Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Klima Astımlı Çocuğu Etkiler Mi ?

0 31

Astım, birçok anne babanın oldukça korktuğu hastalıklardan biridir. Astım özellikle çocuklarda çok yaygın bir hastalık türüdür. Astım solunum yollu kaynaklı olabileceği gibi alerjik bir durumdan kaynaklanıyor da olabilir. Çocuklarda genellikle alerjiden kaynaklı olan astım görülmektedir.

6503_klima_ve_astimli_cocuk

Astım Nasıl Ortaya Çıkar?

Özellikle alerjik bir astım bulgusu varsa çocuğun hassasiyeti önemsenmelidir. Astım genellikle öksürük, hırıltı ve nefes darlığı eşliğinde kendini göstermektedir. Astım belirtisi özellikle alerjik astımlarda anında kendini gösterir. Koku, toz, hava kirliliği, sigara astıma neden olan faktörlerdir.

Astımlı Çocuğuma Nasıl Bir Ev Ortamı Hazırlamalıyım?

6503_klima_ve_astim

Astımlı Çocuk, çok özenle bakılması gerekmektedir. Astımlı çocuk olan evlerde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle evde havalandırma cam ve pencere vasıtasıyla olmalıdır. Evde temiz havanın büyük önemi vardır. Bazı aileler eve temiz hava olacak, sigara dumanını çekecek, kötü kokuları yok edecek diyerekten klima taktırarak çözüm yolu uygulamaktadır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Çünkü astımlı çocuk klimaya karşı oldukça duyarlıdır. Normal çocuklar için bile klimalar oldukça zararlıyken astımlı bir çocuğun klimalı ortam içerisine girmesi astımı tetiklemekle eş değerdir. Çünkü klimalar öncesinde tozu, dumanı ve pis havayı toplar fakat ardından ortama hava vereyim derken tüm pisliğini ortama üfleyerek sağlıksız bir havaya neden olmaktadır. Eğer çocuğunuzun sağlığını düşünüyorsanız klima yerine doğal yoldan hava temizliği konusunda özen göstermekte yarar vardır. Klimalarda ideal nem dengesini oluşturmak 6503_klima_astimli_cocugu_etkiler_mizordur. Azı zarar olduğu gibi nemin fazla olması da astım hastaları olan çocukları rahatsız edebilmektedir. Klima var olan ortamlarda bu nem oranı adeta dengesiz bir şekilde ortam hazırlamaktadır. Mümkün olduğunca çocuk klimalı ortamlardan uzak tutulmalıdır. Her gün belirli aralıklarda her odada ayrıca cam açılarak havanın tazelenmesini sağlamak mümkündür. Bununla birlikte sigara kullanan anne ve babalar açık havada sigara içerek ev ortamının bir nebzede olsa temiz olmasına neden olur. Astımlı çocuklar için ev ortamının hava temizliğini en güzel sağlayacak faktörlerden biri de buharlı makinelerdir. Hem nem oranını dengeleyecek, hem de çocuğunun rahat soluk alıp vermesine neden olacaktır. Çocuğunuzun sağlığı için klimalı ortamlara son verin.

Kaynakça:
www.medikalakademi.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku