Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kil Maskesi Nedir?

0 318

Kadınlar için güzel olmak, cilt bakımlarını en uygun şekilde yapmak oldukça önemlidir. İyi bir cilt bakımı, yaşlanma belirtilerini azaltarak kırışıklıkların geciktirilmesine yardımcı olurken, daha taze bir görünüm elde edilmesini de mümkün kılar. Aynı zamanda, görsel açıdan zenin bir ifadeye bürünmeyi imkanlı hale getiren cilt bakımı, kadınların ışıldayan bir yapı kazanmasına da yardımcı olmaktadır.Kadınlar için güzel olmak, cilt bakımlarını en uygun şekilde yapmak oldukça önemlidir. İyi bir cilt bakımı, yaşlanma belirtilerini azaltarak kırışıklıkların geciktirilmesine yardımcı olurken, daha taze bir görünüm elde edilmesini de mümkün kılar. Aynı zamanda, görsel açıdan zenin bir ifadeye bürünmeyi imkanlı hale getiren cilt bakımı, kadınların ışıldayan bir yapı kazanmasına da yardımcı olmaktadır.

Kil Maskesi Nedir?Cilt bakımı denilince akla farklı pek çok işlevi olan ürünler gelmektedir. Piyasada her cilt tipine ve her keseye uygun ürün bulabilmek mümkündür. Günümüzde kadınlar bakım ürünlerinin fiyatının yanında artık daha çok ürün içeriğine dikkat etmektedir. Özellikle yüz bölgesi çok hassas olduğu için zararlı kimyasal içeren ürünlerden yavaş yavaş uzaklaşılmaya başlanmıştır. Bu da tüketicilere etiket okuma alışkanlığı kazandırmış ve piyasada yeni bir rekabet oluşmasına neden olmuştur.

Bu kadar kimyasal kozmetik ürünlerine maruz kalmak istemeyen kadınlar tercihini doğal ve organik maddeler içeren ürünlerden yana kullanmıştır. Doğal ürün arayışı kadınları aynı zamanda evde yapabilecekleri kolay ve etkili bakım ürünlerini kullanmaya da itmiştir.

Bu ürünlerin başında tartışmasız yüzyıllardır kadınların vazgeçemediği kil maskeleri gelmektedir. Kilin genellikle bazı toprak çeşitlerinin yapısında bulunduğu bilinmektedir, fakat kil aynı zamanda kayaların ve yanardağlardan çıkan tüf ve lavların tozlarında da bulunmaktadır. Farklı renklerde (beyaz, yeşil, sarı) olabilmesi farklı coğrafyalardan ya da farklı kaynaklardan elde edilmesine bağlıdır.

Kil yapısında çok çeşitli mineraller ihtiva etmektedir. İşte kilin yapısında bulunan, cilt için iyileştirici özelliklere sahip bu mineraller, kilin çok sevilen bir bakım ürünü olmasına neden olmuştur.

Kil maskesinin cilt için faydalarından bazıları şunlardır:

– Kil, düzenli kullanımda ciltteki sebum salgısını düzenler.

– Gözenekleri küçülterek siyah nokta oluşumunu azaltır.

– Ciltteki renk eşitsizliklerini giderir.

– İçinde bulundurduğu mineraller sayesinde cildin doğal olarak ışıldamasını sağlar.

Kil maskesinin bu faydalarından yararlanabilmek için yapılması gereken şey, öncelikle düzenli uygulamaktır. Kil maskesi ya yağlı ve gözenekli, ya da kuru ve sivilceli ciltler için çok iyi bir bakım ürünüdür. Uzman kaynaklar yağlı ciltler için yeşil, kuru ciltler için beyaz kil maskesini tavsiye etmektedir.

Fakat bu kadar yararı olan bu maskenin hangi sıklıkta uygulandığı da çok önemlidir. Çok sık uygulandığında ciltte kızarıklık oluşumuna neden olabilir. Seyrek aralıklarla uygulandığında ise maskenin etkisini daha az göstermesine neden olur. Bu yüzden en uygun uygulama aralığı cildin ihtiyacına göre 4-7 günde birdir.

Bu tür bakımlar yapmadan önce, ürünlerin cilde en iyi şekilde işlemesi için buhar banyosuyla gözenekleri açmak ya da bu işlemleri duştan hemen sonra uygulamak en iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Kaynakça:
pratikciltbakimi.com/kil-maskesinin-faydalari-ve-kullanimi/

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.