Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kireçlenme Neden Olur?

0 451

Osteoartrit ve dejeneratif olarak bilinen bu kireçlenme hastalığı yaygın ve kronik bir hastalıktır. Her yaştan insanda görülebilir, fakat 65 yaşının üstünde insanlarda daha çok görülmektedir.

Kireçlenmenin en büyük nedeni yaştır. Bir diğer neden ise kilolu olmaktır. Bu, diz ve diğer kireçlenmelerin arkasında yatan büyük sebeplerden bir tanesidir. Genetik faktörler ise yine kireçlenme nedenlerinden bir kaçıdır. Yine çok yaygın olmasa da, ameliyatlardan sonra kireçlenme meydana gelebiliyor. Sporcularda da yaygın olarak görülmektedir. Menopoz’a giren kadınlarda kireçlenme görülmektedir.

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Olur?

Kireçlenme Neden Olur?Aslında kireçlenmenin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kireçlenme tedavisinde ilk olarak kilolar kontrol altına alınmalıdır. Kireçlenme erken fark edilir ise tedavisi daha kolay olacaktır. Kireçlenme yaşamı zorlayan bir durumdur bu yüzden acil olarak bir uzmana görülmeniz gerekir. Ama çok geç kalınmış ise yatalak kalabilirsiniz. Doktor, ilk aşamada osteoartrit seviyesine bakacaktır. Bu işlemden sonra doktorunuz size egzersizler, kilo kontrolü ve su ile yapılacak pansumanlar önerebilir. Bu tedaviler işe yaramaz ise o zaman cerrahi ve injeksiyonlar operasyonlar ile kireçli kısımlara müdahale edilecektir.

İlaç Tedavi: Doktorunuz ağrı kesici kremler ve bazı kremler önerebilir. Kıkırdak için glukozamin ve kondroitin kullanmak kireçlenmeyi atlatmanıza da yardımcı olacaktır.

Fizik Tedavi: Kireçlenme sorununu çözebilmek için bir başka yöntem ise fizik tedavidir. Uzun süreli fizik tedaviler işe yaramaktadır.

Ameliyat Tedavi: Hasta hiçbir tedaviye cevap vermediyse ameliyat yöntemine başvurulur. Bu yöntem son çare olarak görülmektedir.

Bitkisel Tedavi: Kireçlenme sorunun bitkisel tedavilerde oldukça yaygındır. Bitkisel yağlar ile yapılan bu tedavi yöntemi doktorlar çok önermese de halk arasında oldukça yaygındır.

Kilo vermek de kireçlenmekte önemli rol oynar. Hastaların fazla kilolarının dizlere binmesinden dolayı kireçlenmek oluşur. Bu yüzden kilo vermek kireçlenmede yardımcı olacaktır. Egzersiz ve düzenli spor yapmakta bizlere katkı sağlayacaktır. Kaplıca tedavileri de günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başladı. Fakat kalp ve kalp damar hastalıklarınız varsa önce bir doktorunuza danışmayı unutmayınız. Unutmayın kireçlenme o kadar büyük bir sorun değil fakat önemsenmezse yatalak bırakabilir.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku