Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kırmızı Pirinç Mayası Nedir, Bileşenleri, İşlevi ve Kullanım Bilgileri Nelerdir?

0 571

Kırmızı pirinç mayası, Monascus purpureus adlı bir kalıp pirinci kolonize edip fermente ettiğinde üretilir. Kalıp pirinci koyu kırmızıya çevirir ve monacolin K adı verilen tıbbi bir bileşik üretir. Kırmızı pirinç mayası bin yılı aşkın süredir geleneksel Çin tıbbının bir parçası olmuştur; bugün dünya çapında bir sağlık gıda ve takviyesi olarak satılmaktadır.
Kırmızı pirinç mayası sake, sirke, şarap ve yiyecek dekapajı haline getirilebilir. Birçok Doğu Asya ülkesinde kırmızı gıda boyası olarak da kullanılmaktadır. Bu büyüleyici gıda maddesi hayvancılıkla metan üretimini de azaltabilir. Güçlü bir sera gazı olan metan, hayvanların yiyecek için yetiştirilmesinin en tehlikeli yan ürünü olabilir. Keçiler % 8,2 kırmızı pirinç mayası içeren bir diyet yediğinde bağırsaklarında metan üreten bakteriler bastırılmaktadır ve keçiler daha az metan salgılamaktadır.

Bileşenler

Kırmızı Pirinç Mayası Nedir, Bileşenleri, İşlevi ve Kullanım Bilgileri Nelerdir?Kırmızı pirinç mayası ağırlıkça ortalama % 73,4 nişasta, % 0,8 lif ve % 5,8 protein içerir. Sağlığa etkileri, kolesterol düşürücü ilaç lovastatinin doğal formu olan monacolin K adı verilen bir bileşikten kaynaklanmaktadır.

Monacolin K

Monacolin K, lovastatin kimyasal olarak ayırt edilemez, kırmızı maya pirinç ana aktif bileşendir. Pirinci fermente eden ve ona kendine özgü rengini veren kırmızı kalıp Monascus purpureus tarafından üretilmektedir. FDA, lovastatini düzenler, bu nedenle eser miktarda monacolin K’den fazla olması durumunda ticari kırmızı pirinç mayası ABD‘de satılamaz. Bununla birlikte, birçok kırmızı maya pirinç takviyesinin etikette monacolin K hakkında bilgisi yoktur; çoklu çalışmalar, bu takviyelerin bu bileşiğin önemli miktarlarını içerebileceğini düşündürmektedir. Şu anda belirli bir kırmızı maya pirinç takviyesinin bir laboratuvarda test edilmeden ne kadar monacolin K içerdiğini bilmek imkansızdır.

Diğer Faydalı Bileşikler

Monascus purpureus sağlığımız için yararlı olabilecek birkaç biyoaktif bileşik üretir. Bunlardan en önemlisi monokolinler ve pigmentlerdir. Kırmızı pirinç mayası en az 13 monakolin ve birkaç pigment içermektedir. Kanser tedavilerinin etkinliğini arttırmak için monascuspiloin (sarı pigment) ve rubropunctatin (kırmızı pigment) kullanılabilir.
sitrinin
Kırmızı pirinç mayası yanlış fermente edilirse, sitrilinin adı verilen bir maya toksini içerebilir. Bu zehirli bileşik hayvanlarda böbrek yetmezliğine neden olur ve hücrelerin DNA’sında mutasyonlara veya hasara neden olabilir. Kırmızı maya pirinç takviyesinde, sitrininin bilinen hiçbir yararlı etkisi yoktur ve kaçınılmalıdır. Uygun fermantasyon tekniği Monascus purpureus’un sitrinin üretmesini önleyebilir.

Hareket Mekanizması

HMG-CoA redüktaz, HMG-CoA adı verilen bir bileşiği mevalonata dönüştüren bir enzimdir. Mevalonat, kolesterol de dahil olmak üzere binlerce diğer molekül için gerekli bir yapı taşıdır. Monacolin K, lovastatin gibi, HMG-CoA redüktaz bağlanır ve kolesterol üretimini önlemektedir. Mevalonat ayrıca koenzim Q10 gibi önemli bileşiklere dönüştürülebilir. Koenzim Q10, hücrenin enerji üretim makinesi olan mitokondride bulunan bir antioksidandır. Lovastatinin kas kaybına neden olan yan etkilerinden sorumlu olabilir. Kırmızı pirinç mayası sadece monacolin K içermez ve tam mekanizması lovastatinden daha karmaşıktır. Bazı araştırmacılar göre, kırmızı maya pirinç diğer bileşikler olabilir, aslında, kas zayıflığı gibi yan etkilerin riskini azaltmaktadır.

Güvenlik Konuları

Sitrinde, belirli bir kırmızı pirinç mayası ekinde olduğu veya başka bir aktif bileşikte ne kadar monacolin K olduğunu bilmenin hiçbir yolu yoktur. Bazı kırmızı pirinç mayası takviyelerinin, muhtemelen üretim sırasında eklenen saf lovastatin içerdiği bulunmuştur. Neredeyse tüm ticari takviyeler, klinik çalışmalarda kullanılan standart kırmızı pirinç mayasından farklı kimyasal profillere sahiptir. Düzenleme eksikliği belki de kırmızı maya pirinç takviyeleri ile ilişkili en büyük güvenlik endişesidir. Takviyenin güvenliğinden emin olunmadığında, değiştirilmesi veya kullanımının bırakılması önerilmektedir.

Gebelik

Hamile kadınlar kırmızı pirinç mayası kullanmamalıdır. Çünkü Lovastatin, rahimdeki maruziyetten sonra doğum kusurları ile ilişkilendirilmiştir. Veriler kesin değildir, ancak çoğu araştırmacı hamilelik sırasında herhangi bir statin kullanmaya karşı uyarmaktadır; buna monacolin K dahildir.

Sitrinin Toksisitesi

Sitrinin küfler ve mantarlar tarafından üretilir ve genellikle yetersiz depolanmış gıdalarda bulunur. Sitrinin Uzun süre maruz kalmak kalp karaciğer, böbrek ve üreme sisteminde zarar verebilir. Yüksek kaliteli kırmızı pirinç mayası, tehlikeli olmak için yeterli sitrinin içermez; Bununla birlikte, takviye şişelerinin sitrilinin içeriğine kabul etmesi olası değildir. Bu toksinden kaçınmak için daima dikkatli olunmalı ve her zaman yüksek kaliteli takviyeler satın almaya çalışılmalıdır.

Yan Etkiler

Monacolin K, lovastatin ile aynı kimyasal olduğundan, kırmızı pirinç mayası ve lovastatin alan kişilerin benzer yan etkileri olabilir. Lovastatinin bilinen yan etkileri arasında kas ağrısı ve halsizlik, bulantı, mide ekşimesi, baş ağrısı ve hafıza kaybı bulunur. Kas problemleri, hafif ağrıdan şiddetli kas yıkımına kadar tüm statinlerin en sık bildirilen yan etkileri arasındadır. Miyastenia gravis gibi mevcut kas rahatsızlıkları olan insanlar kırmızı pirinç mayasından kaçınmalıdır çünkü monacolin K semptomlarını kötüleştirebilir.
Lovastatinin bağışıklık sistemini baskıladığı da bilinmektedir. Bu özellik otoimmün hastalıkları olan kişiler için yararlı olabilir, ancak enfeksiyonla savaşmayı da zorlaştırabilir. Kırmızı pirinç mayasında bulunan diğer bileşikler, monacolin K’nin bazı olumsuz yan etkilerini telafi edebilir. Kırmızı pirinç mayası takviyesi olarak alan kişiler genellikle lovastatin alanlardan daha az yan etkiye sahiptir.

Nadir Alerji

Bazı insanlar Monascus purpureus’a karşı çok nadir bir alerjiye sahip olabilir. Bir durumda, genç ve sağlıklı bir kasap, sadece kırmızı pirinç mayasınin sosis için bir bileşen olarak kullanılmasından ciddi bir anafilaktik reaksiyon geliştirmektedir.

Sınırlamalar ve Uyarılar

Kırmızı Pirinç Mayası Nedir, Bileşenleri, İşlevi ve Kullanım Bilgileri Nelerdir?Yukarıdaki sağlık etkileri ve güvenlik hususlarının tümü olmasa da çoğu, kırmızı pirinç mayası çalışmalarına atıfta bulunur: bazıları lovastatin çalışmalarına atıfta bulunur. FDA, kırmızı pirinç mayasından lovastatin ve monacolin K’nin kimyasal olarak aynı olduğunu düşünmektedir; kırmızı pirinç mayasındeki diğer biyoaktif bileşikler, monacolin K’nin insan vücudu üzerindeki etkisini değiştirebilir. Bu nedenle lovastatin ve kırmızı pirinç mayasının etkileri çok benzer olacaktır, ancak tam olarak aynı olmayacaktır. Çoğu kırmızı maya pirinç takviyesi, standart miktarda monacolin K ve diğer biyoaktif bileşikler içermez. Farklı takviyelerin etkileri değişebilir ve farklı ekstreler kullanan araştırmacılar farklı sonuçlara ulaşabilir.

İlaç Etkileşimleri

Birkaç ilaç, kırmızı pirinç mayası ile etkileşimleri için özel olarak test edilmiştir. Bununla birlikte, monacolin K lovastatin ile aynı olduğundan, lovastatin ile etkileşime giren ilaçlar kırmızı pirinç mayası ile birleştirilmemelidir.

Verapamil

Verapamil yüksek tansiyon, anjina ve düzensiz kalp atışlarını tedavi eder. Kırmızı pirinç mayası ve lovastatin verapamilin kullanılabilirliğini ve etkisini arttırmaktadır. Herhangi bir nedenle verapamil alınıyorsa, kırmızı pirinç mayası ile takviye etmeden önce doktora danışılması gerekir.

Lovastatin Etkileşimleri

Birçok ilaç statinlerle etkileşimler göstermiştir. Bunlar:
• Eritromisin
• Klaritromisin
• Azol ile biten antifungaller (itrakonazol gibi)
• Antiviral ilaçlar
• Warfarin
• Gemfibrozil gibi kolesterol düşürücü ilaçlar
• Kolşisin
• Amiodaron gibi kalp ilaçları
• Danazol
• Siklosporin gibi immünsüpresanlar
• Simetidin
Şu anda bu ilaçlardan herhangi birini alınıyorsa, kırmızı pirinç mayası takviyeleri kullanmadan önce doktorla görüşülmesi gerekir.

Greyfurt

Kırmızı Pirinç Mayası Nedir, Bileşenleri, İşlevi ve Kullanım Bilgileri Nelerdir?Yukarıdaki ilaçların bazıları gibi, greyfurt da CYP3A4 adlı bir enzimi bloke eder ve statinlerin parçalanmasını önler. Bu statinler daha sonra tehlikeli derecede yüksek seviyelere çıkabilir ve ciddi kas problemlerine neden olabilir. Lovastatin içeren tek bir greyfurt suyu bile tehlikeli olabilir; kırmızı pirinç mayası ile takviyesi alınıyorsa greyfurttan kaçınması önerilmektedir. CYP3A4 aktivitesini artıran veya azaltan diğer gıdalar da kırmızı pirinç mayasınin etkisini azaltacak veya artıracaktır.

Genetik/Genetik Tahminler

Ailesel Hiperkolesterolemi
Ailesel hiperkolesterolemi, diyet ve yaşam tarzından bağımsız olarak çok yüksek seviyelerde kötü kolesterol (LDL) birikmesine ve kanda kalmasına neden olan genetik bir durumdur. Bu duruma yetersiz teşhis konur ve yetersiz tedavi edilir; genetik test tüm ülkelerde sunulmamaktadır. Ailesel hiperkolesterolemi sıklıkla lovastatin gibi statinlerle tedavi edilir. Kırmızı pirinç mayası LDL kolesterolü düşürür ve bu hastalığı olan insanlar için özellikle yararlı olabilir. Dört genden herhangi birindeki mutasyonlar ailesel hiperkolesterolemiye neden olur. Bu genler:
• NormaldeL DL reseptörünü üreten LDLR: Buradaki bir mutasyon, vücudun LDL’den kurtulma yeteneğini azaltır. Bu tip mutasyon, ailesel hiperkolesterolemi vakalarının % 85-90’ını oluşturur.
• Normalde LDL’nin reseptörüne bağlanmasına izin veren ApoB: Bu tip mutasyon tüm vakaların % 5-10’unu oluşturur.
• Normalde LDL reseptörlerini parçalayan PCSK9: PCSK9 çok aktif olduğunda, LDLR mutasyonuna benzer bir etkiye sahiptir. Bu tip mutasyon nadirdir.
• Normalde LDL reseptörlerinin hücre zarını geçmesine ve hücreye girmesine izin veren LDLRAP1: Bu tip mutasyon nadirdir; ailesel hiperkolesterolemiye neden olmak için iki kopya gereklidir.
Hiperkolesterolemi ile ilişkili SNP’ler şunları içerir: rs693, rs7575840, rs4420638, rs12654264, rs1529729, rs688 ve rs11591147. Bu SNP’lerde bazı varyasyonlar kalp hastalığı ile ilişkilendirilmiştir; onları taşıyan insanlar en çok kırmızı pirinç mayasından faydalanabilir.
CYP3A4
CYP3A4, lovastatin dahil olmak üzere birçok ilacı ve diğer maddeleri parçalayan bir enzimdir. CYP3A4 genindeki varyasyonlar farklı insanların kırmızı pirinç mayasıne farklı tepki vermesine neden olabilir. Bazı SNP’ler varyasyonlar ile ilişkilidir azalma CYP3A4 aktivitesini, rs2740574 de dahil olmak üzere, rs67666821, rs35599367, ve rs4987161. Bu SNP’lerde belirli varyasyonları olan kişiler kırmızı pirinç mayasına daha güçlü bir yanıt verebilirler çünkü CYP3A4’ün monacolin K’yi parçalaması daha uzun sürmektedir.
Diğer SNP’lerde varyasyonlar, rs4986910 ve rs2737418 dahil artan CYP3A4 aktivitesi ile ilişkilidir. Bu SNP’lerde spesifik varyasyonları olan kişiler, kırmızı pirinç mayasına daha zayıf yanıt verebilirler çünkü CYP3A4, monacolin K’yi daha hızlı temizleyecektir. Kadınlar ayrıca erkeklerden daha yüksek CYP3A4 aktivitesine sahiptir ve kırmızı pirinç mayasına daha zayıf yanıt verebilirler.

Takviyeler

Kırmızı pirinç mayası olduğu gibi yenebilir, toz haline getirilebilir veya bir özüt haline getirilebilir. Xuezhikang, esas olarak Çin’de bulunan kısmen saflaştırılmış bir ekstrakttır. Klinik çalışmalar, bilinen miktarlarda aktif bileşik içeren standart kırmızı pirinç mayası kullanmalıdır. Bazı kırmızı maya pirinç takviyeleri, görünüşte kas hasarını önlemek veya azaltmak için koenzim Q10 ile birlikte satılmaktadır. Kırmızı maya pirinç ek seçerseniz, unutmayın şu anda sitrinin ya da diğer bileşikler her ekinde olan K ne kadar monacolin tanımlamanın laboratuvar testleri olmadan bir yolu yoktur. Şirketler bu bilgiyi etikette vermek zorunda değillerdir.

Cholestin

FDA tarafından yasaklanmadan önce, kırmızı maya pirinç özütü ABD’de Cholestin adı verilen bir ek olarak satılmaktadır. Cholestin’e iyi yanıt veren insanlar da aynı şekilde kırmızı pirinç mayasına iyi yanıt verebilir. Bunun için uygun bir seçenek olup olmadığını öğrenmek için uzman bir doktora danışmak gerekir.

Dozaj

Güvenli ve etkili bir kırmızı pirinç mayası dozu yoktur, çünkü birini bulmak için yeterince güçlü bir çalışma yapılmamıştır. Klinik çalışmalar, belirli bir oranda monacolins içerdiği garanti edilen saflaştırılmış bir kırmızı maya pirinç özütü kullanır. Bu tür bir çalışmada, içinde günde monacolins 10 mg, saflaştırılmış ekstreden güvenli bir şekilde kolesterol düşük ve kan damarlarının zararlı bir değişiklik önlenir. Ayrıca hs-alçaltılmış CRP bir protein, enflamasyon sırasında artmaktadır. Başka bir çalışmada, günde 2,4 g kırmızı pirinç mayası kolesterol ve kan trigliseritlerini azaltmıştır. Doğru dozaj ekin saflığına ve şekline bağlıdır.
Kırmızı pirinç mayası, kırmızı küf Monascus purpureus beyaz pirinç üzerinde büyüdüğünde üretilir . Bu sağlıklı gıda geleneksel Çin tıbbının temelidir; monakolinler ve birkaç pigment adı verilen bir grup biyoaktif bileşik içerir. Monacolin K kimyasal olarak, kolesterolü düşürmek için reçete edilen bir ilaç olan lovastatin ile aynıdır. Sonuç olarak, FDA kırmızı maya pirinç takviyelerini kontrol eder; etkili olmak için yeterli monacolins içeren yüksek kaliteli bir takviye bulmak zor olabilir.
Monacolin K, lovastatin gibi, daha sonra kolesterole dönüştürülen üretim mevalonatını bloke eder. Bu, toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü (LDL) azaltır, ancak aynı zamanda koenzim Q10 ve diğer önemli bileşikleri de azaltmaktadır. Birçok nutrasötik gibi, kırmızı pirinç mayası de bir miktar risk taşır. Lovastatin doğum kusurlarıyla bağlantılıdır; bu nedenle hamile kadınlar kırmızı pirinç mayası ile takviye edilmemelidir. Kırmızı pirinç mayası ayrıca birkaç ilaçla etkileşime girebilir. Bu yüzden takviye almadan önce daima doktora danışmak gerekir. Ve kırmızı pirinç mayası alınıyorsa, greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçınılması gerekir.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.