Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Menopozdan Sonra Yapılması Gerekenler

0 178

Menopoz öncesi ve sonrası oldukça zor geçen bir dönem olarak bilinir. Menopoz sırasında da, sonrasında da bu yüzden dikkat edilmesi gereken bazı adımlar bulunur. Bunlara dikkat edilmesiyle birlikte daha sağlıklı bünyelerin ortaya çıkacağı görülecektir.

Menopozdan Sonra Yapılması GerekenlerTansiyonunuzu Kontrol Edin: Menopoz sonrası dönemde tansiyonu kontrol etmek önemli bir konudur. Bu dönemlerde kalp krizi riski iki katına çıkabilir. Özellikle 55 yaşından sonraki kadınların bu duruma dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu yaştaki kişiler her zamankinden daha çok yüksek tansiyona sahiptirler. Yükselen kan basıncı gibi sorunlar kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi sorunları ortaya çıkarabilir. Bu yüzden bu dönem sonrasında kan basıncını düşürmek adına doktorunuzdan reçete alabilirsiniz ve yapmanız gereken şeyleri öğrenebilirsiniz.

Kolesterolünüzü Kontrol Edin: Yine bu dönemlerde yapmanız gereken başka şey kolesterolünüzü kontrol ettirmektir. Menopoz kötü kolesterol oranını arttıran şeyler arasındadır. Uzmanlara göre bu oran %9’lara kadar çıkabilir. Bu dönemde bir doktoru ziyaret etmeyi unutmayın ve mutlaka kolesterolünüzü ölçtürün.

Menopozdan Sonra Yapılması GerekenlerSigarayı Bırakın: Menopoz dönemindeki ve sonrasındaki kadınlar için sigara kullanımı tehlikelidir. Sigarayı bıraktığınız dönemlerde ise, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmış olacaksınız. Sigarayı fazla içenler, içmeyenlere göre daha çok kalp krizi riski altındadır.

Güneşe Çıkın: Bu zamanlarda güneş ışığı almak iyi olacaktır. En büyük D vitamini sağlayıcısı güneştir. Güneşin içinde kemikler için şifa olacak olan vitaminler bulunur. Bu ise menopoz sonrası kadınların yapması gereken bir tercih olacaktır. Çünkü en çok menopoz sonrası kadınların D vitaminine ihtiyacı vardır. Buna ise en iyi güneş ile ulaşabilirler.

Spor Yapın: Öte yandan vücudunuzu ve kemiklerinizi iyileştirmek için egzersizlere ihtiyacınız vardır. Bu dönemde bol spor yaparak, vücudunuzun dinç olmasını sağlayabilirsiniz. Bu spor dönemi ileriki yaşlarda da size yardımcı olacaktır. Yaşınıza göre oldukça dinç olacak ve hızlı hareket edebileceksiniz. Ama bunun için sıkı bir disiplinde spor yapmak gerekir. Özellikle depresyon sonrasında kişilerin sabah yürüyüşleri gibi yürüyüşler yapması tavsiye edilir. Ancak bu şekilde menopoz sonrası oluşan sorunları en iyi şekilde onarabileceksiniz.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.