrılır; bunun yanıtı ise o kasırganın yarattığı tahribatta saklıdır. Eğer bir kasırga herhangi bir karaya ulaşmış ve de ulaştığı karada can ve mal kaybına sebebiyet vermişse bu durumda kasırgaya verilen ad emekliye ayrılır ve bir daha kullanılmaz. Ancak herhangi bir kasırga, maddi ve de manevi anlamda bir hasara ya da kayba sebebiyet vermez ise, bu durumda kendisine verilen isim 6 yıl sonra tekrar kullanılabilir. Örneğin; Katrina, Irene, Sandy, Irma, Harvey, Andrew gibi yakın geçmişte yaşanan kasırgalar ciddi anlamda mal ve can kayıplarına sebebiyet verdiği için bu isimler daimi olarak emekliye ayrılmış ve bir daha kullanılmaktan men edilmiş isimlerden olmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku