Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeşil Limon Nedir, Faydaları Nelerdir?

0 1.380

Yeşil limon, limongiller ailesinden dış kabuğu yeşil olan, sarı limona göre daha küçük boyutlarda ekşi bir meyvedir. Lime ya da misket limonu olarak da bilinir. Lime sarı limonun sararmadan önceki hali değil, limonun nadir olan başka bir türüdür. Sararması çok zor olduğu için özelliklerini uzun süre koruyabilir.

Yeşil Limon Nedir, Faydaları Nelerdir?Yeşil limon dünyada, özellikle tropikal iklime sahip olan Meksika, Arjantin, Brezilya gibi Orta ve Güney Amerika ülkelerinde, İsrail’de, Avustralya‘da ve Hindistan’da oldukça fazla yetiştirilmektedir. Soğuğa karşı çok hassas bir meyve olan yeşil limon ülkemizde sadece Mersin’in iklimi uygun olan bazı ilçelerinde yetiştirilebilir.

Yeşil limon sarı limona göre daha az ekşidir. Salatalarda ve yemeklerde tadı artırmak için kullanılır. Kokteyl içecek yapımında çok fazla tercih edilir. Yeşil limon yapısında B1, B2, B3, karoten, kalsiyum gibi çeşitli vitamin ve mineraller ihtiva eder. Yeşil limon şeker içeriğinin düşük, C vitamini içeriğinin yüksek olmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanında kolesterol ve tansiyonu düşürmede oldukça etkili olduğu da bilinmektedir. Yeşil limon tüketimi yaraların iyileşme süresini de hızlandırmaktadır.

Yeşil limonun birçok farklı kullanım alanı mevcuttur. İçeceklere ve salatalara ferahlatıcı bir tat vermesinin yanında, kabuğu hamur işlerinde hoş koku maddesi olarak kullanılabilir. İran yeşil limonun kabuğunu kurutarak baharat haline getirmekte ve yemeklerinde çeşni olarak kullanmaktadır. Bu da örnek olarak belirtilmek ile birlikte gösteriyor ki, yeşil limon dünyanın pek çok yerinde her şekli ile kullanıma açık özel bir meyvedir.

Yeşil Limon Nedir, Faydaları Nelerdir?Yeşil limonun suyu ve kabuğu gibi yağı da endüstriyel olarak kullanılmaktadır. Yeşil limon yağı kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Günlük yaşantıda çaya ya da toksinlerden arınmak amacıyla hazırlanan içeceklere eklenebilir. Ayrıca tek başına da çok çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Örneğin cilde masaj yaparak uygulamak cildi ferahlatır ve ciltteki kırışıklıkların görünümünü azaltır. Banyoda da ferahlatıcı bir etki sağlar. Soğuk algınlığı durumlarında sıcaklığı 60 C’yi aşmamış çaya ya da ılık suya eklenerek içilmesi şişmiş boğazın rahatlamasını sağlayacaktır.

Yeşil limonun suyu cilt bakımında da kullanılmaktadır. Evdeki malzemelerle hazırladığımız doğal içerikli maskelere limon suyu eklemek özellikle yağlı ciltler için yağlanmayı dengeleyecek ve gözeneklerin küçülmesine neden olacaktır. Zira limon asidi cilde çok iyi gelen, cildin doğal parlaklığa kavuşmasını sağlayan ve lekelerin görünümünü azaltan cildin çok sevdiği bir asit türüdür.

Yeşil limon gibi hemen her mekanizmaya faydalı olan meyveler ile değişen ve sürekli yapaylaşan dünyada organik şekilde ve doğal olarak tüketilebilecek ve çeşitli alanlarda kullanılabilecek ürünlerin olmasının oldukça önemli olduğu unutulmamalı, günlük diyetlerimizde ve kişisel bakımlarımızda bu tür gıdalara yer verilmelidir.

Kaynakça:
silifkesepeti.blogspot.com.tr/2016/09/yesil-limon-lime-nedir-faydalar-nelerdir.html
limon.web.tr/yesil-limon.html

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.