Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kesik Limon Bozulmadan Nasıl Saklanır?

0 2.536

8482_kesik_limon_1Limon çok sık kullanılan bir besindir. Mutfağın vazgeçilmez meyvesi olan limonu her şeyde çok rahatlıkla kullanmak mümkündür. Çorbalarımızdan tutun, kurabiyelere, çaya hemen her şeye limonla tat vermek mümkündür. Limon muhteşem bir tatlandırıcı olduğu gibi vücudumuz için çok önemli bir şifa deposudur. Özellikle soğuk kış aylarında limon çok sıklıkla kullanılmaktadır. Çünkü limonda bulunan C vitamini sayesinde hastalıklara karşı direnç sağlanmaktadır. Limon kullanırken ortadan ikiye keseriz. Ancak kesik limon kısa zamanda kuruyarak kararmaya ve bozulmaya başlar. Bu yüzden kesik limonu düzgün bir şekilde muhafaza edersek bozulmadan çok rahatlıkla kullanabiliriz. Kesik limon bozulmadan nasıl saklanır diye sorarsanız hemen kısaca anlatalım.

Limon taze taze kullanılmalıdır. Bekletilen limonlarda vitamin kaybı olur. Bu yüzden kesilmiş limonlar hava ile temas etmemesi önemlidir. Kesik limonun hava ile temas etmemesi için kesilmiş olan artık limonu buzdolabı poşetine koymak çok akıllıcadır. Eğer o anda buzdolabı poşetiniz yoksa ağzı kapalı bir cam kapta da saklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kesik limona tuz serpiştirirseniz tazeliğini koruyabilirsiniz. Limonu taze bir şekilde saklamak isteyenlerin başvurduğu diğer bir yöntem ise sirkedir. Sirke dökülmüş bir kabın içerisine kesik limonunuzu koyarsanız limonunuzu gerektiği zaman taze olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir çay tabağına ters çevirerekte limonu buzdolabında kurumadan saklayabilirsiniz. Bir alternatif daha söylemek gerekirse kapaklı limon sıkma aparatları da oldukça rahat bir kullanım sunmaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku