Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pişirme Esnasında Sebzelerin Besin Kaybı Nasıl Önlenir?

0 412

Bilindiği gibi sebzeler hPişirme Esnasında Sebzelerin Besin Kaybı Nasıl Önlenir?enüz daha pişirilmeye başlamadan evvel, parçalandığında ve yıkandığı andan itibaren besin kaybına uğrarlar. Ne yazık ki her besin pişirilince bir miktar vitamin ve mineral kaybeder. Hiçbir besin çiğ halindeki besin değeri ile kalmaz. Şimdi hep birlikte pişirme esnasında hangi sebzelerin besin kaybı ne kadar ve nasıl önlenir gelin birlikte bir göz atalım. Besinlerimizin bu kaybını en aza indirmek mümkündür. Bunun için her sebze özenle köklerinden ayrıştırmalıdır. Daha sonra güzelce yıkanıp tozdan, topraktan ve böcekten arındırılmalıdır. Daha sonra sebzeleri doğrama işlemine geçilir. Ancak bu işlemleri yaparken çokta oyalanmamakta fayda vardır. Aksi takdirde uzun süre bekleyen sebzelerde kararma görülür. Buda istenmeyen bir durumdur.

Pişirme esnasında hangi sebzelerin besin kaybı ne kadar ve nasıl önlenir sorusuna cevap olarak şu yanıtı verebiliriz. Sebzelerinizin besin değerini makul seviyede tutmak için pişirme esnasında tencerelerinizin ağzını kapatmayın. Sebzelerin buharda pişmesi besin değerini düşürdüğü gibi sebzelerin kararmasına yol açar. Buna ek olarak pişme suyuna birkaç damla sirke ilave ediniz. Sebzelerin besin değeri kaybını önlemek için geciktirmeden yemeği hazırlamak gerekir. Yumru sınıfına giren sebzelerde %25 ile %90 civarı B vitamini kaybı, % 40 ila 50 arasında da C vitamini kaybı görülür. Yeşil sebzelerde ise % 30 ila %89 arasında bir B vitamini kaybı yaşanırken C vitamini kaynı %70 gibi büyük bir kayıpla karşımıza çıkar.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku