Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kediler Neden Ot Yer?

0 202

Kediler hem evde hem sokakta yaşayabilen insanlara alışkın sevimli hayvanlardır. Kediler etçildir. Genel olarak ot yemezler. Ama bazen kedilerin ot yediğini görürüz. Bunun birden fazla sebebi vardır.
Folik Asit Eksikliği
Ev kedileri genel olarak kedi maması ile beslenirken sokak kedileri ise yine kedi maması ile beslenebildiği gibi artık yiyeceklerle de besleniyor. Etçil olan kedilerde beslenme şekillerinden kaynaklı olarak bazı değerleri düşüyor. Kansızlık, halsizlik gibi sağlık sorunları ortaya çıktığında ot yiyebilirler. Otlardan vücutlarında eksik olan bazı vitaminleri almış olurlar. Eğer kedide solgunluk, halsizlik varsa kan değerlerinde düşüklük ortaya çıkmış olabilir.
Dengeli Beslenme
Etobur olan kediler dengeli beslenmek için zaman zaman ot yer. Lifli kaynağı olan otlar kedilerin dengeli beslenmesine katkı sağlar.
Mide Bulantısı
Kediler kendilerini yalayarak temizlenir ve sık sık da kendilerini yalarlar. Bu yalama esnasında çoğu zaman tüylerini yutarlar. Bu da midelerini rahatsız eder. Bunun için de ot yerler. Yedikleri ot sayesinde kusarlar. Böylece midelerindeki tüy yumakları dışarı çıkmış olur.
Karın Ağrısı
Fazla yemek de kedilerin karnının ağrımasına sebep olur. Karnında ağrı, kramp olan kediler ot yer. Yine kusma ve ishalle bu ağrının geçmesi sağlanmış olur. Tabi olağan dışı kusan ve ishal olan kedilerin veteriner kontrolüne ihtiyacı vardır.

Kediler Neden Ot Yer?

Bazı kedilerde zevk amaçlı ot yemeğe alışmış olabilir. Hiçbir sağlık sorunları olmasa dahi ot yemek onlara zevk verebilir. Bu yüzden de ot yerler.
Sokaklarda yaşayan kediler ot yerken ev kedileri de evdeki bitkileri yemeye kalkışabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken husus bazı bitki ve çiçekleri kesinlikle yememesi gerekir. Bunun için kedi sahiplerinin kedilerini bu bitkilerden uzak tutması gerekir. Bu bitkiler şunlardır: Zakkum, açelya, sardunya, sarmaşık, nergis vb. Zehirli olan süs bitkileri kedinin yaşamını tehdit edebilir.
Kediler genel olarak ot olarak çim yer. Kediler evde ot yerse tuvalet ihtiyaçlarına dikkat etmek gerekir. Çünkü ot yedikten sonra tuvalet ihtiyaçları olacaktır. Bakteri ve parazit yumurtaları dışkı ile dışarı çıkar. Kedilerin parazit ilaçları düzenli olarak verilmelidir.

Kaynakça:
Kediler Neden Ot Yer? – minikdostum
Kediler Neden Ot Yer? – miyavliyo

Yazar: Serpil ALTUNYAY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.