Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gripten Korunmanın Yolları

0 365

Her ayda karşılaştığımız gripten korunmanın yolları vardır. Öncelikle kışın kendimizi gripten korunmak için soğuktan korunmamız gerekiyor. Kendimizi ne kadar çok sıcak tutarsak o kadar çok bağışıklık sistemimiz güçlenir. Ve gribal hastalıklara karşı sağlam dururuz. Ayrıca kışın güneş ışığının azalması D vitamini eksikliğine yol açar. Bu yüzden kışın D vitamini alımını arttırmalıyız.

Ellerinizi Temiz Tutun:

Gripten Korunmanın YollarıEllerimizi sık sık yıkamak gripten korunma yollarından bir kaçıdır. Çoğu insanlar hapşırdıktan sonra ya da öksürdükten sonra ellerini yıkamadığı görülür. Ama elleri yıkamak grip için birebirdir. Bu yüzden ellerimizi devamlı yıkamamız gerekmektedir. Çevremizde hapşıran yani grip olan insanlardan uzak durmalıyız. Çünkü grip hava yoluyla bulaşabilen virüslerdir. Bu yüzden ellerimizi çokça yıkamamız gerekiyor.

Bitki Çayları Tüketin:

Bitkilerden destek almamız gerekiyor. Kışın grip olduğumuzda ya da grip olmadan önce bitkilerden destek almamız gerek. Sarımsak ve çinko tüketmemiz bizler için çok faydalı olacaktır. Faydasından öte grip için ya da gripten korunmak için birebirdir. Mineral olan çinko grip için mücadele etmek ve bağışıklık sistemini arttırmak için büyük bir öneme sahiptir. Kırmızı et, yumurta, midye, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve buğday tohumu çinko bakımından çok zengindir. C vitamini soğuk algınlığı ile mücadele etmek için birebirdir. Sarımsak ise özellikle soğuk algınlığında büyük rol oynar. Hatta göğüs ağrıları için yardımcı olur.

Bol Su Tüketin:

Uzmanlar yazın ya da kışın farketmeksizin günde en çok 3, en az 1.5 litre su içmemiz gerektiğini söylüyor. Suyun vücut için oldukça önemli görevleri bulunur. Böbreklerin düzgün çalışmasını ve toksinlerin kolayca vücuttan atılmasını sağlar.

Egzersiz Yapın:

Egzersiz yapmak da gribe karşı korunma yollarından biridir. Çoğu insan kışın hiç egzersiz yapmaz. Ama egzersiz yapmak gripten ve diğer hastalıklardan korunma yollarında çok önemli etkenlere sahiptir.

Mutlaka Vitamin Alın:

Bolca vitamin ve probiyotik alın. Yeterince sebze ve meyve tüketmiyor iseniz, kış aylarında düzenli bir şekilde multivitamin tüketmeniz gerekiyor. Probiyotikler bağırsaklardaki yardımcı bakteriler olarak biliniyor. Probiyotikler ise bizi gripten koruma etmenlerin de çok büyük rol oynar.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku