Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kilolu Çocuklarda Böbrek Taşı Riski

0 131

Kilolu çocuklarda böbrek taşı riski, tüm dünyada artan şişmanlıkla ortaya çıkan böbrek ve idrar yollarında sıkça görülen taşlarla kendini gösteriyor. Dünyada hızla ilerleyen şişmanlık, özellikle de yeni doğan çocuklarla başlayan ve diğer yaş gruplarını içine alan sayıları gün çektikçe artış gösteren çocuklarda yanlış beslenme, genetik, hareketsiz yaşam ve birçok farklı sebebi bulanan şişmanlığın bebek yaşlarda dikkat edilmesi gerekliliğini belirten uzmanlar şişmanlıkla gelen rahatsızlıkların altını çiziyorlar. Şişmanlıkla gelen rahatsızlıkların başında böbrek taşı riski geliyor.

Şişmanlığın çocuklarda daha sık görülme sebeplerinin başında Kilolu Çocuklarda Böbrek Taşı Riskiyanlış beslenme, hareketsiz metropol yaşamının sonucunda oluşan şişmanlığın dondurulmuş sağlıksız besinler, hayvansal protein, rafine karbonhidrat ve tuz oranı yüksek gıdalar, sıvı yerine alınan asitli içecekler bulunuyor.

Şişman ve sağlıksız çocuklar sahip olmamak istiyorsanız yapmanız gereken hekim önerilerini dikkate alarak bu konuda bilinçlenmeli bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yemek, sadece bir ihtiyaçtır. Gazlı içecek, cips, kızartma, çerez, çikolata gibi daha çok az tüketilmesi gerekliliğini vurgulamalısınız. Metropolleşen günümüz şehirleri nefes alacak alan bırakmadığı için çocukların zaman geçirecek alanları yine yemek yemeyi özendiren alıveriş merkezleri olarak dikkat çekiyor. Gelişen teknoloji sayesinde zamanının çoğunu bilgisayar yiyerek ve oturarak geçirmekte şişmanlığa neden olan faktörler arsında yer alıyor.Kilolu Çocuklarda Böbrek Taşı Riski
Bilinçli ve duyarlı ebeveyn olarak öncelikle taş oluşumunu engellemek ve şişmanlıkla baş etmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

*Çocuğa su içmeyi öğretin ne kadar yararlı olduğunu neden su içmesi gerektiğini çocuğa anlatın.

*Çocukların düzenli ve sağlıklı beslenmelerini sağlayın. Sağlıksız gıdaların zararını anlatın ve uzak durmalarını sağlayın.

*Hareketsizlik şişmanlığı getirir bu sebepten çocuklarınıza zaman ayırın onlarla yürüyüş yüzme gibi sporlar yapın.

*Diyetisyen bir hekimle sürekli irtibat içinde olarak çocuğunuza destek olmayı ihmal etmeyin.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku